Niin se vain on, automies on historiaa. Uusavuttomuus on vallannut autoilun.
http://www.iltasanomat.fi/autot/Tutkimus Öljynvaihto lähes tuntematonta suomalaisille autoilijoille/art-1288359287520.html
http://www.iltasanomat.fi/autot/Tutkimus Öljynvaihto lähes tuntematonta suomalaisille autoilijoille/art-1288359287520.html
Vastaukset 10
Vanhimmat
Nämä Twitter/FaceBookki ja pc-pelit ovat turmelleet kohta koko ikäpolven. Kohta ei osata käsilllä tehdä muutakuin näppäillä näitä tietoneen näppylöitä. Täältäkin saa lukea uskomattomia kysymyksiä yhtenään.
Sitähän nuo markkinatalouden airueet halutavat, uusavuttomia ihmisiä joilla ei ole muuta mahdollisuutta kuin ostaa kaikki.
Vaan mistähän luulevat saavansa niitä tekijöitä kun kohta kukaan ei osaa enää mitään.
kun kerrot että joku asia on uusavuttomuutta niin mikä on sitten se vanha-avuttomuus?
Ja miten ne erovat tosistaan?
Missä kulkee raja uus/vanhalle?
Koska alkoi uusavottumuus jos ennen oli vanha-avuttomia ihmisiä?
Ei ole olemassa vanha-avuttomuutta. Kun aikaisemmin kaikki osasivat ilman muuta tietyt asiat ja sitten tulee uusi sukupolvi, joka on täysin avuton tällaisten asioiden edessä, niin he ovat uusavuttomia. Uusia ja avuttomia!
Ja missä se öljy pitäisi itse vaihtaa, jos asuu kaupungissa? Mannerheimintielle? Vai ajaa jonnekin puistoon, ja laskea se sinne?
Osaan itse tehdä vaikka mitä, mutta arvaa onko tilaa missä sitä autoa voisi itse korjata? Parkkiruudunkin etsimiseen menee pahimmillaan tunti.
Tyypillistä uusavuttomuutta.
Siinä ajassa kun sinä viet romusi jonnekin metsikköön ja lasket öljyt jokeen säästääkseen 5€ öljynvaihdolla, niin minä tienaan 200€ tekemällä työtä. Laske kumpi kannattaa enemmän, hanttihommat vai kunnon työ.
Toiset tekee mitä haluaa auton kanssa - vaihtaa öljyt, jakopään hihnat, jarrupalat, pakoputket.
Toiset taas tekee mitä osaa - ja näillä on varaa maksaa näille ensimmäisille, jolloin ei itse tarvitse vaivautua.
Kun olin köyhempi, vaihdoin itse omalla pihalla autoon öljyt. Ensin hain 4l Mobil Superia ja suodattimen tarvikeliikkeestä. Stten ajoin auton pukeille ja vaihdoin öljyt ja suodattimen. Sitten ajoin huoltoasemalle hävittämään vanhaa öljyä ja suodatinta.
Nyt kun taskussa on muutakin kuin reikiä, ajan korjaamolle huoltoon, otan päiväksi sijaisauton ja haen illalla huolletun auton.
Maailma muuttuu, toiset sen mukana.
ja köyhä on sellainen joka on tuhlannut kaikki.
Uusavuttomat ovat useimmiten myös köyhiä.
Uusavuton ei edes osaa vetää käteen.