Kissa valittiin valamiehistön

Amerikka on ihmeiden maa. Siellä eläimilläkin on ihmisoikeudet. Bostonissa valittiin kissa valamiehistön jäseneksi.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2011011813028148_ul.shtml
242112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Jos joutuidin oikeuteen niin palkkaisin ton kissan kyllä asianajajaks! Sillä on vielä suuri ura edessä! (toki valamies on hiukan eri asia kuin asianajaja, mutta kukapa aloittaisikaan heti huipulta)

Äänestä

Että miten saavat kissan pysymää paikallaan ja miten se jaksaa keskittyä, voi olla että nukahtaa kesken oikeuden käynnin. Muuten varmaan on hyvinkin oikeudenmukainen valamiehistön jäsen, mutta miten se saa kantansa sanottua ? Raapimalla jos tulkitaan väärin ?

Äänestä
  • "Että miten saavat kissan pysymää paikallaan ja miten se jaksaa keskittyä, voi olla että nukahtaa kesken oikeuden käynnin."

    Eikö tuo ole kuvaus levottomasta Asteroidista?? Tässä juutuubipätkää:

    http://www.youtube.com/watch?v=GnYby3CO4Ks

    Äänestä

  • Kissa on hyvin viisas eläin

    Äänestä

Hei, kivaa!

Äänestä

Jenkissä sattuu niin paljon oikeusmurhia ja syyttömiä tuomitaan vankilaan, telotettavas pelkillä aihetodisteilla. Mistähän mahtaa johtua?

Osaakohan tuo kissa hoitaa hommansa? Vai onko edes lienee eka kerta kun kissa istuu valamiehenä sielä?

Äänestä
  • Joten kaikki hiiret ja rotat ja heidän kannattajansa ja muutkin meidän aattemme vastustajat on heti lahdattava ja laki sen ylläpitämiseksi mitä pikemmin oikeusteitse itse oikeudenkirjaan laadittaman ja piakkoin voimaan saatettava.

    Äänestä

Epäilen kyllä hieman kissan puolueettomuutta koira -caseissä.

Äänestä
  • Hih! :)

    Äänestä

Saa nähdä ehkä se on lahjotavissa Kitekatilla.

Äänestä
  • Meillä oli kissa joka oli hyvin tarkka ruoastaan, ei syönyt mitään muuta ruokaa kuin niitä joissa oli makutakuu (eli rahat takaisin jos ei syö), tonnikalan piti olla öljyssä ei syönyt vedessä olevaa. Ruoan piti olla tuoretta, eli ei saanut kuivahtaa yhtään jne. Joikin suoraan valuvasta hanasta, ei kupista.

    Äänestä

No ainakin kissoilla on vankat ihmisoikeudet, muilla niitä ei ilmeisesti ole. Yhdysvallat on tyhmien ihmisten maa, vaaralliseksi sen tekee, se että maa on hyvin rikas. Oikeussysteemiä tämä kissajuttu kuvaa hyvin,ampuminen ja kaikkinainen aseitten kanssa söhriminen on amerikkaisille mieleen. Viidenkymmenen vuoden kuluttua niistä puolet istuu linnassa ja toinen puoli on vartioimassa.

Äänestä
  • Että tällä kansalla on ydinase!

    Äänestä

Kissalla ei ole ihmisoikeuksia mutta ihmisen velvollisuudet. Tässäkin joku byrokraatti on heittänyt aivonsa narikkaan ja hylännyt järkevät perusteet kiertää valamiehistöroolin.

Äänestä

Varmasti myös Suomessa saataisiin parempia, oikeudenmukaisia ratkaisuja oikeusjuttuihin, mikäli kissat toimisivat tuomioistuimissa päättävissä asemissa.
Kissat osaavat vaistomaisesti erottaa hyvät ihmiset ja pahat ihmiset. Jälkimmäiset tulee tuomita ankariin rangaistuksiin, mutta hyville ihmisille pitää maksaa korvauksia siitä, että ovat joutuneet osallisiksi oikeusjuttuihin,
Kissat hoitavat hommat myös Suomessa kansakuntamme parhaaksi!

Äänestä

Puhutaanko tässä nyt naisesta?

Äänestä

Amerikka ei ole maa.

Äänestä
  • No shit, Sherlock?!? Amerikan mantereita on kaksi, ja sen lisäksi valtiota nimeltä Pohjois-Amerikan Yhdysvallat kutsutaan tuttujen kesken ihan vain Amerikaksi. Tämä jälkimmäinen tieto voi tulla sinulle järkytyksenä, kun olet juuri oppinut yläasteella että kyse on mantereiden nimestä, mutta elämä on joskus kovaa. Totu siihen.

    Äänestä

  • Olet spede. kirjoitti:

    No shit, Sherlock?!? Amerikan mantereita on kaksi, ja sen lisäksi valtiota nimeltä Pohjois-Amerikan Yhdysvallat kutsutaan tuttujen kesken ihan vain Amerikaksi. Tämä jälkimmäinen tieto voi tulla sinulle järkytyksenä, kun olet juuri oppinut yläasteella että kyse on mantereiden nimestä, mutta elämä on joskus kovaa. Totu siihen.

    tuttujen kesken, elleivät sitten ne tutut ole peruskoulun maantiedon reputtaneita...

    Äänestä

Amerikka on tunnettu kansalaistensa älyllisten voimavarojen rajallisuudesta, valamiehistöön piti saada joku älykäs mukaan.

Äänestä
  • Kissa on aivan varmasti oikeuden mukaisempi kuin Suomea terrorisoiva Demla.
    Demokraattiset lakimiehet, on niillä sentään vähän huumorintajua, kun väittävät olevansa demokraattisia.

    Äänestä

  • Ajatelkaas, jos USA:n virka- ja hallintokoneistossa olisi enemmänkin kissoja, varmasti asiat siellä muuttuisivat parempaan suuntaan. Ja koska USA valitettavasti on sellainen maailmanvalta kuin on, kissojen johtaessa USA:ta koko maailma muuttuisi paremmaksi paikaksi elää ja olla.
    Mites olis, ei taida kissa ehtiä ehdokkaaksi 2012 pressanvaaleihin, mutta kenties jo vuonna 2016 USA saa ensimmäisen kissapresidenttinsä!

    Äänestä

  • tulevaisuudenkuva. kirjoitti:

    Ajatelkaas, jos USA:n virka- ja hallintokoneistossa olisi enemmänkin kissoja, varmasti asiat siellä muuttuisivat parempaan suuntaan. Ja koska USA valitettavasti on sellainen maailmanvalta kuin on, kissojen johtaessa USA:ta koko maailma muuttuisi paremmaksi paikaksi elää ja olla.
    Mites olis, ei taida kissa ehtiä ehdokkaaksi 2012 pressanvaaleihin, mutta kenties jo vuonna 2016 USA saa ensimmäisen kissapresidenttinsä!

    tuleva kissapresidentti on valkoinen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


jäseneksi. kirjoitti:

Amerikka on ihmeiden maa. Siellä eläimilläkin on ihmisoikeudet. Bostonissa valittiin kissa valamiehistön jäseneksi.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2011011813028148_ul.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu