kaikki,Suomalaiset on rikkaampia kuin koskaan ja mitään romahdusta ei ole näkyvissä, vakaa Keskusta vetoinen hallituspohja on ollut vaurauden takuu miehenä..
Keskustapolitiikan tuomasta vauraudesta
nautimme..
30494
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
noususta ja on alkanut "keräämään aittoihin" pahan päivän varalle. Onhan se perin selvää, että kärsä Soinin opeilla tulee ankeat ajat!
sitä voi laittaa persujen piikkiin vaikka olisivat hallituksessakin
?????????????
persut ole istunut niissä pöydissä mistä taloupolitiikasta on päätetty pitkälle tulevaisuuteen
mallia muillekin.
paljon väristä riippumatta
Tällähetkellä pärjää paremmin kuin koskaan aikaisemmin. Kun elintaso on noussut kovasti, niin köyhyysrajakin on nyt paljon korkeammalla kuin kymmenen vuotta sitten, silloin se oli noin 300, euroa, nykyisin 1,000 euroa. Jos esim, kummatkin eläkeläiset saa 1,000 euroa, niin sillä varmasti pärjää, jos ei niin vika on korvien välissä.
2,000 eurolla eläkeläis pariskunta syö hyvin kaupasta ostamansa ruokaa, maksaa laskut, ostaa vaatteita ja hoitaa jopa terveyttäänkin kohtuullisesti.En näe tuossa mitään köyhyyteen viittaavaa mitä oli esim, sodan jälkeisinä vuosikymmeninä. Noista Hurstin järjestämistä ruokajonoista senverran että puolet niissä kävijöissä on sellaisia, että vaikka he saisivat 3,000 euroa per, nenä, niin rahat riittäisi vain pariksi viikoksi sillä kun taxsilla ajetaan baariin, sieltä toiseen baariin, ja yöllä taas taxsilla kotiin. Näin lähes joka ilta niin rahaa palaa valtavasti, ja kuukauden kaksi viimeistä viikkoa käytäisiin taas sossun luukulla hakemassa avustusta.
Tämän hallituksen aikaansaannoksista se kuitenkin johtuu, että tulevat
hallitukset joutuvat leikkaamaan, se on hyvä muistaa.
Sillä nykyinen hallitus jatkaa kevään jälkeenkin pressuilla lisättynä. Sillä ei ole mitään muuta mahdollisuutta joka osaisi ilman suuria leikkauksia jatkaa. Sossut on suomen tyhmin puolue joka leikkaisi kaikilta, heitä ei saa päästää edes eduskuntaa ensivuonna jarruttamaan suomen kehitystä.
Näin on !!!!!
kilju on pehmittänyt pääparkasi. Hoh hoh hooo
Mutta olen muuten tunnetusti hauska mies. Kiitos jos pelastin synkän päiväsi jookos ??
Mutta seuraava hallitus kyllä.se on kovan paikan edessä . ennustin heti alkuun miten tässä käy .lama kyllä tätä vähän pahensi,kylläkin vain vähän.jos seuraava hallitus on porvareitten,niin se myy taas valtionyhtiöitä ensimmäisenä on todennäköisesti telia-sonera .pikku sijioittajien kannattaa seurata tätä virmaa.isoista viis nehän nämä lamatkin yleensä rakentelee.
Kyse on vain siitä mistä leikkaa.
Perususomalaiset Soini: Perusturvakaan ei ole ulkona kun mietitään mistä leikataan.
Hetemäen raportti on yyvä ohjelma.
Keskusta Kiviniemi ja Vanhanen: Perusturvasta Ei leikata.
Hetemäen raportti ei kaikilta osin sovi edes keskustelun pohjkasi.
Kokoomus Katainen: Pitää katsoa perusturvakin läpi onko siellä sellaisia asioita joita voi harkita.
Hetemäen raportti on toteutettava.
Sosialistidemarit Urpilainen ja Heinälioma: Perusturvasta on pakko leikata.
Hetemäen raportti on hyvä ja on pääosin toteutettava.
Vihreät Sinnemäki: Perusturva on säilytettävä.
Hetemäen raporttia ei tule noudattaa.
Tuostapa sitä voi köyhä miettiä ketä äänestää.
ON Tuomionsa Lukenut.
Ei saanut Siellä Ameriikan parlametissa äänestettyä sitä menoa vastaan mitä siellä harjoitettiin.
Suomalainen Keskustahan on siellä Ameriikassa enemmistönä mutta ei hoiti asiat päin mäntyä.
Lisäksi kepulaiset tuhlasivat Ameriikaassa rahat pankeilta niin että pankit joutuivat konkurssiin.
