Maantie opettaa

Ennen kohteliaana ja suvaitsevaisena autoilijana olen oppinut myös v....maisen asenteen muita tiellä liikkujia kohtaan, eli itsekkyyden. Sitähän siellä tiellä saa itsekin maistaa jatkuvasti, liikkui sitten fillarilla moottoripyörällä tai autolla. Asennevamma tarttuu, se on huomattu.
1253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Itsekin on tullut huomattua negatiivisen ajoasenteen tarttuvuus. Esim. sellainenkin pikkuasia kuin riittävän tilan jättäminen ohitettavaan (etteivät pikkukivet lennä liian läheltä tai loska vie näkyvyyttä) alkaa jäämään, kun itse saa jatkuvasti varoa.

Joustavuus on vastavuoroisuutta jonka teiden ääliöt haluavat hyväksikäyttää turhalla aggressiivisuudella. Kiilaaminen tai hetkellinen yletön ylinopeus ei ratkaise yhtään mitään, se vain on joskus niin "kivaa". Pöh.

Onneksi vilkun käyttö on tainnut tulla selkäydinrefleksiksi :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jalle kirjoitti:

Ennen kohteliaana ja suvaitsevaisena autoilijana olen oppinut myös v....maisen asenteen muita tiellä liikkujia kohtaan, eli itsekkyyden. Sitähän siellä tiellä saa itsekin maistaa jatkuvasti, liikkui sitten fillarilla moottoripyörällä tai autolla. Asennevamma tarttuu, se on huomattu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu