Lumikissa uusperheen äiti pyrkii tapattamaan tyttärensä muun muassa myrkyttämällä ja kuristamalla. Tuhkimossa sisarpuolet amputoivat jalkojaan ja joutuvat lopulta piikkitynnyriin. Hannussa ja Kertussa köyhä perhe jättää lapset metsään ja noita lihottaa lapsia kinkuksi. Lopulta lapset grillaavat noidan uunissa. Punahilkassa jyrsitään isoäiti, susi huijaa lapsukaista maistelemaan mummoansa ja viiniä ja suden mahalaukku ohitusleikataan.
Kauheita noi lasten sadut
:((
8334
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Keski-Eurooppa. Suurtakin viisautta... Tyhmyyteen-kuolevien juoppojen houretta. Puhutaan eläimistä maissa
jossa kaikki eläimet.
Pieni-karkki, pieni-karkki.
pysähtynyt joskus mietiskelemään niitä lasten satuja ja sitä miten pieni lapsi osaa
käsitellä kaikkia asioita.Oma tyttökin pienenä kyseli tuosta "Hannu ja Kerttu" sadusta että "voidaanko hänetkin metsään jättää joskus että onhan meillä varmasti ruokaa tarpeeksi"?
saduista sitä vain oppi sen oiean ja väärän..;o)...
on kaksi tapaa oikea tai väärä:)
http://www.youtube.com/watch?v=X3ZXqKZXrcE
on kummi (sylikummi muu kummi) ja sitten gummin kanssa tai ilman:)
...oikein.. oikein mielipide soikein..
..huomaahan se mitä' nykykapset tekee.. kun pullamössöä..ei ketään satu koskaan ja sitte kun sattuu tai on vaarana sattua niin ei oo varoteltu. Elikä valitettavasti on annettava alapeukutusta..mikäli kysee ei oo provo
Punahilkka ei kuunnellut äitiään, Pinocchio valehteli, Robin Hood oli rosvo, Tarzan kulki ilman vaatteita ja leikki apinaa, Lumikki eli 7 miehen kanssa..mokoma lutka, Peppiä jahtas sossu ja Eemeli ryyppäsi jo penikkana, kaiken tämän keskellä vartuin nuorena joten älä valita mitä minusta on tullut