Korkea aika kertoa ?

Paljonko se tuo mamutusmonikulttuurisuus maksaa oikein. Mistä saadaa hyötyä, mistä haittaa jne. Maahanmuuttopolitiikka ei ole sellainen tabu, että sen talousmenoista pitäisi olla hiljaa.

Nyt ollaan taloudellisesti siinä tilanteessa, että avoimuus on tarpeen. Astrid ja muut naispäättäjät ne vain hissuksen ovat, vaikka lähellä ollaan mennäänkö Kreikan ja Irlannin tapaisiin tilanteisiin. Suomen velka ja velan korot kasvaa. Jostain on rahat otettava. Itse ottaisin kehitysavusta, mamupolitiikasta, ylihintaa kansalta ottaneiden suuryhtiöiden rkiskurivoitoista ja suurituloisimmilta, joilla muutaman prosentin nosto ei tunnu missään, rikkaita saavat olla senkin jälkeen.

Sanon kiskurivoitoiksi näitä eräiden yhtiöiden tuloksia, koska säästelemätön markkinatalous mahdollista kansalta kiskuroimisen. Vai voidaanko todeta, että RYÖSTÖMARKKINAT ! "Markkinat määräävät hinnan!

Eihän se nyt näin kylmän robottimaista voi olla ihmistä kohtaan tämä elämä. Systeemit pitää uusia inhimillsemmiksi.

Oliko nyt asiaa vai tuleeko vain yksi miinus ? :)
15225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Päästöoikeusmaksut pitäisi lopettaa. Ei Suomi tätä planeettan ekologiaa ja ilmakehää 5-miljoonan kansallaan pilaa, mutta maksaa tuhottomia määriä joka vuosi.

Äänestä

" On mielenkiintoista kuinka meidän poliitikkomme järjestään kieltäytyvät näkemästä faktoja epäonnistuneesta pakolaispolitiikasta ja sen yhä laajenevista seurauksista yhteiskunnassamme. Voisi edes kuvitella että he oppisivat muiden maiden selvästi näkyvillä olevista kärjistyneistä ongelmista mutta ei, ei meillä koskaan ole osattu tai haluttu ottaa muiden virheistä oppia vaan tahdotaan osallistua samoihin talkoisiin omaakin päätä samaan seinään hakkaamalla. Suomesta onkin tullut jonkinlainen Eurooppalainen ongelmien kierrätyskeskus koska tulemme aina jälkijunassa ja toistamme toisten virheet, näiden nauraessa tyhmyyttämme. Linnanmäen tapahtumat vasta enteilevät tulevaa.

Tosiasia on että suurin osa poliittisista päättäjistämme ei tieten tahtoen halua kunnioittaa äänestäjiensä mielipiteitä pakolaispolitiikan suhteen vaan he tekevät huonoja päätöksiä vain suojellakseen omaa mainettansa ja välttääkseen tämän muodikkaan rasismituomion joka lankeaa kaikille jotka yrittävät edes jotenkin kriittisesti keskustella pakolaisongelmasta.

Ongelma koskee nimenomaan pakolaisia joista puhuessa on aivan turha puhua maahanmuuttajista. Tunnen monia sekä Euroopasta että muualta tulleita aitoja maahanmuuttajia. Näitä tahoja yhdistää se että he ovat muuttaneet Suomeen työnsä takia ja he elävät Suomalaisten joukossa ihan iloisesti ilman ongelmia poliisin kanssa, maksaen osansa yhteiskunnan kuluista. On virheellistä puhua maahanmuuttajista kun tarkoitetaan pakolaisia.

Pakolaiset sensijaan tulevat järjestään kehitysmaista joiden kulttuuri on todella erilainen kuin omamme ja useimmiten erittäin takapajuinen ja uskontoon sidottu. Suurin osa näistä Suomeen saapuvista pakolaisista on islaminuskoisia ja heidän uskontoonsa perustuvat tavat ja uskomukset ovat suuressa ristiriidassa meidän yhteiskuntamme arvojen kanssa. Nämä ihmiset eivät useinkaan pysty tai eded halua sopeutua yhteiskuntaamme, he ovat täällä vain taloudellisista syistä ja järjestäytyvät nopeasti osaksi yhteiskuntamme ongelmia kuten rikosliigoja tai kiihkouskonnollista toimintaa jonka tarkoituksena on vain ja ainoastaan pistää Länsimaat polvilleen ja luoda niistä samanlainen yhteiskunta kuin josta he ovat lähteneet alunperin. Varsinkin tätä jälkimmäistä toimintaa on ruokittu ja rohkaistu voimakkaasti Islamin Länsimaita vihaavien piirien puolelta niin Lähi-Idästä kuin myös esimerkiksi Euroopan sisällä jo olevien kiihkoislamistien toimesta. On aivan turhaa ja todella lapsellista kuvitella että nämä ihmiset ovat se kansanosa joka ratkaisee tulevaisuuden työvoimapulan! Päinvastoin, tehdään maastamme se turvallisin ja länsimaisin Euroopan maa niin saamme ongelmien lisääntyessä muissa Euroopan maissa aivan varmasti kaiken tarvittavan TODELLISEN työvoiman ja osaajajoukon!

Valitettavasti asiat ovat tässä yhdessä politiikkamme osassa eli pakolaisasiassa nykyään niin huonosti hoidettu etten enää itsekään ole kyennyt äänestämään valtapuolueita joita olen aiemmin äänestänyt. Nämä puolueet (Kokoomus, SD, Keskusta, RKP) ja niiden edustajat eivät selvästikään halua puuttua asiaan tai ottaa sitä tosissaan: Kuitenkin tämä pakolaispolitiikka on asia joka vaikuttaa todella paljon siihen minkälainen maa Suomi on kansalaisilleen tulevaisuudessa.

Toivon itse että mahdollisimman moni lähettää äänestyskäytöksellään pääpuolueille sen viestin että pään piilottaminen pusikkoon tämän asian suhteen EI OLE se oikea tapa hoitaa kansalaisten asioita, meistä suuri enemmistö on lopen kyllästynyt tähän kuurupiiloleikkiin ja haluamme lopettaa maahamme tulevien täysin hyödyttömien rikollisiksi ja yhteiskunnan ongelmiksi päätyvien eritoten islamilaisten pakolaisten kasvavan marssin.

(teksti lainattu nimim.12). "

Mitäpä tuota uudelleen kirjoittamaan? Tuossa on ne oleellisimmat valmiina.

Äänestä

paljonko suomelle maksaa esim se , kun noin 20 000 rakennusmiestä on vailla työtä ja samanaikaisesti vähintään sama määrä virolaisia,puolalaisia , ja venäläisiä on palkattu raksoille töihin , verot ja muut maksut jäävät tietenkin suomelta saamatta, eikä edes autoveroa (käyttömaksua) saada heiltä sillä autot ovat tietenkin rekisteröity kotimaahan.

Äänestä
  • Eipä juuri muulla alalla tulla ulkomailta tekemään huonoa työtä järjettömään alihintaan ja jätetään kiitokseksi viellä maksut Suomeen maksamatta, eipä juuri muulla alalla kuin rakennusalalla. Rikollista toimintaa, josta vastuuseen on saatava nämä leväperäiset päättäjät. Töihin tarvitsis päästä mutta Suomalaiset urakoitsijat vaan levittelee avuttomina käsiään. Suomessa ei vaan voi elää muutaman euron tuntipalkalla, paitsi nämä rosvoilijat ja varkaat. On se vaan todella kummallista ettei rikollisia saada kuriin! Leipä/sossujonoonko tässä ajetaan tahallaan Suomalaista ammattimiestä, joka vain halusi elannon perheelleen. Ei sen enempää, tehkää jotain perkele!

    Äänestä

se oli jossain takavuosina 2,2 miljardia.

Äänestä

Miksi et ottaisi myös harmaasta taloudesta jonne häviää yli 40 kertainen määrä rahaa verrattuna mitä menee mamuihin tällä hetkellä?
Miksi kukaan ei halua harmaata taloutta kuriin,todella käsittämätöntä menoa ja sitten jotkut harmaantalouden rikolliset hyräilevät onnesta kun tekevät rikollisellatavalla rahaa ja kansa maksaa.

Äänestä
  • Olen tuonut sen aiheen esiin aiemmin. Nyt se jäi vahingossa sivuun. Suomi ja suomalaiset kusee siinäkin asiassa valtavia summia ja sehän tuli syksyn aikan täällä voimakkaasti esiin ajankohtaisohjelmissa. Eli säästökohteet miljardeille löytyvät varsin helposti, jos poliitikot vain niin tahtovat.

