Räsäsen ura politiikassa

ohitse?

Vaaligallupit lupaavat kristillisdemokraateille heikkoa menestystä, kannatus näyttäisi asettuvan alle 4 prosentin. Laskua edellisistä vaaleista olisi prosentin verran joka tosin menee gallupin virhemarginaaliin. Selvää kuitenkin on ettei puolue ole saamassa mitään "äänipottia" vaan mm. Räsäsen lausunnot homoseksuaaleista eivät ole ainakaan kannatusta lisänneet.

Taloustutkimus Oy:n tekemä tutkimus taas kertoo:

"Mielipidemittauksen mukaan kristillisdemokraatit eivät välttämättä saa edes yhtä paikkaa Hämeestä, sillä puolue on menettämässä lähes kaksi prosenttia kannatuksestaan.
Näin Hämeessä ehdolla oleva puolueen puheenjohtaja Päivi Räsänen jäisi eduskunnan ulkopuolelle."

http://www.iltalehti.fi/vaalit/2010122012893452_vl.shtml

Mikäli Räsänen putoaa eduskunnasta on hänen aikansa puolueen puheenjohtaja luonnollisesti ohi. Mitä tämä vaikuttaisi puolueen linjauksiin, muuttuisivatko ne liberaaleimmaksi? Tämä on kai ainoa vaihtoehto jos puolue aikoo säilyttää toimintakykynsä poliittisella kentällä, vaalitappio ja puheenjohtajan jääminen eduskunnanulkopuolelle kertonee ettei tehdyllä politiikalla ole ollut kannatusta edes omien parissa?

24

623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aslan auttaa
      • @@@@@

        Räsäskän kotka voisi mennä tuonne Aslaniin puoskaroimaan jos kansanedustajan ura floppaa. Lääkäriksi voi olla vaikea päästä kun tointa ei ole harjoitettu aikoihin ja lääkäriliittokin on julkisuudessa kritisoinut Räsäskän lausuntoja ja todennut ne lääkärille sopimattomiksi.


    • Entinen Kristillisde

      He ilmoittivat luopuvansa Raamatullisesta tulkinnasta politiikassa ja olevansa oikeistopuolue. Tämä oli se joka sen kannatuksen naulitsi sinne 4% lähelle. Olisivat pitäneet Raamatun ykkösenä ja haluavansa edustaa heikko-osaisia niin lukemat olisi ehkä kaksinumeroisia. Nytkin he pitää tärkeimpänä asianaan uudella vaalikaudella yritysveron laskemista. ei köyhä työlinen tunne heidän ajavan hänen asiaansa.

      • hyväosaisia pönkittävä puolue, joten kyllä se joutaa sirpalepuolueeksi. Ihan oikein ettei kansalaiset sitä äänestä.


      • outoa on
        lappix kirjoitti:

        hyväosaisia pönkittävä puolue, joten kyllä se joutaa sirpalepuolueeksi. Ihan oikein ettei kansalaiset sitä äänestä.

        tuntuu aivan globaalistikin katsoen edustavan varsin kovia arvoja joissa heikolla ei ole juurikaan sijaa.


      • Iiris Railo
        lappix kirjoitti:

        hyväosaisia pönkittävä puolue, joten kyllä se joutaa sirpalepuolueeksi. Ihan oikein ettei kansalaiset sitä äänestä.

        Ennen minä äänestän KD kuin hyvätuloisia kommunisteja


    • veriplätyi

      että KD:ssä ja Ev.lut.kirkossa saavat homofoobikot turvapaikan, niinkus muutkin syrjityt ja turvapaikan hakijat.

      • verplätyi

        et sillein oikeasti syrjitty, joka etustaa KD:n arvoja, nii sanottii ratiossa eilen ennen puoltpäivää.


    • KD

      Ja vaaleissa vasta kannatukset mitataan.

      • ..........

        Gallupit pitävät aika hyvin kutinsa. Tuo gallupin kertoma kannatus kertoo kyllä laskusuunnasta. Prosentti sinne tai tänne ei merkitse käytännössä mitään edes KD:n itsensä kannalta paitsi jos virhemarginaali olisi kertonuy nyt liian suurta kannatusta jolloin Rässänen tippuisi eduskunnasta ja varmasti joku muukin edustaja.


      • ura ohi?

        Räsäsen asema on tukala mikäli KD menettää edustajapaikkojaan. Tällä hetkellä näyttää siltä, että entistenkin säilyttäminen tulee olemaan vaikeaa.

        Räsäsen puheenjohtajuus kausi ei ole ollut helppo. Puolueen kannatus on ollut jatkuvasti laskeva vaikka edustajapaikat onkin kyetty säilyttämään. Ja uhkaa jopa laskea entisestään. Kunnalliispolitiikassa paikoista on menetetty 2000-2008 viidennes. Hallituspaikkaa ei ole tullut. Näissäkin vaaleissa se on tavoite (ainakin Räsänen näin ilmoitti 2009) mutta näyttää aika mahdottomalta.

        Lisäksi Räsästä itseään uhkaa putoaminen eduskunnan ulkopuolelle. Räsäsestä tulisi tällöin polittinen torso jonka arvo puolueelle olisi nolla.

        Räsäsen on lisäksi profiloitunut 'yhdenasian' politiikkona homovastaisten näkemystensä vuoksi halusi hän sitä tai ei. Tämä voi olla myös rasite ja onkin esimerkiksi hallituspaikkoja jaettaessa mikä kyllä näyttää hyvin epätodennäköiseltä.


    • puolueen nimeen?

      Kristillisdemokraattinen puolue on muutettava Suomen Kristilliset Homot -puolueeksi.

      Sukupuolisen tasa-arvon ja kristillisen perhe-elämän edistyksen moottori - SKH!

      SKH-puolue on kristillisten ihmisten puolue, kristillisen demokratian uuden nousun airut.

      • merihukka

        Ne eivät sovi yhteen. Vielä vähemmän kosiskella fundamentalistista uskoa. Homo- ja naispappivihamielisyys on hetken hurmaa. Muutaman ääriuskovan tulo puolueeseen pudottaa toiselta laidalta rehtejä kansalaisia.
        Silloinkun kireäpipoinen helluntailainen liputtaa jollekin puolueelle, se on merkki puolueen muuttumisesta edesvastuuttomaksi.

        Ilmeisesti räsäsläiset pelasivat pokeria. Kannatus oli laskussa. KD:sta ei puhuttu. Vedettiin esille raamattu ja oletettiin oltavan maailman pelastajia. KD teki virhearvion.

        Eduskunnassaa käsitellään näet tämänpuoleisia ja raamatulla hutkitaan tuonpuoleisia. Suuri yleisö pitää KD-porukkaa pimahtaneina.


    • ihan hyvältä näyttää

      Eiköhän Päivi mene huikealla äänimäärällä eduskuntaan! Hämäläiset ovat vaan nyt niin hitaita, mutta vaaleja lähestyttäessä hokaavat että siinähän on ehdokas jolla on arvot kohdallaan....

      Päivistä muuten tulisi hieno presidentti suomelle! Äänestäisin!

      • siitä että haluat ottaa kristittyjä pakolaisia. Kristillisdemokraateille toivon menestystä vaaaleissa juuri tällä vaaliteemalla. Muslimeja on jo Suomi täynnä, Päivikin tietää sen. joten kaikkea hyvää Päiville.


      • mazdels kirjoitti:

        siitä että haluat ottaa kristittyjä pakolaisia. Kristillisdemokraateille toivon menestystä vaaaleissa juuri tällä vaaliteemalla. Muslimeja on jo Suomi täynnä, Päivikin tietää sen. joten kaikkea hyvää Päiville.

        * Mutta onkohan tämä palsta olenkaan sopiva paikka politkointiin? Periaatteessa vahoillis-helluntailaiset ei edes äänestäneet, oltiin sitä mieltä, että taivaaseen ollaan menossa, ja sieltä odotetaan Jeesusta joka vie uuteen Jerusalemiin, ja sitä "politiikkaa" tulisi eteenpäin voida viedä. Politiikka ei ollut uskovaisten asia ollenkaan, vasta viime vuosikymmen on sen tuonut seurakuntiin, siinä määrin kuin se nyt on!


      • Mohikaani_27 kirjoitti:

        * Mutta onkohan tämä palsta olenkaan sopiva paikka politkointiin? Periaatteessa vahoillis-helluntailaiset ei edes äänestäneet, oltiin sitä mieltä, että taivaaseen ollaan menossa, ja sieltä odotetaan Jeesusta joka vie uuteen Jerusalemiin, ja sitä "politiikkaa" tulisi eteenpäin voida viedä. Politiikka ei ollut uskovaisten asia ollenkaan, vasta viime vuosikymmen on sen tuonut seurakuntiin, siinä määrin kuin se nyt on!

        onko tämä oikea palsta politikointiin, mutta Päivin kommentteja näkee aina joskus. Äänestää pitää myös helluntailaisten ja muutenkin kunnioittaa esivaltaa! Pitää muistaa myös maanpuolustus.


      • esivaltaa?
        mazdels kirjoitti:

        onko tämä oikea palsta politikointiin, mutta Päivin kommentteja näkee aina joskus. Äänestää pitää myös helluntailaisten ja muutenkin kunnioittaa esivaltaa! Pitää muistaa myös maanpuolustus.

        Moni palstan äärihihhuli on esivallan kunnioituksen suhteen ilmoittanut, että sitä ei tarvitse kunnioittaa mikäli laki ja järjestys on Jumalan sanan (eli sen tulkinnan) vastainen. Mitähän siitä tulisi jos kaikki ryhtyisivät itse päättämään elämänkatsomuksensa mukaan mitkä lait ja asetukset ovat sellaisia mitä ei tarvitse noudattaa, mitkä sellaisia joita voi tulkita ja noudattaa vain ositta ja mitkä sellaisia mitä tulee noudattaa?


