Suomenruotsalaiset ja osa ruotsalaisista kutsuvat meitä Suomalaisia finneiksi (märkänäppylä).Voisiko joku kertoa miksi tällaistä "nigger" sanaa vielä käytetään ?Haluaako suomenruotsalaiset erottua Suomesta vai onko tämä rotuvihaa?
Miksi olemme finnejä?
Meeri 22
33503
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Suomenruotsalaiset kutsuvat itteänsä Suomalaisiksi ruotsissa ja meitä muita märkänäppylöiksi, finneiksi.Ruotsinkieli on ikuisesti vihannut Suomea ja Suom... finnejä?
Mistä tämä tulee? Mikä on hurri? en minä ole hurri vaan suomalainen. MIksi tällaista "nigger" sanaa käytetään? se on rasitista suomenruotsalaisia kohtaan!!
siksi !
Kuten tavallista suomenruotsalainen ei vastaa kysymykseen vaan vastaa kysymyksellä.Miksi?
No eipä taida finne osata vastata kysynykseen. Tyypillistä finneä. Sama pää kesät ja talvet.
Olet varmastikin kriittinen meille Suomalaisille?
?????
Miksi te suomenruotsalaiset otatte esiin sanan hurri?
Pitäsikö Suomen olla ruotsinkielinen ennenkuin suomenruotsalaiset luopuisivat sanasta FINNI?
niin metsä vastaa kun sinne huutaa. ei se ole FINNI vaan FINNE joka tulee sanasta finländare=suomalainen.
Mutta vastaappa mistä HURRI tulee? Ett taida osata pikku päälläsi vastata.
Suomi 24 seuloo pois Suomalaisten mielipiteet asiassa!Ruotsinkieliset Suomi24 toimittajat ovat laittaneet viestejä "omalle pöydälle"! Skandaali Suomi 24!
.....oon se, mutta...... tulevaisuudessa...... paljastan sen...... seuraavassa kirjassani.
Hurri kommer i från Hurså , Hursa !
Begribss ?
Naapurimme nostavat ajoittain lipun salkoon,muttei Suomenlippua.Mitä jos tekisit saman USA ssa?
kyllä meilä nousee suomen lippu, osta vaik amerikan lippu jos olet kade.
Du är ingen finne anar jag!Hurri landsförrädare kan tänka mig!
En todellakaan halunnut tietää suomenruotsalaisten haukkumanimistä vaan miksi meitä Suomalaisia kutsutaan ruotsinkielisissä vähemmistöissä finneiksi?
HÄPEÄN suomenruotsalaisten politiikojen hiljaisuutta ruotsissa vallitsevalle Suomenkielen vihakampanjalle!
Vain muutama kuukausi sitten erotettiin kaksi Suomalaista työntekijää koska he puhuivat Suomea työpaikalla!!!!!Satoja esimerkkejä on mutta Suomen hallitus on hiljaa RKPn johdolla! EU häpeä Suomelle on tulossa!
Suomenruotsalaiset eivät ole FINNEJÄ tai MÄRKÄNÄPPYLÖITÄ! Etkö tota vielä tienny?Vain saastainen Suomalainen on niin epäpuhdas että suomenruotsalainen siitä huomauttaa svennebananien kanssa!
Noooh...itse kutsun kaikkia ruotsin kieltä vääntäviä svenssoneiksi. Ei kai sekään niin kaunis nimitys ole...
Iha sma olla vaikka finn, maassa joka myydään pala palalta eniten tarjoavalle, ja minkä valtiopolitiikka on yhtä korruptointunut kuin Venäjällä ja yhtä fasistinen kuin Kiinassa.
Niin meitä haukutaan saatana
http://fi.wiktionary.org/wiki/Finne
Jos et tiedä niin sittenpä kerron,
Olet Suomenruotsalanen!
en sitten millään. Vai tiedätkö itekkään?
Suomenruotsalaiset ovat parempi geenisiä ja viisaampia.Ålkää olko kateellisia koska me olemme aina teitä siunanneet!
Olen ollut ruotsissa noin 35 vuotta ja yhdyn kijoittajan näkökantaan rasismista meitä Suomalaisia kohtaan ruotsissa!Olet kuin jätesäkki jos puhut Suomea tunnelbanassa! Olet kuin tarttuvatauti jos puhut Suomea bussissa!
Jos noin pahasti kuulet ääniä ja koet olevasi jätesäkki niin eiköhän kannattaisi suunnata Huddingen sairaalan psykiatrista osastoa kohti. Siellä annetaan hyvää hoitoa finnellekin ja jos pienen terapian jälkeen on edelleen olo kuin jätesäkillä niin sitten voit muuttaa vaikka Södertäljen kaatopaikalle.
Ymmärsikkö vai onko sulla lukihäiriökin...?
Hieno ihminen kaikenkaikkiaan!Omiaan haukkuu ja kehuu rasisteja .Taitaa olla hurri!
Mutta hävettää jos maanmies puhuu noin sekavia, että tuntee olonsa julkisissa kulkuvälineissä jätesäkiksi niin on parempi hakeutua hoitoon, ettei pilaa meidän täyspäisten suomenruotsalaisten mainetta. Mutta tätähän sinä taas et ymmärtänyt.
Suomi24 ei todellakaan jaa plussia niille sen ansaituille paikoille.Olen yrittänyt plussata noin kolmen tunnin aikana kahta eri asiaa mutta kun ei!YLEja SUOMI24 on todella hurrien vallassa!
Suomi24 manipuloi vieastien tuloaikoja saadakseen aikaan suomenruotsalaisen muurin! Ikävää mutta totta! Journalismi täällä vastaa Putinin valvomaa mafiajournalismia! Nyt tiedämme mikä "SUOMI24" on
SUOMI24 vaalien jälkeen! Hahaahhhaaahahahahahaah.
Kosto on suloista SUOMI24 toimittajat jotka olette tiedossa!