Siitä on nyt puoli vuotta. Tänään nautin auringon pilkahduksesta, ja satavasta pumpulilumesta. Silti joulu tuntuu hirveän vaikealta. Vain välttämättömät siivoukset, erilaiset koristeet, koetan nauttia kaikesta yksinkertaisesta. Yli kolmekymmentä yhteistä joulua, suoraan lapsuudenkodista yhteiseen kotiin. Muut käytännön harmit päätin siirtää asiantuntijalle. Tarvitsee selvitä päivä kerrallaan. Joskus kun tunnen olevani maailman surkein ja yksinäisin olento, ja huomaan, etten todellakaan ole; aikuiset lapset, lapsenlapset, ystävät ja työtoverit....Kiitos kaikille, jotka kantavat vähän matkaa, ja kaikille omanlaista, erilaista mutta kuitenkin lämmintä joulua. Ja voimia kaikille muillekin, joille juuti tämä joulu on vaikea.
joulu
wio-la
5448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
alkaa pikkuhiljaa sujua, kuten olet huomannutkin.
Voimia ja jaksamista edelleenkin sinulle ja lohdullista Joulua!
Voimia Sinulle! Minulla on myös ensimmäinen Joulu yksin. Mieheni poismenosta on vasta kuukausi. Itku on herkässä, mutta päivä kerrallaan on mentävä, kuten sairauden aikanakin.
Tuntuu että en koskaan tahdokaan siitä toipua. 25 vuotta yhdessä olimme. Eikä monikaan sivullinen tuskamme määrää sillain ymmärrä. voimia kuitenkin edellisille
Mieheni kuolemasta tulee tänään kuluneeksi tasan vuosi ja kaksi kuukautta. Olimme yhdessä vähän yli 31 vuottta, josta 12 vuotta naimisissa. Tapasimme, kun olin vielä 14 ja hän täyttänyt jo 15. Täydensimme toinen toisiamme, ilman toista ei ollut toista. Olimme täysin toistemme sielunkumppanit - sellainen, joita on luotu vain yksi jokaista ihmistä varten. Kukaan ei tätä usko, mutta meillä oli jopa telepaattinen yhteys toisiimme ja se tuli esiin silloin, kun ikävä oli pahimmillaan. Ja nyt häntä ei enää ole. Silloin kun mieheni kuoli, kuolin minäkin. Nyt vain suoritan loppuelämää. Päivä kerrallaan. Tämä suru ei häviä, lievene eikä poistu koskaan. Millään ei ole enää mitään väliä eikä mikään merkitse enää mitään.
monille joulu on vaikeaa, herkistävää aikaa