Ikäraja uskonnolle?

Naurettava ajatus, koska ellei lapsia ohjata oikeaan suuntaan katoavat kaikki uskonnot! Pienenä se on vitsa väännettävä. Joulupukista on turvallista aloittaa totuuden kertominen ihmislapselle.
13282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

maailma ilman uskontoja. Ainakin uskonsodat loppuisivat.

Äänestä
  • Sitten sodittaisiin vain jostain muusta.

    Äänestä

  • uskonnot lopetettaisiin?

    Äänestä

Mielestäni lapsille tulisi opettaa nykyistä paljon enemmän hengellisyyttä, ja vähemmän raha ja materialismi palvontaa. En tarkoita hengellisyydellä uskontoja, vaan kykyä oppia kuuntelemaan ja ymmärtämään omia ajatuksiaan, tuntemuksiaan, ymmärtämään luontoa ja maailmankaikkeutta, elämään rauhassa ja rakastamaan, arvostamaan elämää ja muita elollisia.

Äänestä

Jumala on satua ja höpötystä. Miksi ihmisten pitäisi uskoa satuihin?

Äänestä

""Ikäraja uskonnolle?""
Hyvä idea.

Äänestä
  • Useimmat suuret uskonnot ovat ainakin satoja vuosia vanhoja.

    Äänestä

Siellä myös uskontoja ja sekopää ihmis hirviöitä!

Aino toimiva lääke on niskalaukaus!!

Äänestä
  • Ne ateistit jotka kovimmin vouhkaa uskonnosta ovat itse juuri noita uskovaisia !
    tyrkyttävät ja pakottavat muita uskontoonsa kuten muutkin uskovaiset , joten hirttäytyköötrauhassa omaa uskoaan tunnustaen !

    Äänestä

Tulevaisuudessa en kyllä kasta lastani tai pakota uskonnon tunneille, saa ihan rauhassa tutustua eri uskontoihin ja valita itelleen mikä parhaimmalta tuntuu. Valitkoon viisaasti.

Äänestä

>ellei lapsia ohjata oikeaan suuntaan katoavat kaikki uskonnot!
>katoavat kaikki uskonnot!

tätä odotellessa.

Äänestä

"""koska ellei lapsia ohjata oikeaan suuntaan katoavat kaikki uskonnot"""
Onko oikea suunta se että saadaan lapset uskomaan jumala & jesse satuihin ... HEH HEH HEH ...

Itse aion antaa lapsilleni uskonnoista vapaan kasvatuksen niin kuin sain itse aikoinaan. Kiitos vaan vanhemmat.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Mustaviiksinen mies kirjoitti:

Naurettava ajatus, koska ellei lapsia ohjata oikeaan suuntaan katoavat kaikki uskonnot! Pienenä se on vitsa väännettävä. Joulupukista on turvallista aloittaa totuuden kertominen ihmislapselle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu