kuorotoiminnalle? Eikö esiintyviä ja levyttäviä kuoroja voisi sponsoroida yhteiskunnan varoin. Kirkon palvelusten kuorot voisivat keskittyä palveluksiin. Tämä ei tarkoita että pitäisi laulaa huonosti tai huonommin palveluksissa.
Onko kunnianhimo hyväksi
23+32= 1
3178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olisivat sitten kilpailemassa musiikkiapurahoistako?
Jos kuoro on hyvä ja levytetty musiikki hyvää laadultansa ja kuoron osuus laadukas, menee äänite kaupaksi ja tuottaa ilman yhteiskuntaakin! Sitäpaitsi ortodoksisen musiikin määrä äänitetuotannossa on häviävän pieni. Kunnianhimoa ei ortodoksissa kuoroissa pitäisi olla ollenkaan, vilkaiskaapa kanoneista!
Tästä olisi se hyväpuoli että eliittikanttorit ja kuorot olisivat omansa ja taviskuorot olisivat omansa. Minusta se olisi hyvä. Eliittikuorolla tarkoitan laatua, en kilpailua.(kilpailua siitä kyllä tulisi siitäkin...)