Kaiken Lisäksi Vielä Suomessakin Meni ja Auttoi pineituloisia pärjäämään Jaloillaan laman yli.
Kyllä on täysin syyllinen ja täysi tuhlari. Tuhlasi koko Lä'ntisen maailmman rahat ja aiheutti talouskriisit.
Olisi voinut siellä Islanninkin Parlamentissa käyttää sitä enemmistöasemaa ja toimia toisin. Meni sössimään senkin maan talouden.
Hahhahahah.
Kuinka vähän tiedät noista asioista? hahahaha
Tutustu edes perusasioihin ja kirjoittele sitten.
Telia sonera ei ole ollut Suomlainen yhtiö enää 1998 jälkeen. SE ON RUOTSALAINEN yhtiö.
Telia.sonera on pörssiyhtiö SUOMEN valtiolla on huomattava osa osakkeista.OMX HELSINGIN 29.12.2010 mukaan TELIA-SONERAN osake 6,00e/kpl.en kyllä paljoa tierä mutta sen verran, että valtiolla on telia-soneraa.eipä näytä se tieto olevan oikein vahvaa siellä barrikaarin toisella puolellakaan.
Kirjoitat Hurstin ruokajonossa kävijöistä kärjistettyä ja valheellista paskaa. Kokeile ensi kerralla pysyä totuudessa.
Noin puolet Hurstin ruokajonoissa kävijöistä on sellaisia että kaikki apu, myös ruokaapu on heille erittäin tarpeen. Mutta on siellä myös paljon alkoholisoituneita, joilla rahaa menee nopeasti kurkusta alas saa sitä sitten 500 euroa kk, tai hieman enemmän. Heillä raha polttaa taskussa, ja se täytyy hukata nopeasti juomiseen ja taxsilla rillutteluun.
Joos todella puutteessa olevat äänestäisivät järkevästi niin tuosta listasta ne kaksi suurinta puoluetta löytyvät.
Keskusta ja Vihreät.
Äänestäjistä 45% on niitä joita tuo perusturvakeskutelu koskee jollakin tavalla. Se tarkoittaisi sitä että jos äänestäjät haluavat äänestää varman päälle niin molempien, Keskustan ja vihreiden kanatus olis yli 20%.
Sitten se rikas väestö kattaa noin 20% väestöstä. Tuo ryhmä olisi sitten kokoomuske ja Demareiden "heiniä. Siitähän tuli 10% molemmille.
35% on kekituloisia. keskituloisten alarajalla olevat äänestäisi Keskustaa ja Vihreitä. koska tuo vielä tarvitsee jossakin elämänsä vaiheessa myös perusturvaan kuuluvia asioita. Siitä tulisi Keskustalle ja Vihreille lisää. Sitten keksituloisten keskiluotta voisi äänestää Soinin puoluetta. Siitä Soinille tulis 8-10%. keskituloiste yläluokka voisi sitten jakautua Kokoomiuksen ja Demareiden kesken. Siitä välistä sitten ideologisin perustein noille pienpuolueille mutamat prosentit äänistä.
Eli
Keskusta 24
Vihreät 20
Kokoomus 18
Demarit 16
Persut 9
Muut jakaa loput.
Näin ne äänet jakautuisi jos ne menisi varakkuuden ja tulojen mukaan.
Ne "Saavutetut" edut olisi kuin Jumalan sanaa. Niitä ei muuteta. Se neljän tonnin palkka pysyisi vaikka maailma kääntyisi nurinpäin.
500 euron perusturvalla elelevä nekin maksaisi.
sarkasmia.
Näin se on käsitett'ävä Soinin ja heinäluoman puheista.
myi Ruotasalaisille.
Ei siitä ole enää mytävää.
lamastakin kuin koira veräjästä.
Hyvin menee mutta menköön :))
todellista köyhyyttä ei suomessa ole
Kun päästiin lipposen ja Demareiden kynsistä.
vähentyneet liki viidenneksen
uutisissa ???
Suomalaisista kotitalouksista neljäsosa on hakenut toimeentulotukea. Vähävaraisia ja varattomia on siis enemmän kuin saittilässyttäjät uskottelevat, ja tuen hakijoiden määrän uskotaan vain kasvavan. Aiheesta oli sekä tv:ssä että radiossa muutamaan otteeseen viime vuoden lopulla. Pitäkää silmänne ja korvanne auki, niin pysytte ajan tasalla.
turvautumaan 200-300 tuhatta kansalaista vuosittain.
tuen hakijoiksi, jota ne ei suinkaan ole