    Mutta nykyiset poliitikot ja taloustieteiljät eivät kykene kuin verotuksin kiristämään rahaa valtiolle !

    Äänestä

  • Folio Mulder kirjoitti:

    Olen tuonut sen aiheen esiin aiemmin. Nyt se jäi vahingossa sivuun. Suomi ja suomalaiset kusee siinäkin asiassa valtavia summia ja sehän tuli syksyn aikan täällä voimakkaasti esiin ajankohtaisohjelmissa. Eli säästökohteet miljardeille löytyvät varsin helposti, jos poliitikot vain niin tahtovat.

    Mutta nykyiset poliitikot ja taloustieteiljät eivät kykene kuin verotuksin kiristämään rahaa valtiolle !

    Maahanmuuttopolitiikan kokonaishinta suomalaiselle yhteiskunnalle.

    http://www.kaleva.fi/plus/juttu744819_page1.htm tuolla oli se uutinen että astrid ei kerro maahanmuuton hintaa,mutta nyt juttu poistettu ??

    http://nytriittaapoliitikot.wordpress.com/poliitikot/astrid-thors-hakee-muslimeja-lehtimainoksilla/astrid-thors-valehtelee-eika-halua-kertoa-maahanmuuton-hintaa/

    Äänestä

  • 26 kirjoitti:

    Maahanmuuttopolitiikan kokonaishinta suomalaiselle yhteiskunnalle.

    http://www.kaleva.fi/plus/juttu744819_page1.htm tuolla oli se uutinen että astrid ei kerro maahanmuuton hintaa,mutta nyt juttu poistettu ??

    http://nytriittaapoliitikot.wordpress.com/poliitikot/astrid-thors-hakee-muslimeja-lehtimainoksilla/astrid-thors-valehtelee-eika-halua-kertoa-maahanmuuton-hintaa/

    Astrid Thors toukokuussa 2009, suora lainaus tv-haastattelusta: ”Pakolaismenot yli 6 miljoonaa euroa viikossa, joka tekee 25 miljoonaa euroa kuukaudessa ja 300 miljoonaa euroa vuonna 2009.”

    Loppuvuodesta 2009 luku ylitti pakolaismäärän kasvaessa luultavasti 8 miljoonaa euroa viikossa.

    Valtiovarainministeri Jyrki Katainen antoi ylimääräistä rahaa kesäkuussa 2009 30 miljoonaa euroa ja syyskuussa 70 miljoonaa euroa.
    Nämä tekevät yhteensä 400 miljoonaa euroa vuonna 2009.

    MOT-ohjelmassa Thors ilmoitti vain 120 miljoonaa euroa kiintiöpakolaisrahaa.

    Tämä on talousarvioon merkittyä erillistä rahaa.

    Tämä tekee yhteensä 520 miljoonaa euroa vuonna 2009. (Näihin summin ei ole laskettu 1 mrd euron kehitysapurahaa).

    Eikä tässä kaikki. Pakolaisten saamat Kela- ja sosiaalirahat ovat julistettu salaisiksi, näitä summia on lähes mahdoton saada selville.
    On tihkunut tietoja, jonka mukaan sosiaalihuollon pakolaisturistirahat ovat samaa luokkaa, eli noin 0.5 miljardia.

    Tänä vuonna 2010 maahanmuuttajien aiheuttama hinta lähenee 1,5 miljardia.

    Äänestä

  • Opettaja , Hki kirjoitti:

    Astrid Thors toukokuussa 2009, suora lainaus tv-haastattelusta: ”Pakolaismenot yli 6 miljoonaa euroa viikossa, joka tekee 25 miljoonaa euroa kuukaudessa ja 300 miljoonaa euroa vuonna 2009.”

    Loppuvuodesta 2009 luku ylitti pakolaismäärän kasvaessa luultavasti 8 miljoonaa euroa viikossa.

    Valtiovarainministeri Jyrki Katainen antoi ylimääräistä rahaa kesäkuussa 2009 30 miljoonaa euroa ja syyskuussa 70 miljoonaa euroa.
    Nämä tekevät yhteensä 400 miljoonaa euroa vuonna 2009.

    MOT-ohjelmassa Thors ilmoitti vain 120 miljoonaa euroa kiintiöpakolaisrahaa.

    Tämä on talousarvioon merkittyä erillistä rahaa.

    Tämä tekee yhteensä 520 miljoonaa euroa vuonna 2009. (Näihin summin ei ole laskettu 1 mrd euron kehitysapurahaa).

