sattuiskohan joku tietämään, että mikähän mua vaivaa... Aloin syömään noin viikko sitten e-pillereitä(yasmin) ja nyt jokainen yhdyntä sattuu ja sen jälkeen saatan vuotaa vertakin. Mun poikaystäväni on käynyt testeissä, samoin kuin mäkin, joten en usko että mitään tautiakaan olis. Muutenkin mun alapään limakalvot punoittaa, niitä aristaa ja oon huomannu niissä haavojakin. Mitä hittoa? En oikein uskois tän olevan hiivatulehduskaan, kun ei sillä tavalla "kutita" emätintä, eikä haise tai mitään.Sattuiskohan kukaan tietämään?
mikähän mättää?
sattuu... :(
6957
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kuivuutta nimittäin!
Mulla kuivui kans ja halut meni! kokeile vaikka toista pillerimerkkiä tai toista ehkäisykeinoa! Kumeilla luistaa oikein hyvin ! :)
ne pillerit vievät muijilta halut ainaski mun likka kamulta meni halut ja siitä tuli suorastaan kiukkuinen eli otettiin tutut ja turvalliset kondomit käyttöön eikä ole ongelmia esiintynyt ja mitä nyt haittaa vaikka pitäiski maksaa kondomeista enemmän mut ainaski rauha säilyy:) että ei kiitosmitään e-pilsuja meitsin talouteen!!
kokeile liukastusvoiteita, olisko niistä apua tuohon yhdyntäkipuihin. sun limakalvot on varmaan kuivat, mistä johtuen yhdynnästä sinne tulee haavoja --> verenvuotoa.
ainakin itselläni liukastevoiteista on ollu apua, yhdyntäkivut on loppu, limakalvot ei hankaudu enää lainkaan hajalle.
olen kyl aina ihan märkä kun harrastamme poikaystäväni kanssa seksiä, joten ei pitäisi johtua kuivuudesta...
Vaikka olisit kuinka märkä niin se ei tarkoita etteikö juuri tuollaisia kitkavaurioita voisi syntyä. Yhdyntä on rankkaa puuhaa limakalvoille jolloin niihin tulee helposti haavaumia ja muita hankaumia. Liukuvoide on todellakin kokeilemisen arvoinen juttu. Siitä voisi hyvinkin olla apua.
Lisäksi uosittelisin, että puhuisit asiasta lääkärillesi. Hän todennäköisesti kirjoittaa sinulle reseptin limakalvoja vahvistavaan voiteeseen tai sitten täytyy kokeilla pillerimerkin vaihtoa.
Älä jää yksin ongelmasi kanssa vaan mene rohkeasti hakemaan apua.
mulla on sama ongelma.mulla vaan vaivat alkoi yli puolen toista vuoden (yasminien) käytön jälkeen.tämä on kamalaa ja alentaa itseluottamusta kun ei onnistu enää...varsinkin kun on aina ennen on onnistunut ihan täysin ilman ongelmia.joten tiedän täysin miltä susta tuntuu ja olis loistavaa saada ratkaisu vaivaan...tässähän näitä osasyitä on jo tullut.