Pietarsaari on Suomen kolarialttein kunta, Helsinki ja Valkeakoski turvallisimmat.
Nyt voidaan lopettaa puheet etelä-Suomalaisten ajotaidoista.
Lue uudesta Iltasanomista.
Tässä pahimmat kunnat;
listattu siis uhrit/1000 asukasta.
Pietarsaari
Kuusamo
Maarianhamina
Seinäjoki
Jämsä
Kauhajoki
Sastamala
Raahe
Heinola
Lapua
Hyvinkää
Loimaa
Loviisa
Sipoo
Äänekoski
Raisio
Kemi
Rovaniemi
Mäntsälä
Iisalmi
Rauma
Raasepori
Salo
Pori
Kajaani
Forssa
Tornio
Hämeenlinna
Mikkeli
Uusikaupunki
Nyt voidaan lopettaa puheet etelä-Suomalaisten ajotaidoista.
Lue uudesta Iltasanomista.
Tässä pahimmat kunnat;
listattu siis uhrit/1000 asukasta.
Pietarsaari
Kuusamo
Maarianhamina
Seinäjoki
Jämsä
Kauhajoki
Sastamala
Raahe
Heinola
Lapua
Hyvinkää
Loimaa
Loviisa
Sipoo
Äänekoski
Raisio
Kemi
Rovaniemi
Mäntsälä
Iisalmi
Rauma
Raasepori
Salo
Pori
Kajaani
Forssa
Tornio
Hämeenlinna
Mikkeli
Uusikaupunki
Vastaukset 19
Vanhimmat
Pietarsaari ja Kuusamo kärkikuntia
Kunnista kolaritilaston kärjessä olivat Pietarsaari ja Kuusamo. Niissä tuli eniten uhreja suhteessa asukaslukuun, Pietarsaaressa uhria 9,4 tuhatta asukasta kohden ja Kuusamossa 8,8. Ulkopaikkakuntalaisten osuus vahingoista oli molemmissa kunnissa runsas kolmannes. Kaikkiaan Pietarsaaressa tapahtui 611 ja Kuusamossa 422 liikennevahinkoa.
Eniten liikennevahinkoja tapahtui Maarianhaminassa, kaikkiaan 35 vahinkoa tuhatta asukasta kohden. Maarianhamina sijoittui vammautumisriskitilastossa kolmanneksi: 8,3 uhria tuhatta asukasta kohden. Maarianhaminan 388 liikennevahingosta 62 prosenttia aiheuttivat ulkopaikkakuntalaiset. Tässä tilastossa Pietarsaari oli kakkonen, seuraavina Seinäjoki ja Kuusamo.
Vakuutusyhtiöiden Liikennevahinkotilasto 2009 ja Liikennevahinkotilaston kärkikunnat
http://www.liikennevakuutuskeskus.fi/modules/system/stdreq.aspx?P=306&VID=default&SID=103359835975587&A=open:news:item_www:7355&S=1&C=37077
Pietarsaari, Seinäjoki, Kauhajoki, Raahe , kärkisijoilla nuo kaikki.
Pohojanmaalla keskellä tietä vaan körötetähän vaikka toinen tuloo vastahan. Nääs kun moon meiltä ja muut on meidän krannist. Kyllä sillä asenteella pelti kolisee.
Vieläkö se on maaliman korkein rakennus tuo suomen rehun torni Seinäjoella?
autojen lukumäärä suhteessa asukaslukuun? Epäilen, että Helsingissä auton omistajien lukunäärä suhteessa asukaslukuun pienempi kuin monessa muussa listan kaupungissa.
MIhin tilastoon tuo väite perustuu?
Käyppä katselemassa Helsinkiläisiä rivari/paritalo/omakotitalojen pihoihin
niin löydät järjestään 2 autoa perheestä. Isällä ja äidillä omat kulkineet.
Meidän taloyhtiössä 3 asuntoa ja 5 autoa.
Joku kai jaksaa kaivaa tilaston? Minä en.
Mutta tilastot kyllä kertovat että pohjanmaalla on enemän autoja asukaslukuun nähden.
Voithan itsekin perustella epäilyksesi?
Tuleppa katsomaan joskus pohjanmaalle, minun 3:ssä naapurissani on 7 autoa.
Maalaisjärkikin sanoo, että maaseudulla tarvitaan enemän autoa kuin kaupungissa, mutta eihän kaupunkilainen tiedä mitään maalaisjärjestä!
> Maalaisjärkikin sanoo, että maaseudulla tarvitaan enemän autoa kuin kaupungissa, mutta eihän kaupunkilainen tiedä mitään maalaisjärjestä!
Parempi onkin tietää eikä vaan luulla. PK-seusdulla ajettiin viitisen vuotta sitten henkilöautoilla yhteensä 19 000 000 kilometriä joka arkipäivä. Nykyään luku lienee vieläkin suurempi. Eli kyllä niitä kilometrejä tulee, vaikka kaikilla ei ole autoa. Alue en sen verran iso, että monilla perheillä on tosiaan kaksi autoa ja kilometrejä tulee ihan kiitettävästi. Ei täällä ole 60 km työmatka mikään harvinaisuus, vaan aika normisuoritus nykyään. Kun on pitänyt saada OK talo, mutta Kehä III sisäpuolella tonttien ja talojen hinta on ylittänyt budjetin.
ei kannatta paljoa retostella sillä maalaisjärjellä kun se ei tunnu toimivan
siellä pohjanmaalla, miten ihmeessä siinä kahdessa risteyksessä saatte niin paljon
onnettomuuksia aikaan????
Meillä on täällä kaupungissa meinaan kaupunkilaisjärki käytössä,
se näkyy siinä että onnettomuus tilastoissa Helsinki on viimeisten joukossa,
siis VÄHITEN suhteessa asukasmäärään
Mitä enemmän asukkaita, sitä vähemmän autoja asukasta kohden. Ajoneuvojen suhteen eri tilanne, traktoreita, mönkijöitä, perävaunuja yms. on kaupungeissa aika vähän.
Kunta/asukasmäärä 1000/ajoneuvoa 1000 asukasta kohti/autoa 1000 asukasta kohti
Helsinki / 583 / 526 / 408
Espoo / 244 / 619 / 471
Turku / 176 / 634 / 469
Lahti / 101 / 684 / 488
Pori / 83 / 885 / 576
Seinäjoki / 57 / 1075 / 670
Kerava / 34 / 677 / 489
Heinola / 20 / 869 / 546
Pietarsaari / 20 / 975 / 587
Sipoo / 18 / 1313 / 622
Kuusamo / 17 / 1232 / 616
Keuruu / 11 / 1012 / 594
Laitila / 8 / 1292 / 710
Juankoski / 5 / 1151 / 592
Savukoski / 1 / 1510 / 672
piti siis kirjoittaa että ajoneuvojen suhteen tilanne on vielä selvempi, mitä vähemmän asukkaita, sitä enemmän ajoneuvoja
Ei yhtään isompaa kaupunkia listalla. Eli pienissä kaupungeissa on kehittymätön liikennejärjestelmä. Raskaat investoinnit väyliin tai joukkoliikenteeseen eivät pienillä liikennemäärillä kannata. Kuitenkin kulkijoita on jo sen verran, että olemassa olevilla kirkonkylätason ratkaisuilla pelti kolisee.
Sadantuhannen asukkaan keskuksessa on jo toimiva bussiliikenne ja risteyksissä liikennevaloja. Jossain on kuulemma moottoriteitä ja kiskoillakin pääsee. Siksi nämä isommat kaupungit eivät ole tällä listalla.
mitä pienempi paikkakunta sitä huonommin liikenne sujuu, hyvä esimerkki muutaman vuoden takaa on se
kun tuli ajeltua kuukauden päivät suur Tukhoman alueella jossa liikenne sujui todella sujuvasti, ja tulin
työasioissa Parkanoon missä yksi pääraitti ja muutama sivukatu niin ihmettelin että mitä on sattunut kun
paikalliset ajeli pääraittia alinopeutta 20-30kmh rystyset valkoisena, yleinen ajotapa oli hirveen epävarma.
Ja kyseessä ei ollut mikään Cruisailu tapahtuma vaan tavallinen arkiliikenne, sama pätee Pietarsaareen
jossa on myös tullut ajeltua olisiko Suomen-Ruotsalaisessa mentaliteetissä jotain tekemistä asian kanssa.
Jaa, taas tämä "kaupunkilaiset ajaa bussilla".
Koita nyt, tolvana, miettiä, miten ne henkilöautojen joukossa kulkevat bussit, raskas liikenne ja raitiovaunut VÄHENTÄVÄT kolarointia, kun onnettomuudet kuitenkin lasketaan per ajokilometri eikä per asukas?
Pikkukaupungeissa on paljon vähemmän eri tyyppisiä ajoneuvoja ja niihin liittyviä, poikkeuksellisia, sääntöjä (bussikaistat, vain joukkoliikenteelle varatut kadut, raitiovaunujen etuajo-oikeus ja ylipäätään ne kiskot, joiden vuoksi vaunut eivät paljoa toi törppöileviä autoilijoita väistellä) vahdittavina kuin isoimmissa kaupungeissa. Silti kolareita sattuu vähemmän per ajokilometri.
että jossain parkanossa on kirkkokatu ja keskuskatu, kenties tori jonka
ympärillä kaikki pyörii niin miten siinä kahdessa risteyksessä saadaan aikaan
lukusia kolareita niillä parilla kymmenellä autolla?
Samaan aikaan pelkästään Kehä I liikkuu päivittäin 100.000 autoa.
Olen kuullut että Pietarsaarelaismiehet käyttää niin paljon korviksia että pää oikein kallellaan. Varmaan siitä syystä he eivät näe kunnolla. Tää on se syy miksi siellä kolaroidaan. Naisellista.
Onko niitä?Vieläkään ei osata ajaa kelin mukaan vaan ajetaan toisen perseessä kiinni oli keli mikä tahansa ja koko ajan saatanallinen kiire.Ja kun se Etelä-suomalainen tulee kehä 3sen ulkopuolelle sen kyllä huomaa,vähänkin kapeampi tie niin ajetaan keskellä tietä niska punasena ja vilkkuja ei sitten näytetä(vittuuks se landet teille kuuluu mihin MÄ meen)ym,ym
Mistähän tuokin tilasto on revitty?Siis asukasmäärään nähden?Siis mitä vähemmän asukkaita sen pahemmalta saadaan tilasto näyttämään..
Tilaston on varmasti tehnyt joku Etelä-Suomen pelle?
Ei vaan näy tilastoissa tämä PK-seudun ajotaidon puute.
Ja vilkun käyttämättömyys on ihan normisuoritus tuppukylissä. Kyllähän kaikki tietää, minne Möttösen eläkeläispappa on menossa....
Tuohon en usko, että ns eteläsuomalainen eli kaupunkilainen tullessaan maalle ajaisi sen enempää keskellä tietä kuin paikalliset. Päinvastoin, varsinkin ryhmittyminen tuntuu olevan paikallisille lähes tuntematon käsite, esim kun käännytään oikealle kotipihaan niin koukataan reilusti vastaantulevien kaistan kautta ja käytetään koko tien leveys, eli ei ajeta edes keskellä tietä vaan väärällä puolella tietä. Selityksenä on että ei ole vastaantulijoita ja nopeammin pääsee kun käännökset ovat loivempia. Vähän sama juttu keskellä tietä ajamisen kanssa, tuttu tie, ei liikennettä ja paikallisen mielestä voi huoletta ajaa vähän keskemmällä. Kaupungissa on opittava pysymään omalla kaistalla koska on muutakin liikennettä, pikkuhiljaa toiminta menee niin sanotusti selkäytimeen ja maallakin tulee ajettua ihan automaattisesti omalla kaistalla.
"Siis mitä vähemmän asukkaita sen pahemmalta saadaan tilasto näyttämään.."
Ei tilastoa "saada näyttämään" joltakin, tilasto on tilasto, sitä pitää osata lukea.
Siihen että Pietarsaarelaiset ovat ahkeria Kuusamon kävijiä.