Onkohan joka autossa edes vilkkuja ..?

Mikä ihme siinäkin on ettei osata laittaa sitä vilkkua kun ollaan kääntymässä..? Siinähän sitten ajelet perässä ja mietit mitäs helv...toikin jarruttelee...Näin liukkailla oikeenki hohdokasta...Joskus tekis niin mieli mennä perässä ja käydä työntämässä se vilkku vipu poikittain ks.henkilön..pers.. Vai onko se siinä että perään ajaja maksaa? No sitä voin miettiä...Ja sori oli pakko käydä tää nyt tänne vuodattamassa..
9260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Että ne jarruvalot ei sitten sulle mitään viestitä. Perään vaan jos kerran ei vilkku ole päällä vaikka jarruvalot palaakin???

Äänestä
  • nuo merkinntolaitteet ovat tarkoittettu ilmoittamaan kanssa autoilijoille ajoissa omista aikomuksista, siis jos ole aikeissa kääntyä, niin ensin vilkku päällä ja sitten vasta jarrutetaan, silloin takana ajava tietää jo hyvissä ajoin ottaa vauhtiaan pois. Nykyään vilkkua käytetään vain lähinnä itselleen merkiksi ja samalla kun ratti jo kääntyy.
    Vielä kun autolijat tajuaisivat sen, että vilkunkäyttö hyvissä ajoin on turvallisuustekijä heidän itsensä kannalta.

    Äänestä

  • Moni laittaa vilkun päälle vasta jo aloitettuaan jarrutuksen, eli täysin väärin päin.

    Äänestä

Kyllähän vilkut katsastuksessa kokeillaan. Mutta kun uusia autoja ei tarvitse muutamaan vuoteen katsastaa, niin vain vanhemmassa kalustossa vilkut ovat varmasti kunnossa.

Äänestä
  • myös huolletaan ja uusia huolletaan yleensä merkkihuollossa jossa polttimot tarkastetaan. Ajotietokonekin uusissa autoissa ilmoittaa rikkinäisestä polttimosta, ainakin paremmissa autoissa.

    Äänestä

vilkku laitetaan räpsyttämään ennenkuin käännytään, on myöhäistä ja tarpeetonta vilkuttaa kun ollaan jo kääntymässä.

Äänestä

ei oikein onnistu tuo vilkun käyttö enää kun on se vipu poikittain pe****ssä.

Äänestä
  • taas tänäänkin näkyi, meinaan kiertoliittymässä vasemmalle vilkuttajia, oli näitä surkeimmasta surkeimman kulkineen (voortin) kuljettajia, en vaan ole ikinä ymmärtänyt miksi pitää moisia leikkikaluja tuoda yleisen liikenteen joukkoon ja kun ei sitten ole vähääkään älliä päässä.

    Äänestä

  • kierrän liittymää kirjoitti:

    taas tänäänkin näkyi, meinaan kiertoliittymässä vasemmalle vilkuttajia, oli näitä surkeimmasta surkeimman kulkineen (voortin) kuljettajia, en vaan ole ikinä ymmärtänyt miksi pitää moisia leikkikaluja tuoda yleisen liikenteen joukkoon ja kun ei sitten ole vähääkään älliä päässä.

    Kyllähän juuri tuollaiset pahimmat liikenneturvallisuuden vaarantajat pitäisi panna telkien taakse. Ei tuollaista voi kukaan ymmärtää kun haittatekijätkin ovat ilmeiset.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kumma homma... kirjoitti:

Mikä ihme siinäkin on ettei osata laittaa sitä vilkkua kun ollaan kääntymässä..? Siinähän sitten ajelet perässä ja mietit mitäs helv...toikin jarruttelee...Näin liukkailla oikeenki hohdokasta...Joskus tekis niin mieli mennä perässä ja käydä työntämässä se vilkku vipu poikittain ks.henkilön..pers.. Vai onko se siinä että perään ajaja maksaa? No sitä voin miettiä...Ja sori oli pakko käydä tää nyt tänne vuodattamassa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu