Onko tietoa (ja miellään lähteitä sen tueksi) siitä, että kidutettiinko Rudolf Hössiä puolalaisessa vankilassa, jossa hän oli vangittuna ennen teloitustaan? Olen lukenut Auschwitzin komendantin, jossa Höss kiittää puolalaisia hyvästä kohtelusta. Holocaust-revisionistit kuitenkin väittävät, että kidutettiin ja siten Auschwitzin komendantti -kirja sekä Hössin todistukset Nürnbergissä ovat holocaust-todisteena täysin arvottomia. Kuitenkin valallla oleva näkemys juutalaisten kaasuttamisesta Zyclon-B:llä pohjautuu hyvin suuresti Hössin todistajalausuntoihin.
Sen ymmärrän, että Höss saattoi erehtyä kaasutettavien määrässä. 2000-3000 ihmistä per kaasutus tuntuu mahdottomalta kaasukammioina väitetysti käytettyjen tilojen koon takia. Siitä montako ihmistä Zyclon B:llä murhattiin, voidaan vääntää kättä loputtomiin. Itse arvioisin määrän alle miljoonaksi Auschwitzissa. Kuten tiedätte, monet revisionistit kieltävät koko Zyclon B-kaasutusten olemassaolon (perustuen mm. siihen, ettei rakennusten katoissa ole nähtävissä aukkoja, joista Zyclon B voitaisiin pudottaa, eikä rakennuksissa ole jäämiä Zyclon B:n jättämästä preussinsinisestä väristä).
Minulla ei ole tarpeeksi tietoa väittää revisionisteja vastaan, mutta tähän Höss-kysymykseen haluaisin lisävalaistusta. Hössin luotettavuus ratkaisee koko holocaust-keskustelun ja kääntää vaakakupin joko holocaustin kannattajille tai revisionisteille.
Sen ymmärrän, että Höss saattoi erehtyä kaasutettavien määrässä. 2000-3000 ihmistä per kaasutus tuntuu mahdottomalta kaasukammioina väitetysti käytettyjen tilojen koon takia. Siitä montako ihmistä Zyclon B:llä murhattiin, voidaan vääntää kättä loputtomiin. Itse arvioisin määrän alle miljoonaksi Auschwitzissa. Kuten tiedätte, monet revisionistit kieltävät koko Zyclon B-kaasutusten olemassaolon (perustuen mm. siihen, ettei rakennusten katoissa ole nähtävissä aukkoja, joista Zyclon B voitaisiin pudottaa, eikä rakennuksissa ole jäämiä Zyclon B:n jättämästä preussinsinisestä väristä).
Minulla ei ole tarpeeksi tietoa väittää revisionisteja vastaan, mutta tähän Höss-kysymykseen haluaisin lisävalaistusta. Hössin luotettavuus ratkaisee koko holocaust-keskustelun ja kääntää vaakakupin joko holocaustin kannattajille tai revisionisteille.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kyllä tuo jotakin muistelmissaan mainitsee että turpaan sai pari kertaa mutta muuten kohdeltiin inhimillisesti. Auschwitzin komendantti Kuoleman kauppias on Rudolf Hössin muistelmateoksen nimi. Sieltä sinä varmasti haluamasi vastaukset löydät.
Katso myös kyseisestä herras otettuja kuvia ja videota. Jos häntä olisi kidutettu kovasti eikö naamassa tai kävelyssä olisi näkynnyt merkkejä Viet kong tyyllisestä Hanoi hilton kidutuksesta.
Et näköjään lukenut ollenkaan avaustani. Kirjoitin, että olen lukenut kirjan ja totesin, että se on holocaust-läheenä arvoton, mikäli Hössiä on kidutettu.
Miten niin arvoton? Sehän on tyypin itsensä kirjoittama. Vai polakitko ne sen rustasi.
Höss ei tiennyt "kirjoittaneensa" muistelmia viimeisessä oikeudenkäynnissä tai kävellessään köydelle. Polskin pirut olivat ovelia ja saivat vielä mukaansa "todistamaan" eversti Eugen Beilistin muka silminnäkijänä oikeussaliin.
Kuka on eversti Eugen Beilist? Googlella ei ainakaan löytynyt mitään tietoa.
Saksalainen eversti, joka jäi 1944 vangiksi ja loikkasi. (oikein kirjoitettuna Eugen Bleist) Ujutettiin Hössin vankitoveriksi ja urkkimaan vangittujen SS-upseerien mielialoja.
No kieltämättä aika ovelia ketkuja nuo polskit on. Tai sellase vaikutelma mie oon saannu kun oon jutellu liettualaisten kanssa noista vessoja Englannissa putsaavista SIOISTA!
...kuvaili arkistolöydössä Adolffia "pitkään nahkatakkiin pukeutuvaksi putkimieheksi".
Aina meitä pilkataan...
;-)
http://www.helsinki.fi/~pjojala/Plumbing-Service-Helsinki-Espoo-Vantaa.htm
arvostettuna kunniavieraana. Siellä ollessaanhan hän sävelsi sen myöhemmin Sleeppareiden esittämän laulunkin jossa sanotaan että "ei hotelli vedä vertoja putkalle".
Mutta asiaan: Höss pakotettiin kirjoittamaan kirja ja tuomiota lykättiin kuukausimääriä sen valmistumiseksi. Siksi hänen todellista viestiään tulee lukea suurelta osin rivien välistä. Hän liioittelee kaikkea Auschwitzissa tapahtunutta siinä määrin räikeästi että se on tarkoitettu lukijan havaittavaksi ja ymmärrettäväksi. Otetaan muutamia esimerkkejä: Höss kuvailee Auschwitzin valtavaksi kuolemantehtaaksi jossa kerrallaan oli jopa 300 tuhatta vankia ja teloituksia tapahtui parhaimmillaan 10000 vuorokausivauhtia. Ja toisaalla hän kertoo tämän valtavan tuhokompleksin perustamisesta kuinka hän yksin ajeli pienellä kuorma-autolla kollaten sattumanvaraisesti ympäristön autioita maatiloja jos sieltä sattuisi löytymään lautaa, piikkkilankaa ja muuta rakennustarviketta!
Kirja on täynnä yllä mainitun kaltaisia liioitteluja ja ristiriitaisuuksia. Ja tehdäkseen asian täysin selväksi hän kertoo mairein ylisanoin saamastaan loistavasta kohtelusta ja myös paljastaa perheensä olevan panttivankina. Voidaan sanoa että kirja oli edellytys välttyä kidutukselta ja perheen pelastamiseksi, ja kirja taas haluttiin entisen vihollisen demonisoimiseksi ja sodan oikeutuksen perusteluksi.
"Höss pakotettiin kirjoittamaan kirja ja tuomiota lykättiin kuukausimääriä sen valmistumiseksi."
Olenkin aina miettinyt, miksi Höss teloitettiin vasta huhtikuussa 1947.
Puolalaiset kun ei oikein tuosta tehokkuudestaan kuuluisia ole katos.
Tuomiota tuskin lykättiin kun oikeudenkäynti kesti kokonaisuudessaankin vain pari viikkoa ja teloitus hoidettiin heti perään. Tutkinnassa näyttäisi menneen enemmin aikaa. Muut silloin puolalaisten hoteissa olleet Auschwitzin henkilökunnan jäsenet tuomittiin vielä reilusti myöhemmin kuin Höss.
Nämä herrasmiehinä itseään pitävät kiduttivat Hössiä ja muita ns. natsirikollisia mitä julmimmalla tavalla. Samaan syyllistyivät jenkitkin mutta olivat paljon inhimillisempiä kuin britit. Nämä engelsmannit olivat yksiä piruja!
niin ne oli ryssistä nyt puhumattakaan. kyllä se vaan nin oli että suomalaiset saksalaiset ja japsit oli ainoita jotka soti oikein.
se tämä meidän rintamapoliisimmehan se ei hakannut epäiltyjä. mutta nehän olivatkin ryssäläisiä, ei sentään keskitysleirin komendatteja, mitäpä väliä sillä.