Miksi Pyhä Henrik on pyhä?

pyhä vai ei?

Miksi luterilainen kirkko viettää Pyhän Henrikin muistopäivää?

Pyhä Henrik oli katolisen kirkon piispa. Hän uskoi paavin primaattiin, pyhien esirukoksiin ja piti kaikkia katolisesta kirkosta eronneita harhaoppisina ja skismaatikkoina.

Miksi siis luterilainen kirkko pitää häntä pyhänä? "Piispa Henrik, uskon opettaja ja marttyyri" sanotaan sen sivuilla:
http://evl.fi/C225703C003087E4/149183AB2F93C519C225703C0031DBB1/EB45BDE503B9122BC225704A0044C104

Unohtavatko luterilaiset täysin, että piispa Henrik piti Lutherin kaltaisia henkilöitä vaarallisina harhaoppisina? Katolisena piispana piispa Henrik olisi julistanut luterilaiset epäilemättä kirkonkiroukseen saman tien. Piispa Henrik ei myöskään opettanut luterilaista uskoa, vaan perinteistä katolista uskoa. Eikä hän myöskään kuollut luterilaisen kirkon vaan katolisen kirkon marttyyrinä.

Eikö luterilainen kirkko taaskaan tiedä mitä se opettaa? Tunnustaako luterilainenkin kirkko loppujen lopuksi sittenkin katolisen kirkon auktoriteetin, mutta haluaa vain erivapauksia muihin uskovaisiin nähden?

10

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kristityt kunnioitta

      kunnioittavat pyhiä ihmisiä, on hyvin ihmeellistä etteivät luterilaiset kunnioita edes Jumalansynnyttäjää, pyhää Mariaa. Eikö luterilaisuudessa pitäisi keskustella juuri tästä asiasta? Miksi ette kunnioita pyhiä?

      • hgftrdsew

        kun se sen Lallin Kyllikin raiskas!!!
        nykyjään niitä pyhiä on ympäri maailmaa, pedofiili perkeleinä


      • uskomatonta on

        Voisiko ihminen olla pyhä? Siis ihminen ?
        Minun käsitykseni on että pyhyys on oma korkea arvonsa ja sitä ei ihminen koskaan pysty tavoittamaan.
        Pyhyyteen pyritään ehkä, että saisi muiden ihmisten silmissä jotakin valtaa tai mahtavuutta.
        Sen tajuaa jokainen.
        Jos Jumala on pyhä, niin voiko ihminen olla sitä?


    • yläkerrasta huomenta

      anti-kristillessä uskonnossa pyhitettiin kaikki jotka ovat kristillisyyden,eli 10 käskyn ja jeesuksen oppien vastaisia sanoineen ja tekoineen,suomalaiset olivat kristillisiä ennen pakko-kääntämistä anti-kristillisyyteen

      • rippi

        saarnamiehet niiltä osin missä ne rikko 10 käskyä ja suomen perustuslakia ja opettaa vasten jeesuksen oppeja ei ole mitään muuta ku puoskareita, syöpä sivistyneessä yhteiskunnassa, amerikkalaisen tutkumiksen mukaan yli neljännes on skitsofreenikkoja


      • rippi
        rippi kirjoitti:

        saarnamiehet niiltä osin missä ne rikko 10 käskyä ja suomen perustuslakia ja opettaa vasten jeesuksen oppeja ei ole mitään muuta ku puoskareita, syöpä sivistyneessä yhteiskunnassa, amerikkalaisen tutkumiksen mukaan yli neljännes on skitsofreenikkoja

        sieltä se hulluus sitten muodostuu pedofiliaksi y m rikoksiin ihmiskuntaa vastaan


    • että luterilaisilla

      on yhä kaipuuta oikeaan perinteisiin kristinuskoon. He ovat huomanneet, että luterilainen kirkko muistuttaa enemmän valtion apuvirastoa, kuin mitään hengellistä yhteisöä.

      Varmaan hengellisyys tulee viimeisenä mieleen, kun luterilaisesta kirkosta puhutaan. Eihän luterilainen kirkko olekaan muuta kuin verorahojen keräämistä varten.

      Katolinen kirkko taas on maailmanlaajuinen uskovien yhteisö, maailman suurin hyväntekeväisyyden ja laupeuden harjoittaja ja Jeesuksen Kristuksen perustama kirkko.

      • Ahasveros

        Pyhistä Jumalan ihmisistä luterilaisuus kehottaa ottamaan mallia heidän elämänsä esikuvallisista puolista ja seuraamaan heidän hyvää esimerkkiään.
        Sern sijaan emme huuda avuksi pyhiä tai pyydä heidän esirukoustaa, koska rukoukset voi oosoittaa suoraan Jumalalle.


      • jotakin vastuuta
        Ahasveros kirjoitti:

        Pyhistä Jumalan ihmisistä luterilaisuus kehottaa ottamaan mallia heidän elämänsä esikuvallisista puolista ja seuraamaan heidän hyvää esimerkkiään.
        Sern sijaan emme huuda avuksi pyhiä tai pyydä heidän esirukoustaa, koska rukoukset voi oosoittaa suoraan Jumalalle.

        Tulisiko siis seurata pyhiä ihmisiä vai Jeesusta?
        Miten se Raamattu opettikaan?

        Jos ihmisen väitteet ovat Raamatun väitteitä vastaan, niin kumpaa itse uskoisit?


      • ei luterilainen
        Ahasveros kirjoitti:

        Pyhistä Jumalan ihmisistä luterilaisuus kehottaa ottamaan mallia heidän elämänsä esikuvallisista puolista ja seuraamaan heidän hyvää esimerkkiään.
        Sern sijaan emme huuda avuksi pyhiä tai pyydä heidän esirukoustaa, koska rukoukset voi oosoittaa suoraan Jumalalle.

        Huomaa että Piispa Henrik oli katolisen kirkon pyhä. Hän uskoi paavin primaattiin, pyhien esirukoksiin ja piti kaikkia katolisesta kirkosta eronneita harhaoppisina ja skismaatikkoina, myös Lutherin kaltaisia.

        Miksi luterilaiset siis pitävät häntä pyhänä? Jos Pyhän Henrikin esimerkkiä seurataan, niin luterilaisten tulisi katua ja liittyä takaisin kirkon yhteyteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      151
      1863
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1756
    3. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

      Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
      Joensuu
      35
      1527
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      196
      1208
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      94
      1195
    6. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1134
    7. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      354
      1002
    8. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      62
      869
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      831
    10. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      816
    Aihe