ortodoksit puhuvat Jumalanäidistä.Tuli mieleen eilen lukiessani että, miksi Jumalanäiti?Koetaanko kristinuskossa yleisesti vai ortodoksitko vain että:
Onko Jeesus Jumala?
Vaiko että Jeesuksessa ja Pyhässä Hengessä on jumalallisuus ja Jumalanäiti mahdollisti sen maallisen ilmestymisen.
Onko Jeesus Jumala?
Vaiko että Jeesuksessa ja Pyhässä Hengessä on jumalallisuus ja Jumalanäiti mahdollisti sen maallisen ilmestymisen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jumalan poika syntyi ihmiseksi pyhästä Jumnalansynnyttäjästä, Neitsyt Mariasta.
Kristus on täydellinen ihminen ja täydellinen Jumala.
Kristuksessa on kaksi luontoa, inhimillinen ja jumalallinen.
Kristuksen inhimillisen puolen olemassaolon teki mahdolliseksi Jumalansynnyttäjän, ainaisen neitseen Marian vapaaehtoinen ja nöyrä suostumus tähän tehtävään. Jumalansynnyttäjästä on luonnollista puhua ja häntä kunnioittaa naisista siunatuimpana. Hänen kohtunsa kautta tuli valkeus maailmaan.
Kristus tosiaankin on Jumala, sillä Hän on yksi Pyhästä kolminaisuudesta. Isä, Poika ja Pyhä Henki muodostavat kolminaisuuden, jota kunnioitamme.
oppi Kristuksen kahdesta luonnosta. Konstantinopoli oli tuohon aikaan jälleen vajonnut harhaoppiin ja kirkko päätti laittaa viralta Konstantinopolin arkkipiispan Nestorioksen ja hänen seuraajansa.
Idän piispat pitivät kuitenkin vastalauseena oman kirkolliskokouksensa Efesoksessa. Sinne kutsuttiin Rooman piispankin edustajia, mutta heille ei annettu puheoikeutta. Se tunnetaankin yleisesti ryövärikokouksena.
iankaikkisesta iankaikkiseen, se että maria sai synnyttää Jumalan pojan ihmiseksi lihaan tulleeksi, oli suuri armo marian kohdalla mutta ei mariasta siltikään tullut Jumalan äitiä.
Jumalan poika Jeesus sikisi PyhästäHengestä niinkuin raamattu sanoo, marian tehtävänä oli kantaa häntä ja synnyttää Jumalan poika lihaan tulleeksi.
Jumala on yksi ja Hänessä on kolme persoonaa Isä Poika ja PyhäHenki.
Jumala ei koskaan tarkoittanut että Mariaa ruvettais palvomaan pyhimyksenä, tai tehtäis hänestä pyhimystä.
maria on kyllä edesmennyt Jumalan pyhä, niinkuin kaikki jotka on uskoon tulleet ja joilla on uskon kautta Jeesuksen antama lahja vanhurskaus, itsessämme me ihmiset emme ole mitään se on Jumala joka pyhittää.
ja miksi?
Sanalla on inhimillinen äiti, Neitsyt Maria. Maria synnytti iankaikkisen Isän yhtä iankaikkisen Pojan ihmiseksi. Siksi häntä kutsutaan ortodoksisessa kirkossa Jumalansynnyttäjäksi.
Pyhimys merkitsee samaa kuin pyhä ihminen. Ortodoksisessa kirkossa käytetään tuota jälkimmäistä termiä. Itsessämme ei olekaan mitään mikä riittäisi pelastukseen ja pyhitykseen sillä olemme langenneet syntiin. Siksi kuilu Jumalan ja ihmisen välillä on niin suuri, että vain Jumala voi rakentaa sillan sen yli. Tämän sillan on rakentanut Neitsyt Mariasta ihmiseksi syntynyt Jumalan Poika opetuksellaan, kuolemallaan ja ylösnousemuksellaan.
Kun Jumala on pyhittänyt kilvoittelevan ihmisen ja kirkko tuon pyhyyden todennut eli julistanut tämän tai tuon kilvoitteleijan pyhäksi on oikein ja kohtuullista kunniottaa tuota pyhää ihmistä. Silloin näet kunnioitamme Jumalaa, joka on pyhänsä kirkastanut.
Tuon Jeesus nasaretilaisen lahkoon. Jeesustahan sanottiin lahkolaiseksi ja seuraajiaan nasaretilaisen lahoon kuluviksi.
