Palomiesten eläkeiän nosto oli viisas teko sillä jo kolmasosa palomiehistä on yli 55 vuotiaita näin kertoo juuri televisiosta tuleva ohjelma, jos he olisivat eläkkeellä niin olisimme kusessa. Toisaalta kymmenen vuoden päästä tilane on se ettei paloja sammuttamaan löydy ammattiapua sillä palomiehen ammatti ei nuoria kiinnosta!
Mistä uudet palomiehet eläkeelle siirtyvien tilalle?
Mistä uudet palomiehet eläkeelle siirtyvien tilalle?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kasvukeskuksissa ovat palvelut, palokunta ja poliisi lähellä tulevaisuudessakin. Kylä ja kaupunkiasuminen tuo turvallisuutta ja on ekologista.
Aikoinaan iso- ja pikkujako tuhosivat kyläyhteisöt suomesta ja siksi suomen maaseudulla naapurit ovat kaukana toisistaan eikä kuten muualla maailmassa ja ennen meilläkin kylät olivat tiheään rakennettuja tiiviitä yhteisöjä, pellot olivat kylien ulkopuolella. Suomen kaupungistuminen on tervettä kehitystä ja paluuta ihmiselle tyypilliseen elämänmuotoon olemmehan laumaeläimiä.
mistä siivoojat ja sairaan- ja vanhustenhoitajatkin. kyse on kysynnästä ja tarjonnasta. eli suomeksi sanottuna liksasta. heti, kun niistä hommista aletaan maksaa kilpailukykyistä liksaa, tekijöitä löytyy. itse pidän palomiehen työtä noin 100 kertaa arvokkaampana, kuin jonkun sisältötuottajan, tai monikulttuurisuuskoordinaattorin. palkanmaksajat ovat eri mieltä. normaalissa markkinataloudessa liksat menevät kysynnän ja tarjonnan mukaan. meillä ei. käteiseltä voisikin kysyä, miksi ei? vai onko hyvien veljien taloudelliset intressit vaarassa, jos duunareille jouduttaisiin maksamaan sellaista liksaa, jolla tulee toimeen, ja voi kauhistus, mistä voisi jäädä jotain säästöönkin. auttaisi, jos kaikki duunarit iskisivät perseen pariksi viikoksi penkkiin. siivoojat, roskakuskit, bussikuskit yms. ainoastaan yleislakko kirpaisee näitä herroja senverran, että saataisiin matalapalkka-aloille edes sellaiset liksat, joilla saa vuokran ja ruokalaskun maksettua ilman toimeentulotukihakemuksia.
Uusiin taloihin asennetaan sammutusjärjestelmät ja vanhat saakin palaa pois.