Huomasin pari vuotta sitten ikenen vetäytyneen yhden poskihampaan kohdalta ja nyt kun olen alkanut taas pitkän tauon jälkeen langata ja tikutella hammasvälejäni niin tuo ien on kipeytynyt aika kivasti. Mitä tehdä? Olen varma ettei kyseessä ole hammas vaan ien.
Kipeä ja vetäytynyt ien.
......
3831
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos et ole langannut pitkään aikaan, ien on tulehtunut kertyneen bakteeripeitteen vuoksi. Vetäytynyt ien ei koskaan palaudu ennalleen, se oirehtii lähinnä hampaan vihlomisena.
Harjaa ja tikuta/lankaa huolellisesti joka päivä ja tarv käytä esim corsodyliä, niin tulehdus menee ohi.
On paljon helpompi kuin tikku ja lanka väliharjoja on monen kokoisia myös.
kannattaa käydä suuhygienistilla poistattamassa hammaskiveä, sillä sitä kertyy aina, eikä sitä saa kotikonstein pois. Hammaskivi kertyy alaetuhampaiden kielen puoleisille pinnoille ja poskihampaiden väleihin. huolellinen harjaus ja lankaus/tikutus vähentää hammaskiven syntyä, mutta ei täysin estä sitä.
hammaskivi aiheuttaa ienverenvuotoa ja kipeytyneitä ikeniä.