On se, että suomalaiset pakotetaan afrikkalaisten sun muiden loiseläjien orjiksi !
Se, että suomalaisten "kuuluu" käydä töissä ja maksaa veroja, jotka annetaan sitten kylmästi täysin tuntemattomille ja kaukaisille ihmisille...ON TÄYSIN KÄSITTÄMÄTÖNTÄ VÄÄRYYTTÄ !!!
Se VITUTTAA RASKAASTI !!!
Onko tuo vitutus rasismia ???
Vastauksia please...
Se, että suomalaisten "kuuluu" käydä töissä ja maksaa veroja, jotka annetaan sitten kylmästi täysin tuntemattomille ja kaukaisille ihmisille...ON TÄYSIN KÄSITTÄMÄTÖNTÄ VÄÄRYYTTÄ !!!
Se VITUTTAA RASKAASTI !!!
Onko tuo vitutus rasismia ???
Vastauksia please...
Vastaukset 34
Vanhimmat
Kaveria täytyy auttaa, eiks jee.
niin kuín sen kuvaat, niin kylläpä se potuttaisi meikäläistäkin...
Mutta kyllä tässä maassa on suomalaiset, jotka ihan vapaasti saavat valita "määrääjät" - ja mielestäni yhdenvertaisuus ei - kokonaisuutena - ainakaan kellahda meidän kantaväestön tappioksi.
seuraavien vaalien lopputuloksesta, uskonko enää suomalaiseen demokratiaan. eli rehellisiin vaaleihin. en tunne ketään, siis ketään, joka olisi nykymenon kannalla. eli hallituksen, joka on vetänyt niinsanotusti vituiksi kaiken. paitsi tietysti mokuttajien, ja heidän työllistäjiensä kannalta. heillä pyyhkii päivä päivältä paremmin. no, täältä pääsee pois. maksan veroni mieluummin johonkin muuhun maahan sen kansalaisten hyväksi, kuin elätän maailman laiskinta, tyhmintä ja kierointa väestöä. (en tarkoita suomalaisia) enkä edes savolaisia.
ajattelit matkustaa?
ei matkustelija, tms. turisti, maksa verojaan ulkomaille. ja sveitsiin olen muuttamassa... siellä vielä kansa saa edes joskus äänensä kuuluviin, eikä ostoskeskukset ole täynnä yhteiskunnan elättejä ja joutilaana notkuvaa paskasakkia. en väitä, että AIVAN kaikki mamut ovat sontaa. mutta se joutilas sakki joka täyttää puolet helsingistä on. ja tulee kalliimmaksi päivä päivältä. ja röyhkeämmäksi. mitä enemmän siedetään ja suvaitaan, sen enemmän hyppivät silmille. no, saahan suomi velkaa. vielä. lähtekää vaan muutkin, joilla on älyä päässä ja mahdollisuus elää muualla kuin suomessa. vielä kun pääsette. sitten kun teidät on kupattu persaukisiksi pakkotyöntekijöiksi, on myöhäistä. ei mikään sivistysvaltio ota persaukisia pummeja maahansa. paitsi suomi,ja silloinkin vain, jos he edustavat juuri sitä oikeaa monikulttuurisuutta. eli somaliaa, irakia, afganistania. ja muutamaa pienempää "kulttuurivaltiota". valitettavasti suuresti kunnioittamani maa muuttuu joka päivä enemmän ja enemmän kunniakansalaittensa kotimaiden kaltaiseksi paskalaksi, jossa naisten ja lasten turvallisuus on enenevässä määrin uhattuna. siinä on hyvä syy lähteä. en tahdo lasteni kasvavan mogadishussa.
Jos itse pääsisin uudelleen siihen pisteeseen jossa aloittelin lukiota niin pyrkisin kansainväliseen lukioon, ja tähtäin olisi selvästi ulkomaille. Tälläistä hölmölää ole missään muualla. Tänne haalitaan täysihoitoon kaikkein surkeinta paskasakkia josta ei ole mitään muuta kuin harmia. Virallinen linja on sairauteen saakka suvaitseva ja oikeudenmukainen. Pienipalkkainen työssäkävijä häviää elintasossa kirkkaasti loisivalle afrikkalaiselle suurperheelle. Nuorille antaisin neuvon, lähtekää kun vielä ehditte, tämä maa potkii teidät hengiltä veroilla ja maksuilla. Suurta meillä ei ole kuin (piilo)verot, ja sikamaiset hinnat. Ostovoima ja palkat ovat Euroopan mutasarjaa.
Sveitsi on maa jonka vauraus perustuu nimenomaan korkeaan koulutukseen, joten siellä juuri nämä kouluttamattomta "persaukiset" työllistyvät vielä huonommin kuin Suomessa.
Kuinka lisäksi luulet, että tuossa maahanmuttajiin monesti vinosti suhtautuvassa maassa sinut maahanmuuttajana otettaisiin vastaan riemusaatossa?
- mutta ei elintasossa.
Ja jos olet lukion käynyt ja koulutettu, niin sinun pitäisi pärjätä muutenkin.
osaan käyttäytyä muualta tulleena maantapojen mukaan enkä ole ensimmäisenä vaatimassa ja kuppaamassa yhteiskuntaa, kuten tapahtuu meidän "mamujemme" toimesta. Tuo koko maahanmuuttaja termi on aivan turha. Meille tulee maahanmuuttajien sijaan lähinnä pelkkiä pakolaisia. Kuka hullu tänne nyt muuten tulisikaan. On vain kivempi puhua maahanmuuttajista ja etenkin työperäisestä maahanmuutosta rinnastaen ne siihen todelliseen tulijakuntaan: pakolaisiin, joita saamme elättää ja sietää maailman tappiin asti. Asiat tulevat vain pahenemaan. Tuntuvasti.
Ps: en ole se jolle esitit typerän kysymyksesi, mutta vastasin koska olen lähdössä. Kokemusta on vuoden verran jo takana ja voin sanoa, että tänne hyysäreiden hölmölään en tule koskaan enää palaamaan, kun nyt kolmen kuukauden päästä lähden pysyvästi.
- nääs miten sinä käyttäydyt.
Kysymys on siitä, että heti kun yksi maanmiehesi tekee jotain aivotonta, niin sen jälkeen SINÄ olet "paskasakkia" - jonkun itsesi kaltaisen sveitsiläisen rasistihöyrypään mielestä.
Että nauti vain sitten täysin siemauksin monikansallisesta rasismikulttuuristanne - olet sen ansainnut!
esim. somaleja ja monia muita muslimeja vihataan ihan joka Euroopan maassa. Onko tämä sattumaa sinusta? Joku maailmanlaajuinen rasistien salaliitto? Minulla ja oikein TODELLA monella suomalaisella, ruotsalaisella ja norjalaisella ei ole ollut YHTÄÄN MITÄÄN vaikeutta integroitua toiseen maahan ja sen kulttuuriin. Päinvastoin, meidät on otettu vastaan oikein todella hyvin. Toisin on (taas kerran) tämän sinun jumaloimasi kansanryhmän kanssa. Ihme juttu.... Jokapuolella. Tämän salaliiton on oltava järkyttävän kokoinen, koska sinähän tiedät ettei vika tietenkään ole siinä päässä? :D HAHAHAHAHAHA! Kuinka sä edes kehtaat enää kirjoittaa tuota sontaasi, vaikka kaikki näkee omilla silmillään miten asiat oikeasti ovat??
- mutta ne syyt, jotka oikeuttavat rasistisuuteen, eivät ole hyväksyttäviä.
Oli sitten kysymys somalin pahoinpitelystä Helsingin yössä tai suomalaisen pahoinpitelystä Tallinnan.
Ja sen toteamisesta - ja tuomitsemisesta on tällä palstalla kysymys.
Ei mistään maahanmuuttopoliittisesta klausuulista.
Tai kaikkein viimeksi siitä, että tänne tullaan itse toteamaan kansanryhmän "luonteenpiirteet" - ja kaiken kukkuraksi vielä tällä tekosyyllä hyväksytään väkivaltainen rasistismi.
Uskomatonta.
