Asioita pohdittaviksi kreationisteille

Inhottava realisti

1. "Heprealaisen VT:n ja Septuagintan välinen ristiriita

Vanhasta testamentin alkuteksti on säilynyt heprealaisena masoreettisena tekstinä ja sen kreikankielisenä käännöksenä, jonka nimi on Septuaginta (=seitsemänkymmentä). Masoreettinen teksti ja Septuaginta eivät kuitenkaan ole identtisiä keskenään, vaan niiden välillä on eroavuuksia. Masoreettisen vanhan testamentin sukuluetteloista laskemalla luomisen ajankohdaksi saadaan n. 4173 eKr. Mutta Septuagintan mukaan luominen tapahtui peräti 5639 eKr. Eli ristiriitaa maailman iän osalta on n. 1466 vuotta. Tässä on vain eräs vaikeus, mikä tulee eteen jos Vanhaa testamenttia aletaan tulkita kirjaimellisesti luonnontieteen ja maailmanhistorian oppikirjana. Emme pääse VT:n avulla edes yksiselitteiseen ja ristiriidattomaan tietoon luomisen ajankohdasta."

2. Kaksi erilaista luomiskertomusta

3. "Globaaliin vedenpaisumukseen liittyviä tieteellisiä ongelmia

•Miten napajäätiköt ehtivät kasvaa normaaleihin mittoihinsa niin nopeasti vedenpaisumuksen jälkeen kun alkuperäiset jäätiköt olivat irronneet kun vedenpinta nousi?
•Miksi kevyempien eliöiden, kuten trilobiittien, fossiileita löytyy dinosaurusten fossiilien alta vaikka kreationismi väittää että isommat eliöt upposivat ensin kun ne olivat hitaita eivätkä päässeet pakenemaan niin hyvin kuin esim. kädelliset?
•Miten tulva lajitteli sekä kasvien ja eliöiden fossiilit siten että siluurikauden kerrostumista löytyy vain sen aikakauden eliöitä ja kasveja, kun taas devonikauden kerrostumista löytyy vain sille tyypillisiä fossiileita? Lisäksi näitä kerrostumia löytyy päällekkäin.
•Miksi myös vesieläimiä kuoli tässä oletetussa "tulvassa" kun kerran niiden fossiileja löytyy samoista kerrostumista maaeläinten fossiilien kanssa?
•Miten makeanveden kalat selvisivät hengissä niin äkillisestä veden suolapitoisuuden muutoksesta? Makeanveden eläimet eivät selviä suolavedessä
•Miten tulvan jälkeen jotkin arkissa olleet maaeläimet pääsivät eristyksissä oleville saarille, kuten pussieläimet Australiaan ja kiivilintu Uuteen-Seelantiin?
•Miksi vain pussieläimet ja emu osasivat ylipäätään mennä Australiaan ja miksi ja miten ne estivät esim. Euroopalle tyypillisiä eläinlajeja menemästä sinne jos kerran eläimet levittäytyivät arkista Araratin vuorelta ympäri maailmaa (olettaen maan olleen yhtä suurta mannerta siinä vaiheessa, kuten monet kreationistit tekevät).
•Miksi Nooan arkkia ei löydy kaikesta etsimisestä huolimatta Araratilta tai ylipäätään Araratin vuoristosta?Jos sellainen alus olisi ollut olemassa vain reilut 4000 vuotta sitten niin luulisi siitä olevan säilyneitä jäännöksiä. Kreationistien Answer in Genesis tunnustaa kuitenkin, että Nooan arkkia ei ole löytynyt."

4. "Paavali rinnastaa samassa tekstiyhteydessä juutalaiset tarut ja loputtomat sukuluettelot leimaten niiden tutkimisen hyödyttömäksi, jopa harhaoppisuuteen kuuluvaksi. Paavali käskee jättämään sukuluettelot ja tarut huomiotta ja karttamaan niitä, jotka kuluttavat aikaa VT:n sukuluetteloiden ja juutalaisten tarinoiden tutkimiseen (1 Tim. 1:4, Tiit.1:14;3:9)."

5. "Kreationismin "rappeutumisteorian" kummallisuus

Miten ihmeessä kreationistisen rappeutumisoletuksen mukaisesti informaatio pienenee väistämättä: miten siis huonontuneet yksilöt voivat menestyä luonnossa ja syrjäyttää "rapeutumattomat" yksilöt? Kuinka huonommin menestyvä voi olla luonnossa parempi kuin paremmin menestyvä eli vähemmän rappeutunut? Rappeutumisteoria on todella nurinkurinen eikä sillä - luonnollisesti - ole luonnontieteissä mitään paikkaa."

Siinä muutamia asioita pohdittaviksi. Luonnollisesti ERITYISESTI nimimerkiltä a odotan selkeitä vastauksia niin näihin kuin muihinkin lähteeni väitteisiin. Epäilemättä niitä saan.

Lähde: http://www.evoluutio-kreationismi.argumentti.fi/kreationismi_tiede_raamattu.php?id=2

6

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskusk

      Äää. Ei ne mahdu samaan päähän.
      No way.

    • 13+1

      Baraminiteoriasta ei myöskään ole mitään kertomusta Raamatussa, vaan se on 90-luvulla kehitetty näennäistieteellinen tarkoitushakuinen teoria. Jopa skientologia on vanhempaa perua, mikäli jonkun tiedonjyväsen vanhuus tekee siitä jotenkin uskottavampaa.

    • Inhottava realisti

      EDELLEENKIN odottaisin a:lta vastauksia.

    • Ellen väärin muista, Nooan arkkeja on löytänyt monikin tee-se-itse-arkeologi...

      Olisi kiinnostavaa kuulla myös SamiA:n ja Jaakobin selostavan tosiasioita...

    • inhottava realisti

      1. Raamatussa ei ole mitään vuosilukuja. Asiayhteyksien perusteella vain voimme päätellä luomisen tapahtuneen noin 6000 vuotta sitten, korkeintaan 10.000 vuotta sitten. Tähän haarukkaan päädytään, laskettiinpa sitten kumman käännöksen perusteella tahansa. Kovin tarkkaa luomisen ajankohtaa ei ole tarpeen tietääkään.

      2. Raamatussa on vain yksi luomiskertomus, jota käsitellään kahdessa eri luvussa vähän eri näkökulmista.

      3. Kysymyksesi on liian laaja tässä käsiteltäväksi. Joihinkin kysymyksiisi (pussieläimet) on jo vastattu tälläkin keskustelufoorumilla.

      4. Olen samaa mieltä kanssasi. Evolutionistien takia on kuitenkin jouduttu viittaamaan myös sukuluetteloihin.

      5. Rappeutumisteoriassa en näe mitään ristiriitaa. Enemmän rappeutuneet ovatkin kuolleet sukupuuttoon ja jotkut ovat sillä partaalla.

      • 34

        "Raamatussa on vain yksi luomiskertomus, jota käsitellään kahdessa eri luvussa vähän eri näkökulmista."

        Toisessa luodaan maa ennen merta, toisessa toisinpäin. Lievä ristiriita...

        "Rappeutumisteoriassa en näe mitään ristiriitaa. Enemmän rappeutuneet ovatkin kuolleet sukupuuttoon ja jotkut ovat sillä partaalla."

        Pystytkö selittämään miksi Jumala on ylipäätään luonut lajeja jotka sen kuin vain rappeutuvat?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5500
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      1995
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1443
    Aihe