Mitä teen, kun tuntuu että painon kanssa tuli ongelmia, sen jälkeen kun alkoi käyttää Cerazettea? Gynekologi ei auta. Onko tämä oma vika, syönkö väärin vai voiko pillerit lihottaa. Minulla on pahoja kipuja ilman Cerazettea eikä ole kyseessä kuulemma endometrioosi. Paino ei tipu sitten millään keinolla (kuten ennen).
Lihominen
mitä tehdä
8490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
vähemmän, liiku enemmän.
Niinpä olen tehnytkin. Mikä asiantuntija säkin luulet olevasi, jokainen suomalainen osaa antaa saman ohjeen. Tiedätkö oikeasti aiheesta mitään. Mitään perusteluja lääkkeen vaikutuksista tai vaikuttamattomuudesta ei ollut. Todella loukkaavaa pelkästään ja nettikiusaamista.
on kaloreita niissä pillereissä jos kiloja alkaa niiden vuoksi kertyä. Kyllä se on kurkusta alas menevä ruoka ym. mistä niitä kiloja tulee. Et kerro yhtään paljonko painoa sinulle on tullut? Ei kai pari kertynyttä kiloa voi olla iso ongelma? Ja jos kiloja on enemmän niin vaikuttajana on kyllä jokin muu kuin pillerit.
Pillerit voivat kuulemma lihottaa kolmisen kiloa. Lääkärini väittää, että jos siitä enemmän lihoo, se johtuu todennäköisesti elämäntapojen muutoksesta.
kertoko lääkäri oliko kysymyksessä kaikki pillerimerkit.nimittäin itte huomasin saman kun aloin syömään cerazettea.
Olen kuullut että pillerit voivat turvottaa esim. rintoja. Itse olen laihtunut muutaman kilon reilu kuukauden aikana kun olen syönyt vreya- merkkisiä pillereitä. Rintani tosin ovat hieman saaneet lisää täytettä ( A-kupista B-kuppiin). Ennen painoin 52kg nyt olen about 49kg. Olen 168cm pitkä.
Tottakai se voi johtua pillereistä, että olet muutaman kilon pulskistunut, jos kerran olet säilyttänyt elämäntapasi täysin samoina. Itse luulen laihtumiseni johtuvan siitä, että yksinkertaisesti ei tee enää niin paljon mieli syödä. Johtuuko sitten pillereistä, sitä en tiedä...
Pillerit voivat kerätä nestettä ja ne voivat myös vaikuttaa aineenvaihduntaan, ettei kuluta enää niin paljon kuin ennen. Vaikka elämäntavat pysyisivät samoina, voi siis lihota enemmän kuin sen nestekertymän verran. Mutta sitten ei auta kuin syödä vähemmän kuin ennen pillereitä. Muutos ei ole suuren suuri, mutta pikkuhiljaa pienetkin energiaylijäämät jäävät sinne lantiolle ( tai kenellä nyt minnekin - itse olen näitä "toivoton päärynä" tapauksia - kaikki extra jymähtää reisiin ja lantiolle :)
Aika usein kyse on myös elämäntapamuutoksesta. Usein pillerit otetaan parisuhteen alkaessa ja "parisuhdekilot" ovat aika tavallisia - on kivempi jäädä kullan kainaloon napsimaan yhdessä sipsiä ja katsomaan leffaa kuin lähteä salille tai hikilenkille, tulee tehtyä enemmän ruokaa yhdessä, käytyä useammin ulkona syömässä, saa kullalta suklaakonvehteja... pikkuisista asioista sitten ihan huomaamatta kertyy enemmän energiaa kuin tulee kulutetuksi.
Jos pillerit kuitenkin muuten sopivat, niin ei ehkä kannata vaihtaa niitä. Pillerit kun voivat aiheuttaa pahempiakin sivuvaikutuksia (masentaa, vie halut...). Buustaa vaan aineenvaihduntaa lisäämällä liikuntaa. Eivät ne pillereidenkään tuomat kilot ole sille immuuneita. :)
Itse aloitin Mercilon pillerit 2 vuotta sitten ja harrastin liikuntaa ja yritin syödä niukasti mutta kappas vaan tulikin 15 kiloa mahan ympärille vaikka olisi ollut syömättä viikkoja.. Itse olen nyt alkanut harrastamaan liikuntaa ja laihtunutkin, mutta kai se on niistä ensimmäisitä kiinni, enkä itse ainakaan voinut tehdä asialla yhtään mitään.. Tsemppiä!