käteen ja ilmainen asuminen, ruokakaupassa kärrit täynnä ruokaa ja parasta mitä saa.
Suomalainen lapsiperhe, noin 500 e kk kallis asuminen, ja ruokakaupasta vanhoja känttyjä, dyykkaaminen ja kerran viikossa leipäjono.
Suomalainen lapsiperhe, noin 500 e kk kallis asuminen, ja ruokakaupasta vanhoja känttyjä, dyykkaaminen ja kerran viikossa leipäjono.
Vastaukset 12
Vanhimmat
valehtelija!! laskepas lapsiperheen todelliset tuet.. menee toiselle tonnille myös.. se on totta, että mamut saa sen päälle kaikkea muuta, mitä piilotetaan kirjanpitoon..
2 aikusta ja 2 alle 10-v lasta saa vähän päälle 1 200e kuussa. Asuminen, sähkö, terveydenhuolto yms. tähän päälle. Suomalainen perhe siis.
http://www.tampere.fi/perhejasosiaalipalvelut/toimeentulotuki/perusteet.html
Lue lapsen osalta toimeentulotuki.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/020708161610HL?OpenDocument
Lapsilisän määrä Yh-lisä.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/301208100446HL?OpenDocument
Täysimääräinen elatustuki on 139,54 e/kk./lasta kohden.
Täysimääräinen elatustuki on 139,54 e/kk./lapsi
1. lapsilisään oikeutetusta lapsesta 100,00 46,60 €/kk Yksinhuoltajalisä
Toimeentulotuki alle 10-vuotias 1. lapsi 262,99 €/kk 8,77 €/päivä
================================================
Alle kymmenvuotias lapsi yht. 549,13 € / kk
====================================
Yksin elävä aikuinen toimeentulotuki 417 €/kk.
Kouluruokaan kunnat antavat tarvikkeisiin keskimäärin alle euron.
Siinä on laskettu lautasmallin mukaan; vihannes/salaatti, peruna/riisi/makaroni, liha/kala/kana jne.
Maito ja leipä levitteellä.
Jos et kotona pysty ruokkimaan lastasi 549,13 € kk /30 päivällä on 18,30 € päivää kohti, täytyy asiaa ihmetellä.
alle 10-v lapsi huomioidaan toimeentulotukena 262,99e määrän verran. Se ei ole mikään ylimääräinen raha, vaan esim lapsilisät ja elarit huomioidaan tuohon summaan.
eli antamillasi tiedoilla:
Elatustuki: 139,54e
lapsilisä: 146,6e
tekee yhteensä 286,14e.
Menee siis jo pari kymppiä yli toimeentulotuen rajan, joten sitä ei tässä tapauksessa maksettaisi.
Tosin toimeentuloa haettaessa koko perheen kaikki tulot ja tuet lasketaan yhteen, ja jos se jää alle korvattavuuden, niin toimeentulotukea saa sen verran, mitä jää miinukselle. Lapselle ei lasketa erikeseen toimeentulotukea.
nettopalkkani kuussa on hilkun vajaa 1900 euroa. Teen kaksivuorotyötä ja kovaa sellaista.
Vaimolla palkka on hiukka pienempi konttorissa.
Näillä olemme maksaneet ja maksamme KAIKEN elämisemme koko kirjon. Oma asunto on hankittu OMALLA TYÖLLÄ.
Näin meillä menee kohtuullisen hyvin. Puhumattakaan muista suomalaisista perheistä, työllisistä ja työttömistä. Kaikilla ei mene. Pakolainen se porskuttaa.
Mielestäni tämä pakolaisten kestitseminen on mennyt liialliseksi. TVssa äskettäin muuan somalirouva asui miehensä ja yhden lapsen kanssa KOLMIOSSA ! Asunto ilmainen kunnalta ja elämiseen rahaa käteen. Komealta asunto näyttikin sisustuksineen ja Aalto maljoineen....
Olemmeko tavallaan tehneet turhaa työtä, koska ulkomaalainen "muuttaessaan" tuosta noin vain Suomeen, SAA KAIKEN TÄMÄN HETI TEKEMÄTTÄ SEN ETEEN MITÄÄN !
Pakolaisia ja näitä maahanmuuttajia kohdellaan kuin arvokasta kukkaa. Suomalainen ei ole mitään heidän rinnallaan. Tämä on tosi!
Että silleen. Sitten kehdataan ihmetellä sitä, miksi suomalainen ei hyväksy tätä menoa!
Eli siis teidän perheellä on omaisuutena oma asunto. Pakolainen asuu vuokrakämpässä, jota ei voi antaa perintönä lapsille tai myydä eläkkeellä leveämmän elintason toivossa. Te saatte myös työeläkkeenne, kun taas pakolaisperhe kituuttaa vanhuutensa kansaneläkkeellä, jos työtä ei löydy.
Nauti siitä.
.. omaisuutena oma asunto, vuosien varrella hankittu irtaimisto, koulutuspääoma, sujuva äidinkielentaito, jo ennen syntymää alkanut terveydenhoito, mahdolliset perintöosuudet .. niin, ja tietysti se ettei joudu syrjityksi taustansa ja etnisen alkuperänsä takia.
Rehelinen työnteko ja opiskelu pitäis olla kunniatasolla, mut ne pakolaiset todella käyttä hyväksi tilanetta.Kohta ne rupee mellakoimaan teiläkin.
Ei meill kyllä Virossa, millä normalilla työläkään 1700 euroa saa ja hintataso on melko sama, mika Suomessa.Mut hyvin harva pakolainen tänne eksyy nykyään...
sitä, että vuosikausien pakko"säästö" on ollut kovaa. Välissä on ollut työttömyyttä ja olen saanut elantoa mm.ajamalla taksia. Valvottu on viikolla öitä ja viikonloput pukeensa.
Kun vertaan tätä maahanmuuttajaan jolle kaikki lankeaa mitään tekemättä. Keskuksesta lähdettyääRaataa ei ole tarvinnut eikä pakkosäästää vuosikausia PELKÄN asuntonsa eteen.n kunta tarjoaa ILMAISEN asunnon. Jopa ylisuuren. Eipä mamu ole valvonut öitä, eipä leimaa kellorttiaan aamulla tehtaassa klo 07. No, onhan näitäkin mutta hyvin vähän.
Näin pääosa heistä asustelee ja elelee mukavasti minunkin verorahoilla antamatta panostaan yhteiskunnalle. Näin se vaan on.
Tältä kantilta katsoen pakkosäästö ja kaikkki työ on ollut turhaa. Olisin saanut kaiken tekemättä mitään.
Kuoltuani en hyödy maallisesta mitään.
Tämän nyt tietäen, olisitko mielummin itsekin jäänyt yhteiskunnan elätiksi kuin rakentanut ja ylläpitänyt sitä toimillasi?
Pyydä selvitys asiaan.
http://www.stm.fi/etusivu
kysy jo