WANHAN TESTAMENTIN KIRJOITTI, JOKSEENKIN KOKONAAN TALMAIN.

TALMAIN

Talmain ( TALLA) kirjoitti Wanhan testamentin 3.974 sitten. Hän kirjoitti uskon asiat jokseenkin saaden ne Hengen siirtona ollen Kirjurina. Kuitenkaan kaikkea suinkaan ymmärtämättä ja jopa hyväksymättä!
Talmain kirjoitti nuo kirjoitukset luolassa, jossa oli yksi huone ei suuri. Kirjoittaminen tapahtui kanan verellä, johon oli sekoitettu vähän viiniä, jotta ei veri hyytyisi niin nopeasti. Alustana oli Patratta laatat.
Massa laatat, joita siihen aikaan oli valmiiksi tehtynä. Työ kesti 12 VUOTTA 2 PV.
TALLA ON JEESUKSEN KRISTUKSEN AIKAISEMPI NIMI. Nimi merkitsee Karitsaa. LUOJA ON ITSE KARITSA.
UHRAUTUEN KANSANSA SYNTIEN TÄHDEN USEILLAKIN RISTEILLÄ AIKOJEN AIKOINA KANSANSA HYVÄKSI!

2

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opettaja 2011.

      Opi aina opetuksesta, älä mistään muusta. Usko ilman päämäärää on tyhjän veroinen. Uskalla uskoa oikein, älä vääryyteen mene. Murrettu sana on usko ilmoituksen vakaat sanat ilman ilmoittajaa. Minä uskon on minun mottoni.

      • Talmain.

        TALMAIN on aidosti oikein kirjoitettuna nimeni. Minä olen Wanhan testamentin kirjoittaja luolassa ollen. Kirjoitukseni olen kirjoittanut 3.974 vuotta sitten kanan verellä suurella vaivalla. Kirjoitukseni ovat vertauskuvainnollisesti, mitä laajemmin kirjoitettuna. Minä joudunkin kirjoittamaan selityskirjan, jotta lukiani ymmärtäisivät sen.

        Olenkin päättänyt kirjoittaa selvityskirjan myöhemmin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      121
      2642
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      69
      1094
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      210
      1054
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      931
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      876
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      853
    9. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      4
      829
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    Aihe