Kuulun mielellään Jeesus nasaretilaisen lahkoon, hallejujaa!
Jeesus nasaretilaisen lahkoon, no siksi kun olen uskoon tullut ja tahdon kerran olla taivaassa Herrani kanssa.
siitähän voi saada vaikka minkalaisen mielleyhtymän, minusta ihmistä ei koskaan pidä nostaa pyhimykseksi ei edes kuoleman jälkeen.
Edesmenneistä uskovaisista voidaan sanoa että, Jumalan pyhä, ja elossa olevistakin voidaan sanoa että Jumalan pyhä. Paavalikin kirjotti pyhille siellä ja siellä.
Mutta minusta Jumalan pyhä on täysin eri asia kuin pyhimys, pyhimyksestä voi luulla että se on itsessään pyhä, mutta Jumalan pyhä,on pyhä, vain uskon kautta Jeesukseen. Kun Jumala pyhittää ihmisen uskon kautta.
Kristuksen kirkosta omille teilleen ja kummallisiin tapoihinsa ja uskomuksiinsa höyrähtäneitä pieniä joukkioita. Ei Kristus perustanut lahkoja ja Kristuksen Kirkon!
ja voi luulla. Toki niinkin jos ei ole asiaan perehtynyt. Voimmehan luulla sitä tai tätä, mutta voimme myös ottaa asioista selvää. Ortodoksinen usko ei ole luulemista, vaan luottamusta Jumalaan.
Jeesus Kristus, meidän Jumalamme, joka sanomattomassa ihmisrakkaudessasi aikojen täyttyessä tulit lihaksi ainaisesta Neitseestä Mariasta, me Sinun palvelijasi, oi Valtias, ylistämme pelastavaista kaitselmustasi meistä. Veisaamme Sinulle, sillä Sinun kauttasi me tulimme tuntemaan Isän, ja veisaten kiitämme Sinua, sillä Sinun tähtesi Pyhä Henki tuli maailmaan. Kumarramme puhtainta Äitiäsi, joka palveli niin peljättävän salaisuuden täyttymisessä. Ylistämme Sinua ympäröivää enkeljoukkoa, joka Sinun kunniaasi veisaa ja palvoo. Ylistämme autuaaksi edelläkävijääsi Johannesta, Sinun kastajaasi, oi Herra. Kunnioitamme profeettoja, jotka Sinusta ennustivat. Kunniaa kannamme pyhille apostoleillesi, juhlaa vietämme marttyyrien muistolle, kunnioitamme pappejasi, kumarramme pyhittäjillesi ja kaikkia Sinun vanhurskaitasi seuraamme. Kaiken tämän suuren ja kuvaamattoman pyhien jumalallisen joukon me, Sinun palvelijasi, tuomme esirukoilijoiksemme Sinun, ylen armollisen Jumalan, eteen ja niin pyydämme anteeksiantoa rikkomuksillemme. Anna meille kaikki anteeksi kaikkien Sinun pyhiesi tähden, mutta erittäinkin Sinun pyhästä laupeudestasi, sillä kiitetty olet Sinä iankaikkisesti. Amen." (Akatistoshymni suloisimmalle Herrallemme Jeesukselle Kristukselle, 1. päätösrukous.).
Eihän ihminen voi olla Jumalan äiti, Jeesuksen äiti maria voi olla, sillä Jeesus oli ihminen ja Jumala yhtäaikaa, ihmislihan jonka Jeesus sai mariasta sen äiti maria voi olla, mutta Jumaluuden joka oli Jeesuksessa jo paljon enne mariaa on Isästä Jumalasta itsestään. Jeesus Jumalan poikana oli jo silloin kun ihmistä luotiin sillä Jeesuksen kautta kaikki on saanut alkunsa.
Lue miten selkeästi raamattu sanoo että meidät on luotu pojan kautta eli Jeesus on meidät luonut:
Hepr. 1:2
on hän näinä viimeisinä päivinä puhunut meille Pojan kautta, jonka hän on pannut kaiken perilliseksi, jonka kautta hän myös on maailman luonut
ruokarukous menee näin:" Sinä, oi Jumalansynnyttäjä, olit pyhä ateriapöytä, jolla oli taivaallinen Leipä, Kristus, meidän Jumalamme. Joka syö sitä Leipää, ei ikinä kuole, niin kuin Hän, kaikkien ravitsija, on sanonut."