    Eikä tässä kaikki. Pakolaisten saamat Kela- ja sosiaalirahat ovat julistettu salaisiksi, näitä summia on lähes mahdoton saada selville.
    On tihkunut tietoja, jonka mukaan sosiaalihuollon pakolaisturistirahat ovat samaa luokkaa, eli noin 0.5 miljardia.

    Tänä vuonna 2010 maahanmuuttajien aiheuttama hinta lähenee 1,5 miljardia.

    ... taasen tekevät 8.5 miljardia vuodessa. Verotonta tuloa tekemättä mitään.

    Ja kunhan persut pääsevät päättämään, nousee tuo summa 17 miljardiin.

    Äänestä

  • Jussuf (se sama) kirjoitti:

    ... taasen tekevät 8.5 miljardia vuodessa. Verotonta tuloa tekemättä mitään.

    Ja kunhan persut pääsevät päättämään, nousee tuo summa 17 miljardiin.

    Tuon "maajussi" traumasi kanssa. Sinä se saat sotkettua tuon "maajussi" juttusi vaikka suksien voiteluun.

    Äänestä

  • Jussuf (se sama) kirjoitti:

    ... taasen tekevät 8.5 miljardia vuodessa. Verotonta tuloa tekemättä mitään.

    Ja kunhan persut pääsevät päättämään, nousee tuo summa 17 miljardiin.

    Maatalous työllistää alun tuotannosta, jalostuslaitoksiin, kuljetuksineen ja kauppoihin saakka jopa 200-300 000 ihmistä.

    Jussu kuule kyllä se taitaa olla parempi, että sinä vaikenet jo vihdoin asioista tai ainakin niin, että osaisit eri keskusteluihin olla lisäämättä maajussia. Maatalous tuottaa työtä ja elinvoimaa siinä jos saa tukea kuten akikkialla muuallakin kuten vaikka japanissa, mutta eräät mamut ja pimeän työn tekijät eivät tuota kuin sosiaalisektorille hyysääjiä ja jotkut mamut vievät ja osa suomalaisvanhusten lompakoista suoraan jopa.

    Äänestä

Vihreille maksa. Korkeintaan pönkittöää vähän heidän omaa arvoaan :) On se kiva kun rahaa sataa vaikka tekisi miten järjen ja luonnonvastaisia päätöksiä ja silti kokee itsensä hyväksi tyypiksi ja hyvällä asialla olevaksi. Paha hyödyllinen idootti = vihreä.
On se kiva orjamiehen taakalla ratsastaa ja persenahkan viedä pois kaikilta :) Pääasia että mamut voi hyvin, Sillä pitäähän olla populismia vielä millä vihreät voivat ratsastaa ja pönkittää itseään :)

Astrid ThorSS on kaksois musliminatsi agentti :) Sen näkee päätöksistä ja puheista. Typeryydestä kärsii koko kansa :) Hellurei järki häviön teki rahalle ;(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Folio Mulder kirjoitti:

Paljonko se tuo mamutusmonikulttuurisuus maksaa oikein. Mistä saadaa hyötyä, mistä haittaa jne. Maahanmuuttopolitiikka ei ole sellainen tabu, että sen talousmenoista pitäisi olla hiljaa.

Nyt ollaan taloudellisesti siinä tilanteessa, että avoimuus on tarpeen. Astrid ja muut naispäättäjät ne vain hissuksen ovat, vaikka lähellä ollaan mennäänkö Kreikan ja Irlannin tapaisiin tilanteisiin. Suomen velka ja velan korot kasvaa. Jostain on rahat otettava. Itse ottaisin kehitysavusta, mamupolitiikasta, ylihintaa kansalta ottaneiden suuryhtiöiden rkiskurivoitoista ja suurituloisimmilta, joilla muutaman prosentin nosto ei tunnu missään, rikkaita saavat olla senkin jälkeen.

Sanon kiskurivoitoiksi näitä eräiden yhtiöiden tuloksia, koska säästelemätön markkinatalous mahdollista kansalta kiskuroimisen. Vai voidaanko todeta, että RYÖSTÖMARKKINAT ! "Markkinat määräävät hinnan!

Eihän se nyt näin kylmän robottimaista voi olla ihmistä kohtaan tämä elämä. Systeemit pitää uusia inhimillsemmiksi.

Oliko nyt asiaa vai tuleeko vain yksi miinus ? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu