Eräs uskovainen nainen kertoi rukousten pelastaneen aviomiehen hengen. Mies oli ryypännyt, harvoin onneksi niin tapahtuu. Hän oli lähtenyt myöhään illalla, oikeastaan jo keskiyön aikaan vahvassa humalassa ulos mukamas tapailemaan tuttuja kapakkaan tai jonnekin... Miehen lähdettyä ulos, rouva oli alkanut tuntea outoa levottomuutta, mitä aikaisemmin ei ole tuntenut vastaavassa tilanteessa. Vaikka kello oli jo yli 12 yöllä, hän päätti soittaa joillekin ystävilleen ja pyytäen esirukousta seikkailijansa puolesta. Perhe asuu laitakaupungilla. Niin oli sitten vain tapahtunut, että muutaman hengen seurue oli ollut kävelemässä hiljaista syrjäkatua ja yksi heistä kuuli jostakin rykästelyä. He pysähtyivät ja ääni toistui ja kohta he löysivät hangessa kylmettymässä olevan humalaisen erään talon pihasta. Tietenkin he soittivat paikalle apua. Olisi voinut hyvinkin käydä, että tuohon aikaan ei olisi ketään osunut paikalle. Pakkasta oli melkein 20 astetta. Rouva ymmärsi tapauksen olevan myös Jumalan puhetta miehelle.
Rukous kuultiin!
kannattaa aina rukoi
2237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
"Olisi voinut hyvinkin käydä, että tuohon aikaan ei olisi ketään osunut paikalle."
Mutta kun ei käynyt, niin se oli rukousvastaus! Niinpä niin, rukousvastaukset ovat aina tulkintakysymyksiä asioista, joita saattaa tapahtua tai olla tapahtumatta.
jos uskovan mielestä on kysymys rukousvastauksesta ja uskomattoman mielestä on kysymys sattumasta? Annetaan niiden uskoa, joilla on usko ja niiden ola uskomatta, joilta usko puuttuu. Jos joku uskomaton haluaa keskustella pelkästään uskomattoman näkökulmasta, niin sen hän voi tehdä Ateismi- tms. palstalla. Täällä saa ja voi keskustella myös uskovan näkökulmasta.