RASISMIPALSTALLA SAA KESKUSTELLA RASISMISTA - MUTTA EI OLLA RASISTISIA.
sun lapsen uskolles , vai että me valitsemme määrääjät. meidän äänemme peukaloidaan AINA määrätyn ryhmän hyväksi . jään mielenkiinnolla odottamaan kuinka soinin lössin äänivyöry eliminoidaan.
kulma-pubin veteraanit kertoivat kuinka vennamon porukka lyötiin hajalle rahan voimalla ja siitä se alkoi.
ihan totta; olekko sinä noin tyhmä vai vedätkö meitä tyhmempiä kirjoituksillasi????
myös afrikassa usassa ts, mihihin he menevätkin .
minäkin haluaisin tietää minkä sortin salaliitosta on kysymys???
"sinut maahanmuuttajana otettaisiin vastaan riemusaatossa?" TOTTAKAI JOS OLET
HYVIN KOULUJA KÄYVÄ VALKOINEN!
PS MIHIN SE ROTU KATOSI KÄSITTEISTÄ NOIN SATTUVASTI????????????????????????????
pieni vihjekin siihen suuntaan, että "rodulla" Sveitsissä olisi edes jossain nimetty merkitys?
Itsekin aikoinaan harkitsimme Sveitsiin muuttoa, mutta emme halunneet jäädä EU:n ympäröimäksi ja halusimme puhua Englantia. Niinpä me muutimme Kanadaan karkuun Suomen maahanmuuttopolitiikan ja muun järjettömän nykypolitiikan tulevia seurauksia. Olemme olleet tyytyväisiä. Suomi oli aikaisemmin hyvä maa, mutta nykypäättäjät ovat niin kelvottomasti asioita hoitaneet, että koulutetun, työssäkäyvän ja aivoillaan ajattelevan perheellisen kantasuomalaisen on suorastaan pakko lähteä sieltä pois. Kanadan maahanmuuttopolitiikka on järkevä; saat tulla, jos olet maalle hyödyksi.
Jokaisen maan pitäisi ja kuuluisi ajatella ensin omaa menestymistään ja kansalaisiaan; sitten autetaan muita sen mukaan kuin on kykyä tai mahdollisuuksia. Suomessa valtaapitävät ovat kohdelleet Suomea kuin parittaja huoraa; kaikille muukalaisille pitää koko ajan antaa, halusi tai ei ja lopputulos on yhtä onneton. Tuosta sekasorrosta ei hyödy kuin rikolliset, sairaan järjestelmän hyväksikäyttäjät ja omaneduntavoittelijat. On vaikea ymmärtää kenen agenda voi olla tälläinen hyvinvointivaltion järjestelmällinen tuhoaminen. Ehkä NWO-salaliittoteoriat ovat sittenkin totta; muuten tätä päättäjien järjettömyyttä on vaikea ymmärtää.
Suomalaiset eivät ole ikinä olleet oikeita rasisteja toisin kuin jotkut amerikkalaiset tai englantilaiset valloittajat. Suomalaiset ovat olleet liikuttavan juroa, totista ja rehellistä tuohivirsu- ja persvakokansaa, joka on hetkellisen kyräilyn jälkeen ottanut vastaan koko sydämestään ja loppuelämäkseen kaikki, jotka ovat osoittautuneet arvostuksen ansaitseviksi. Kaikenlainen vääryys ja epäoikeudenmukaisuus on ollut syvästi suomalaisen oikeustajua vastaan. Ja nyt päättäjiemme taholta suomalaisille itselleen tehdään vääryyttä joka ikinen päivä näissä maahanmuuttoasioissa, kun kaikenlaista vääryyttä tekeviä tulijoita lellitään veronmaksajan rahoilla samalla kun omat kansalaiset ovat täysin heitteillä. Ei ihme, jos kantasuomalaisen pinna kiristyy, kun kohtaa päivittäin jatkuvaa epäoikeudenmukaisuutta valtiovallan taholta.
Mekin kyllästyimme rahoittamaan verorahoillamme tuota maahan tunkevaa loissakkia, kun samaan aikaan oikeat suomalaiset mummut, mielenterveyspotilaat ja köyhät ja kipeät ovat täysin heitteillä ja ulkomaisille tulijoille maksetaan korvauksia milloin mistäkin keksivät vaatia. Me lähdimme "pakoon" Suomesta, mutta osanottomme ja sympatiamme ovat suomalaisten "rasistien" puolella. Kaikintavoin näyttää siltä, että oikeita rasisteja eivät suinkaan ole jatkuvasta epäoikeudenmukaisuudesta ja syrjinnästä kärsivät kantasuomalaiset, vaan maahanmuuttajat, jotka teoissaan ja käytöksellään koko ajan halveksivat heille turvapaikan tarjonneen maan lakeja ja asukkaita.
- teki nyt Suomi sen suhteen sitä hyvää tai tätä pahaa.
Minä puhun palstan teemasta - jota sinä sivuat oikeastaan vain OMAKLLA rasistisuudellasi.
On yhtä valheellista MYÖS yleistää, että suomalaiset olisivat viattoman höpsöjä hellantelttuja. Suomalaiset tarjoavat kyllä saman kirjon ominaisuuksissa toivottavina pidettävistä aina lailla kiellettyihin kuin mikä tahansa vastaava iso porukka.
Suomalaiset käyttäytyivät suurelta osin täysin sikamaisesti maansisaruksiaan kohtaan, jotka pakenivat luovutetulta alueelta alkaen täsmälleen 70 vuotta sitten.
Itse olen nähnyt työtehtävässä ollutta maahanmuuttajaa kohdeltavan niin törkeästi, että jos olisi ollut mahdollisuus, olisin hoitanut asian tavallani loppuun.
Suomessa on tällä hetkellä maahanmuuttajia 2,8 prosenttia, joten tuollainen "pakoonlähtemisestä" puhuminen ei ole muuta kuin suuren vauvan puhetta.
tämä sinun tapasi olisi ollut? "Itse olen nähnyt työtehtävässä ollutta maahanmuuttajaa kohdeltavan niin törkeästi, että jos olisi ollut mahdollisuus, olisin hoitanut asian tavallani loppuun. "
Vielä suuremman vauvan puhetta on puhua jostain 2,8%:sta. Ensinnäkään tuossa ei ole mukana lähellekään kaikkia täällä olevia ja toiseksi tuokin prosentti heittäisi järkyttävää häränpyllyä, kun sitä ei suhteutettaisikaan KOKO Suomeen, vaan sinne minne pakolaiset pesiytyvät. Oletko ikinä käynyt Helsingissä tai Vantaalla? Mutta tätähän te hyysärit teette. Vääristelette asioita miten parhaaksi näette ja olette sitten pääpunaisena kirkumassa samasta asiasta sille puolelle, joka oikeasti näkee niiden tilastojen taakse. Olet kuin hölmöläinen, joka katsoo ikkunasta, että ulkona sataa vettä, mutta et usko sitä, koska sääennusteessa lukee auringon paistavan.
Totta. Sikamaisesti kohdeltiin jo 70v sitten. Ja sama meno jatkuu.
*Katsotaanpa hiukan Rkp:n historiaa pakolaiskysymyksissä. Kun 1940-luvun alussa neuvostoarmeijan kodeistaan ajamat karjalaiset pakolaiset (400.000 eli n. 10 % väestöstämme) yrittivät maahanmuuttoa eli löytää uusia asuinpaikkoja tynkä-Suomesta, Rkp kynsin hampain vastusti heidän maahanmuuttoaan niihin kuntiin, joissa oli ruotsinkielinen enemmistö.
Tästä Rkp:n häpeällisestä pakolaisvihamielisyydestä ja maahanmuuttajavihamielisyydestä on tallella runsaasti todisteita, asiakirjadokumentaatiota. Torjumisperusteena oli pakolaisten diskriminointi kielellisestä syystä. Tänään (2009) myös sellainen diskriminointi ja torjunta, joka perustuu ihmisen toisenlaiseen äidinkieleen, luetaan osaksi rasismin laajaa käsitettä.
Rkp:n tuon kylmän ja itsekkään pakolaistorjunnan tekee vielä häpeällisemmäksi se, että noiden 400.000 pakolaisen joukossa oli tuhansia vasta leskeksi joutuneita naisia ja kymmeniä tuhansia orpoja, kun aviomies ja isä oli kaatunut rintamalla kaksikielisen Suomen itsenäisyyttä ja vapautta puolustaessaan.