      • to..

        ja putoaa todennäköisesti myös eduskunnasta.
        Uskonto ymmärretään nykyään kunkin yksityiseksi asiaksi, valtiovalta ei lainsäädännöllä eikä muuten voi tukea mitään uskonnollista näkemystä tai pakottaa ketään elämään minkään uskonnon oppien tai ajatusten mukaan.
        Niillä joilla on jokin uskonnollinen vakaumus on oikeus elää sen mukaan, mutta ei pakottaa ketään muuta elämään, eli lainsäädäntö johon etsitään mallia uskontojen käsityksistä, jotka olivat vallalla tuhansia vuosia sitten, on nykyajan demokratiassa mahdottomuus. Räsänen edustaa ja ajaa päinvastaista agendaa, tasa-arvo ja kaikkien yhtäläiset oikeudet on saatu taistellen näitä räsäsläisesti ajattelevia vastaan. Joka uskoo että miehen pitää olla naisen pää tai että homoilla ei saa olla samoja oikeuksia kuin heteroilla koska muinaisessa lähi-idässä ajateltiin niin, uskokoon rauhassa edelleen ja toimikoon yksityiselämässään sen mukaan, mutta koko yhteiskuntaa nuo käsitykset eivät enää voi sitoa.


      • te yhdessä
        Mohikaani_27 kirjoitti:

        * Mutta onkohan tämä palsta olenkaan sopiva paikka politkointiin? Periaatteessa vahoillis-helluntailaiset ei edes äänestäneet, oltiin sitä mieltä, että taivaaseen ollaan menossa, ja sieltä odotetaan Jeesusta joka vie uuteen Jerusalemiin, ja sitä "politiikkaa" tulisi eteenpäin voida viedä. Politiikka ei ollut uskovaisten asia ollenkaan, vasta viime vuosikymmen on sen tuonut seurakuntiin, siinä määrin kuin se nyt on!

        Sinä se natseja äänestämään kehottelet, sillä NATSIHAN Räsänen lähinnä on, kun tahallaan valehtelee vastoin koulutuksensa antamaa tietoa ja koettaa sortaa seksuaalivähemmistöjä. Molemmat oletgte natsiaatgteitten vallassa, sinä ja rakas Päivisi.


    • anakin äänestän Räsäsen Prsesidenttixi !!!!!!!!!!!! Onha meidän nykyinen Presidentimme sellainen härski linja,,, että saas nähdä minkälaisten sikojen ja eläimien kanssa tanssitaan seuravax linnanjuhlissa,,, kun nyt jo homot ja lesbot tanssii keskenään meidän maamme kuninkuus koreus ja arvostettu maailman silmissä meininkissä. mutta pitähän kait hovin narritkin kutsua ... ei kait muuten on oikea linna ??

      • @@@@@@@

        on niin, että vaikka joka ikinen lahkouskovainen, äärihihu ja muu vastaava äänestäisi Räsästä ei hänestä presidenttiä tulisi vaikka olisi ehdokkaana.

        Suomessa ei onneksi ole fundamentalistiselle uskonnoliselle politikoinnille tilausta, äärihihut ovat ajatuksineen aika yksin, kannatusta ei lahkouskontojen ulkopuolella ole.

        Lahkouskoville ei ole yhteiskunnallisesti muuta osaa kuin pelle hermanni osa, porukan mielipiteitä ja kommenttejä äimistellään huvittuneina. Räsänen kuuluu kiistatta näihin pelle hermanneihin.


      • @@@@@@@ kirjoitti:

        on niin, että vaikka joka ikinen lahkouskovainen, äärihihu ja muu vastaava äänestäisi Räsästä ei hänestä presidenttiä tulisi vaikka olisi ehdokkaana.

        Suomessa ei onneksi ole fundamentalistiselle uskonnoliselle politikoinnille tilausta, äärihihut ovat ajatuksineen aika yksin, kannatusta ei lahkouskontojen ulkopuolella ole.

        Lahkouskoville ei ole yhteiskunnallisesti muuta osaa kuin pelle hermanni osa, porukan mielipiteitä ja kommenttejä äimistellään huvittuneina. Räsänen kuuluu kiistatta näihin pelle hermanneihin.

        on jotain sanottava täss asiassa ja silloin kaikki ei uskovaiset äänestävät Räsänen jos Jumala niin tahtoo..


    • kunniassa

      Suomalaisiin perusarvoihin kuuluu tasavertaisuus. Tässä asiassa Suomi on ollut maailman edelläkävijöitä. Räsäsen kommentointi julkisuudessa on koettu hyökkäyksenä tasavertaisuusperiaatteeseen sisältyviä arvoja vastaan. Valtaväestön keskuudessa Räsänen on menettänyt kaiken uskottavuutensa ja niiden harvojen, vuodessa 500 eaa. elävien äänillä ei poliittista uraa meillä luoda.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2161
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2002
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      387
      1663
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1631
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1082
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      895
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      889
    Aihe