vielä hiutalettakaan satanut lunta, taas meni ennustukset poskelleen, mutta siksihän ne on ennustuksia.
http://www.säätutka.fi/
http://www.säätutka.fi/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Lappiinko?
autoa ajaessa, normaalikin lumisade hämärtyvässä illassa jonojen muodostuessa vaatii tarkkaa malttia ja ajotaitoa. Varoitukset ovat aiheellisia.
http://www.säätutka.fi/ZoomImageStaticMaps.aspx?zoom=6&type=zoom&x=352&y=237
Säätutkan mukaan nuosemassa hiljalleen pohjoiseen päin -10,5 pakkasta ja 3 -5 m/s tuulta. Turvallista matkaa kotiin ja Hyvää Tapaninpäivää kaikille!
Heh, tässä on talviautoilupätkä vuodelta 1966 - maaseudun teillä tosin mennään:
http://www.yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=1&ag=121&t=321&a=9487
Aamusta asti on lunta satanut...
Lämpötila nyt - 11 astetta tuuli navakkaa 5 m/s.
alka 18 reikä reikä, näyttää siltä, että menee ohi, itse olen etelämpänä noin 30 kilometrin päässä sadealuetta, tuskin täälläkään sataa ollenkaan, näyttää menevän ruotsiin päin tu pyryalue.
http://www.saatutka.fi/
Itätuuli painaa rintamaa Länteen päin.
Ja parituntia on kulunut. Missähän on lumisateen reuna nyt?
http://www.motot.net/saa/
tulee. http://www.saatutka.fi/ZoomImageStaticMaps.aspx?zoom=6&type=zoom&x=390&y=275
on tullu lunta niin perkeleesti.
Hesassa n. 20 cm viime yön ja tämän päivän aikana.
näkyy oikein raiteita autonjäljiltä. http://alk.tiehallinto.fi/alk/frames/kelikamerat-frame.html
yleiskuvaa, muutta tässä. http://alk.tiehallinto.fi/alk/kelikamerat/C1850101261941.jpg?random=1293385555
edes asu tampereella, kyllä täällä on parhaillaan 30cm lunta teillä ja 3 aura-autoa tällä hetkellä käytössä.
Kelikamera nyt mutta päivitäpä aamulla.
Lentokentät ja rautatieliikenne. Kaikissa viivästyksiä. Peltiä soikeana ja lumen alle hautautuneita autoja joita traktorit kolhivat.
Täällä mietitään, että milloinkahan se loppuu.
Aamusta iltaan saa olla rappuja putsaamassa.