Häpeämoite ei kohdistu läheskään kaikkiin silloisiin suomenruotsalaisiin. Olihan heissä yksilötasolla myös humaaneja ihmisiä, jotka ymmärsivät karjalaispakolaisten hädän. Mutta heidän puoluekollektiiviaan eli Rkp:tä se ei riitä pelastamaan rasistihäpeältä.
Rkp on karjalaispakolaisille ja heidän lapsilleen (joihin luen itseni) ja lapsenlapsilleen kollektiivisen anteeksipyynnön velkaa. Me karjalaiset odotamme Rkp:n puheenjohtajan Stefan Wallinin esittävän sen, mieluiten heti eli ennen EU-vaaleja. Parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
*
*Itse olen nähnyt työtehtävässä ollutta maahanmuuttajaa kohdeltavan niin törkeästi, että jos olisi ollut mahdollisuus, olisin hoitanut asian tavallani loppuun.*
Selitäpäs tapasi. Sormen heristys? Olisit ampunut raukkaparan kaltoinkohtelijan jos olisit muistanut ottaa aseen eko-auton penkin alta mukaan?
- niin oletin, etten joudu sitä koskevaan vastaamaan heti seuraavan kommentin jälkeenkään. Mielestäni tätä asiaa ei ole mahdoton käsittää ymmärtämättä, että silkasta rasistisuudesta on silti mahdollista puhua syvällisesti.
En ollenkaan vähättele esittämääsi kasautumailmiötä, joka muuten antaa itsellesi myös vastauksen: Mikset muuta Lappiin?
Ponttini on, että Suomessa on vammauttavaa rasistisuutta - jonka hedelmiä, kitkeriä, olemme saaneet täktäkin palstalta lukea.
Ilman suurempaa dramatiikkaa - sikäli kun se näin vakavissa asioisa on mahdollista - ne ivat ihan samoja kuin täälläkin.
aika väritön vastaukseni.
Et sitten tehnyt mitään asian eteen, muuta kuin puhisit kiukuissasi ja tulit tänne tuhoamaan pari viestiketjua?
sitä on lähinnä vain hyysäreiden mielikuvituksessa.
Eipä ole paikallinen KKK tainnut murhata yhtään tummaihoista.
Eipä tainnut kukaan tönäistä sitä tyttöäkään asemalla.
Ei tarvinnut P. Lipposenkaan lähteä marssimaan rasistisia tuhopolttajia vastaan.
No, lähettihän joku sentään sianpään somalien toimistoon ja toivotti hyvää joulua.
Kyllähän siitä jo paksunahkaisinkin mamu vammautuu.
viesti, heikolta ihmiseltä - toista sortaen.
- eli mitä siinä heidän keskustelussaan oli tapahtunut - oli rasisti jo häipynyt.
Onneksi täällä pystyn vielä "sanomaan" - ja jos se ei auta, niin "tuhoamaan" niitä likaisimpia juttuja.
*Itse olen nähnyt työtehtävässä ollutta maahanmuuttajaa kohdeltavan niin törkeästi*
*oli rasisti jo häipynyt.*
Toki asia on voinut ollakin kuten kuvailet, mutta tässä tapauksessa et siis ollutkaan itse paikalla todistamassa tapahtuvaa. Toisin sanoen, koko rasisti-iski-tarina perustuu valitukseen jonka kuulit "rasismin uhrilta". Vähän kuin tönäisty tyttö jutussa.
jotain muuta? Näinhän se menee. Herran JUMALA, että Suomi on rasistinen maa. Täysin viattomat ja hyväsydäämmiset pakolaisemme kärsii!! :D
Äänestämällähän siitä selviää,,vai kuinka. Äänestäkää persuja tai muutos 2011 puoluetta. Näille puolueille kun saadaan 50 edustajapaikkaa niin johan alkaa tapahtumaan.
punaniskat vaahtoaa päät punaisina
Vain muutamalla sanalla .
mover tekee saman paljon monimutkaisemmin, ymärtämättä itsekään päättömyyksiä joita suoltaa....
että minä en ymmärrä...?