Adventismilahkoon kastaminen

Adventtikirkko on valhejuutalaisten lahko joka on erikoistunut sapatin viettelyyn ja ainoastaan heidän sapatin viettelynsä on oikea mutta oikeiden juutalaisten väärä?
Pitääkö paikkaansa?
"Suomen Kristillinen Yhteiskoulu tuottaa edelleen jatkuvasti taloudellista tappiota, mutta toisaalta alaikäisiä nuoria kastetaan siellä edelleen eniten Kallioniemen leiritilan ohella."
5130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Missähän pääsis oikeiden juutalaisten joukkoon sitten ?

Ovat niin lahjakkaita ja päteviä ihmisiä aina olleet kuulemma joka paikassa että kaikki vihasivat kateudesta joskus.

Voi kun pääsisi oikeaksi juutalaiseksi.

jari

Äänestä
  • ja vedät kipan päähän. http://fi.wikipedia.org/wiki/Kipa
    Laitat vielä rukouskotelon otsallesi ja kasvatat pitkän letin, parran ja pulisongit.
    Näin sinusta saatiin ehta juutalainen.
    Perustat vielä kultasepän liikkeen ja myyt timantteja.

    Äänestä

  • Valon aikaa kirjoitti:

    ja vedät kipan päähän. http://fi.wikipedia.org/wiki/Kipa
    Laitat vielä rukouskotelon otsallesi ja kasvatat pitkän letin, parran ja pulisongit.
    Näin sinusta saatiin ehta juutalainen.
    Perustat vielä kultasepän liikkeen ja myyt timantteja.

    Ne ei varmaan kadehtisikaan minua kun ovat itse yhtä päteviä varmaan kaikessa ?

    jari

    Äänestä

lahko:

Jeesuksen aikaankin sanottiin lahkoksi apostolien uskoa.

Äänestä
  • Kyllä kaikki lahkoiksi mainitut ovat. Ei yhtäkään unohdetti ole.

    Ihan tosisna "lahkolaisuuden synti" tarkoittaa Paavalin mukaan, ja siten siis raamatun mukaan
    seurakunnan sisäistä jakaantumista eri mielipiteiden taakse.
    ESim jos 2 miestä on eri mieltä seurakunnassa, seurakuntalaiset jakaantuvat heidän mukaan, ja näin eivät ole yhtä. Sitä tarkoittaa lahkolaisuuden synti.

    Alkuseurakuntaa ei kukaan suoraan seuraa. Kaikki tyynni ovat olleet "lahkoja" jos ajatellelaan lahkolaisuutta sellaisessa merkityksessä kuin rahvas käsittää asiaa.

    Hassua että luterilaisessa kirkossa kaikki tavallisesti käsittävät muut piirit lahkoiksi, mutta ei tiedä etteä luterilainen kirkko on suurin lahko suomessa ja kaikkein suurin syyllinen lahkolaisuuden syntiin.
    Kirkko on jakaantunut tänäänkin ainakin tusinaan herätysliikkeitä yms.
    En minä nyt sano että asia olisi perinjuurin paha, sillä nuo piirit sisältävät aktiivista hengellisyyttä ja lut kirkko pitää yllä jossakin määrin jotakin peruskristillisyyttä pitänyt ja aina joukossa on sielläkin aivan oikeita hurskaita ihmisiä istumassa jumalanpalveluksissa sunnuntaiaamuisin, että en minä pilkkaa tässä.
    Minä tykkään luterilaisesta kirkosta kun se järjestää kaikkea kivaa toimintaa, rahaa on hyysätä ihmisiä.

    Tässä on vaan totuus lahkolaisuuden synnistä mitä Raamattu asiasta opettaa.

    Katolinen kirkko on lahko niin ikään. Alkuseurakunnasta roomalaisen vallan alle suostuteltiin osa myönnytyksiin maalliselle vallalle. Uskolliset kieltäytyivät ja roomalaiset tappoivat lopun alkuseurakunnasta eli Jeesukselle uskollisista. Hävitti Jerusaleminkin 70 jkr maan tasalle.
    Siinä on katolisen kirkon synty ja totuus siitäkin asiasta.

    jari

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sapattiepävarmuus kirjoitti:

Adventtikirkko on valhejuutalaisten lahko joka on erikoistunut sapatin viettelyyn ja ainoastaan heidän sapatin viettelynsä on oikea mutta oikeiden juutalaisten väärä?
Pitääkö paikkaansa?
"Suomen Kristillinen Yhteiskoulu tuottaa edelleen jatkuvasti taloudellista tappiota, mutta toisaalta alaikäisiä nuoria kastetaan siellä edelleen eniten Kallioniemen leiritilan ohella."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu