ja terrorin jo marraskuussa -17. Noin 150 täysin viatonta ihmistä surmattiin ennen taistelujen alkua. Murhat jatkuivat taistelujen alettua muuttuen joukkomurhiksi. Helmikuussa murhattiin jo 599 hallituksen kannattajaa. Koko Etelä-Suomi oli punaisen terrorin kynsissä.
Huhtikuussa alkoi taas kovennettu terrori. Kylät paloivat ja murhapolttajat riehuivat.
Ei ihme, että kosto paikoin paisui yli äyräiden.
Huhtikuussa alkoi taas kovennettu terrori. Kylät paloivat ja murhapolttajat riehuivat.
Ei ihme, että kosto paikoin paisui yli äyräiden.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Punaisen terrorin aikana MURHATTIIN 1 800 TÄYSIN SYYTÖNTÄ IHMISTÄ JOUKOSSA KAIKKIA YHTEISKUNTALUOKKIA, NAISIA JA LAPSIA. Punaisten murhatyöt alkoivat jo marraskuussa -17.Pakeneminen itään johti murhapolttoihin, ruokavarastojen hävityksiin ja yhä uusiin joukkomurhiin. Niitä oli tehty sodan alusta lähtien.
yli 90 vuotta jälkikäteen vaaditaan punaisille terroristeille sen saman yhteiskunnan suojelua, jota he parhaansa mukaan olivat yrittäneet tuhota. Vedotaan lakiin ja oikeuteen, mutta ei kerrota, mihin lakeihin punainen kapina ja terrori perustuivat.
Samalla kehutaan, miten hellämielistä punainen terrori oli, mutta unohdetaan kokonaan sen hirmuteot.
Suomi oli ainut maa Venäjän entisessä Imperiumissa jossa hävinnyt osapuoli päätyi todellisuudessa voittajaksi. Silti eivät ole koskaan tyytyväisiä Sinisalot, Gyllingit ja muut paskat!
Ei ne ole enään voittajia!
Ne on nykyään käytettyjä Nokian kännyköitä ja tulisia suutelijoita!
Meinaatkos idiootti, että niitä punaisia terroristejä on on vielä paljon elossa?
Taidat olla sen penaalin vielä vähän tavallistakin tylsempi kynä?
"Ne on nykyään käytettyjä Nokian kännyköitä ja tulisia suutelijoita!"
Siitähän näyttivät pojat mallia kuulussa kuvassa, jossa Breznev imuttelee Hoeneckerin kanssa!
Syvä moraalinen rappio seurasi aina kommunismia!
Hämeessä huhtikuussa. Tapahtui ainakin neljä joukkomurhaa ja lähes 200 ihmistä tapettiin. Useita kyliä poltettiin ja Vesilahdella murhapoltettiin taloihinsa kaksi perhettä pikku tyttärineen.
oli kehno, jos aseistettu mies sattui vastaan. Isolla porukalla yriettiin lahdata 80-vuotiasta kenraali Sifverhjelmiä Helsingissä. Vanhus paukutteli revolverillaan huligaanit pakoon ja käytti viimeisen paukun itseensä. Vain aseettomia ihmisiä nuo punahuligaanit uskalsivat vainota.
Vielä huhtikuussa ennen Helsingin valtausta surmattiin 11 viatonta ihmistä, suunnilleen yksi päivässä. Hallituksen kannattajat piileskelivät kellareissa, joista sitten nousivat tukemaan saksalaisia.
Punaiset surnmasivat mm. Vihdissä 1.2. kaikkiaan 18 vankia. Sama tapahtui Suinulassa 31.1. Siellä ammuttiin antautuneita vankeja kaikkiaan 17. Tämä oli eräs niistä tapauksista, joista valkoiselle puolell levitettiin liioiteltuja tietoa ja kostoa alkoi seurata.
ehkä rajuimpia oli Iittalan-Kuurilan junamurha 20.4. Siinä surmattiin pistimin 23 Mustialan maanviljelysopiston oppilasta ja heitettiin junasta.
Olik's ne sitten kamalia porvareita? Onk's linkkiä?
Siis alle 20v pojat, ne ei varmaan edes tienneet mistä oli kyse. Sosialidemokratia oli sillon murhaamiseen ja ryöstön väline. Poikien ruumiit putsattiin ja tiputettiin radanpekalle. Näin toimi sosialidemokratia silloin.
Valdemar Niemströmin touhut.Hän oli ollut tsaarin sotilaana Liettuan rintamalla, menettänyt jalan, mutta saanut Yrjön ristin.
Nimeströn oli punikkien murhamiesten ykkönen. Erään ilmoituksen mukaan hänen tilillään olisi ollut 96 murhaa!!
Poikkeuksellisesti arvioidaan N:n joutuneen oman väen luotien uhriksi.
Sitä saa mitä tilaa;
Valkoinen lahtari oli kyykyttänyt kansaa jo satoja vuosia. Suomi oli köyhä maa.
Tilalliset ja porvarit ja papisto olivat saitaa ja ahnetta sisäsiittoista sakkia.
Suomen omistavaa porvari-juutalais-ahne-luokkaa.
Näitä valkosia loisia ja luteita punainen terrori hieman rankaisi 1917.
Mutta punaien terrori ei onnistunut 1918.
Valkosit lahtarit kosti ja massa-tuhosi punaiset.
-Nyt 2011, kokoomus-kepu-rkp-lahtari-suomessa on kelkka taas käännetty. Kohta alkaa köyhät kostamaan raakasti vallitsevan maan omistajien ja ahneiden porvarien nykyisen terrorin...
Mitään ei ole opittu 1918 joukko-tuhonnasta on siirrytty 2011 leipäjoniohin. Kyykytys jatkuu.....
Täähän on ilmiselvä vihapostaus! Ei muuta kun ilmotus Jerry Kottonille ja ukko linnaan!
teloitettaviksi. Punaisten pakkotoimin riviin käskemiä ammuttiin joukoittain mm.Riihimäellä 22.4. Osa pääsi paniikissa pakoon.
Pakko-otettuja kieltäytyneitä ammuttiin myös Sääksmäen Metsäkansassa 24.4. ainakin 14 miestä Eino Rahjan määräyksestä.
Huomattava määrä näitä ampumisia on jäänyt selvittämättä tai mennyt valkoisten puhdistusten tiliin.
murhasivat aiempien lisäksi ennen pakoaan 23 vankiaan ja työnsivät ruumiit avantoon. Siinä oli taas syytä valkoisten varsin rajuun kostoon. Kuka aloittikaan murhaamisen?
Oliko tämä se Lappeenrannan tapaus, olivat punikkien pakkotyömiehiä? Kun niitä ruumiita työnnettiin avantoon niin osa ei ollut kuolleita.
Juhlavuoden kunniaksi muistutetaan taas kerran mihin punikit Suomen ajoivat ja miten he toimivat.
Punikki on sosialidemokraatti.
Mitä nämä sisällissotaa lietsovat MV:tä lukevat venäläismieliset ovat?
Hyödyllisiä idiootteja joita johtavat ihka oikeat Venäjän trollit. Ikitie elokuvan "Kallosen" rooliin ovat nousseet Suomesta mm. dosentti Backman ja Janus Putkonen.
nyt tiedotusvälineissäkin vuotta 1918.
Ehkä totuus vähitellen selviää palstan punikeillekin?
Ei taida punikkeja olla enää hengissä, kun sodasta on kulunut jo 100 vuotta.
Yhtä hyvin voisit paasata, että "kyllä ne etruskit pian ymmärtävät, kenelle Italia kuuluu..."
Maailma muuttuu ja niin muuttuvat punikitkin. Venäjää nuo kuitenkin aina ihailevat, oli vallassa millainen hullu tahansa. Oikein hyviä esimerkkejä nuo Backman ja Putkonen.
Mihin hävisi valtion kassa voi voi sentään, no Stalin piti huolen hänestä.
Jos kommari menee Venäjälle kommari kertoo Suomessa kuinka siellä kaikki niin halpaa.
Hän ei näe sitä että se ei ole Venäläiselle halpaa, köyhä kansa yrittää tulla toimeen pienellä palkalla. Pahasti kahtia jakautunut kansa.
Tällaista oli se 'autuus' aikanaan neukkukaupassa!
https://www.youtube.com/watch?v=jWTGsUyv8IE
Juuri näin ihmiset eli kurjuudessa kävin NL:ton aikana siellä Suomalaiset vei sinne farkkuja lenkkareita. NL:tto ihanuuksien ihmemaa. Tälläistä Suomen kiihko kommarit halusivat.
Tuolla videolla sentään näkyi lihaa, tosin parhaat päivänsä nähnyttä. -82 kun minä kävin, niin valikoima oli niukempi. Onneksi oli valuuttakauppa. Se ei kyllä paikallisten mieltä pahemmin lämmittänyt.
On aika vaikea ymmärtää, että millä logiikalla tuon ajan paikalla käyneet kommarit estottomasti hehkuttivat sosialismin ylivertaisuutta.
https://www.youtube.com/watch?v=XjVnbVStaDA
Neuvostoliitossa kansalaisilla oli niin hyvä ostovoima että kauppojen hyllyt ostettiin hetkessä tyhjäksi.
Ei suinkaan vaan kulutustavaraa ja elintarvikkeita tuotettiin niin niukasti, että kaupoissa oli aina pula myytäväistä tavaroista!
Neuvostoliitto eli järjestelmässä, jonka puitteissa hiekka olisi loppunut sSaharasta ja jää Grönlannista! Sijainnista riippumatta oli krooninen pula vessapaperista. Tästä johtuen neukkujohtajan tunsi aina hajusta!
Itäinen ostovoima oli niin hirmuinen, ettei paraskaan sosialistinen 5-vuotissuunnitelma pysynyt sen tahdin perässä.
Länsimaissa kauppojen hyllyt olivat täynnä tavaraa koska ihmisiltä puuttui ostovoima.
"Itäinen ostovoima oli niin hirmuinen, ettei paraskaan sosialistinen 5-vuotissuunnitelma pysynyt sen tahdin perässä. "
Ostovoima ei ole = kulutustavaroiden/elintarvikkeiden tuotantovoima!
"Länsimaissa kauppojen hyllyt olivat täynnä tavaraa koska ihmisiltä puuttui ostovoima."
Lännessä ihmisten ostovoima oli AINA moninkertainen neukkuihmiseen verraten. Mutta kun länsi tuotti samaan aikaan suunnattomat määrät tavaraa kaupan hyllyille ei kukaan yrittänyt ostaa kauppaa tyhjäksi.
Neukuissa ihmisillä oli toki rahaa, mutta kaupoissa hyllyt tyhjiä!
Oli ehkä rahaa, mutta markalla sai sitä hirmuiset määrät, joten käytännössä ihmiset olivat orjatöissä, kun rahalla ei saanut mitään. Toki auton ostoon sitä täytyi kerätä 10-20 vuotta, mikä oli normaali jonotusaika.
neuvostoihmiset nöyrinä hallinnon edessä.
Siksi meilläkin edelleen vastustetaan työelämän uudistuksia vasemmiston ja ay-liikkeen puolelta.
Kansa pysy tyytymättömänä ja kun he pääsevät valtaan, se on helppo pitää kurissa. Järjestetään hyvinvointia vain omille kannattajille.
Rikolliset pääsivät pakoon Venäjälle. Olisi pitänyt nämä punaiset hirviöt saada kiinni että, olisi saanut Suomessa tuomita rikoksista. Suomessa ei ollut kuoleman tuomiota.
Lopuksi ikää kuritushuoneeseen.