Matkailuauto joka rekistöröity 6:lle,

Veronalennus konsti

mutta makuupaikkoja vain 4:lle. Tuli ajatus että saisikohan sen katsastettua vain neljälle koska jos yks matkustaja lasketaan 68 kilon painoiseksi,niin silloin kokonaismassa putoisi 136kg ja sehän pienentäisi ajoneuvoveroa vähän ja olisihan sekin kotiinpäin eikä TraFille päin.Monessa matkailuautossa on sallittua kuskata enemmän ihmisiä kuin siinä on makuupaikkoja. Pitää kyllä ottaa tästä selvää jos matkustajaluvun saisi pudotettua rekisteriotteeseenkin kohdalleen.

2

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä tein noin

      Kyllä sen voi katsastaa. Jos sulla on niin uusi auto jossa on turvavöt joka matkustaja paikalla niin homma on helppo. Raksit turvavyöt pois niiltä paikoilta joita et halua ja teetät muutoskatsastuksen pienemmälle paikka määrälle.

      • muutaman kympin vuoksi. Siinä helposti tulee lisähintaa jos joutuu punnitusratsiaan, se lastin vara kun näissä uusissakin autoissa todellisuudessa on varsin vaatimaton. Älä katso sitä omamassaa rekisteriotteesta koska siitä puuttuu paljon varusteita kuten markiisi, ilmastointi ja paljon muuta mikä siihen on lisätty ensimmäisen ostajan toiveena. Jos auton omamassaksi ilmoitetaan vaikka 3000 kg ja kokonaismassaksi 3500 kg niin käypä puntarissa tyhjällä autolla niin näet tuon eron kaventuneen oleellisesti. Kaatopaikkojen puntarit ovat aika edullisia ja tarkkuus riittää koska niiden perusteella laskutetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1149
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      881
    3. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      641
    4. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      319
      639
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      114
      614
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      608
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      595
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      590
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      554
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      72
      542
    Aihe