Sanoma Magazinen pakkomyynti vituttaa...

Tilaajavitutus

Näyttää tällä firmalla olevan tapana pakkomyydä lehtiänsä samalla kaavalla.
Tilattaessa lehteä ja haluaa ottaa esim 1 vuoden testijakson, niin puhelinmyyjä vakuuttaa tilattaessa, että tilaus menee kestotilausnimikkeellä, mutta ennenkuin uusi tilausjakso alkaa, niin tulee uusi lasku jonka voi tarvittaessa peruttaa ilman ylimääräisiä vääntöjä.

Noei.. todellakaan ei. Lasku tulee samana päivänä kun jakso on jo alkanut ja ylläripylläri, uuden jakson lehtikin sattumalta eteisen lattialla. Netin kautta ei voi perua ellei suostu uuden jakson alkamisen alkamiseen kun se sattumalta alkoi tänään. Asia on varmistettu vielä siten että asiakas palvelu on auki silloin kun sinä olet töissä . Eikä tässä vielä kaikki... jostakin kumman syystä nämä ilmoitukset tulevat aina perjantaina ja kun olet tullut töistä sinulla ei ole mahdollista soittaakaan sinne vasta kuin seuraavana arkena. Varmistelun makua ilmassa.

Sitten kun pääset puhelimella läpi kymmenien minuuttien jälkeen (ja puhelintaksa juoksee koko odotusajan) sinun pakko maksaa lasku jo tulleesta lehdestä uudella laskulla.

Tämä on tapahtunut nyt jo toistamiseen 2 kuluneen viikonaikana (eri lehdet, sama Sanoma Magazine) täysin samoin kuvion.

Vituttaa ihan vitusti :) tämmöinen pakkomyyminen, ei tule enään kauppoja Sanoma Magazine, käy sääliksi teidän lehtimyyjiä, en ai olla enään kohtelias myyntitykeillenne vaikka he eivät välttämättä tiedä laskutuksen huijauskeinoista.

Älkää soittakoenään meille, meiltä soitetaan teille ;)

3

739

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Apa 84

      .... kyseisen lehtiyhtymän kanssa. Meille lähetettiin lehti jota emme olleet edes tilanneet. Lasku tuli lehden mukana, ja arvatkaa vaan miten oli hankala homma tuo peruutus. Ei suoraa sähköpostiosoitetta asiakaspalveluun, puhelimella ei päässyt, ja netissä ilmoitettiin että asiakaspalvelussa on teknisiä häiriöitä. Sääliksi käy juu kun eivät lehdet enää kaupaksi muuten mene niin väkisin myydään. Pitäisi olla ihan selvää että lehden voi peruuttaa myös netillä, sähköpostitse tms. tavalla ilman mitään ehtoja, jos siltä tuntuu. Nykyisin katson postista tulleita lehtitarjouksia sillä silmällä, että jos on sanoma magazines millään tavalla tekemisissä tarjouksen kanssa, se menee suoraan lehtikeräykseen. En yksinkertaisesti uskalla tilata ja joutua hankaluuksiin, ja tekemään turhaa ja ylimääräistä työtä.

      PS! Lehtiperuutus meni kivasti perille kun laitoin asiasta viestiä suoraan markkinointi -ja toimitusjohtajille :-)

    • oh hoh juu

      No mulla on käynyt ihan samoin, ei oikeastaan ehtinyt peruuttamaan ja tosiaan joutu maksamaan sen lehden ja vielä seuraavankin kun se oli jo postitus jonossa, uskomatonta mutta totta... se jälkeen en ole tilanut niiltä mitään. Muissa firmoissa tulee lasku hyvissä ajoin ja kerkee hyvin peruuttamaan.

    • Systeemi toimii, kun tilauksen lasku tulee niin välittömästi, kun sen on maksanut niin lopettaa tilauksen tilausjaksonloppuun. Tuo on hyvin onnistunut omalla kohdallani netin kautta. Muistaakseni lopetus vahvistuskin tulee sen jälkeen sähköpostiin. Toinen vielä parempi vaihtoehto on olla tilaamatta lehtiä. Ainakin silloin, kun lehtitalosta (tai markkinointi yrityksestä) markkinoidaan lehteä jonkinlaisena lahjana, joka maksaa lopulta aivan älyttämästi. Niin lahja on lahja ja tilaus on tilaus. Markkinoinnissa tuokin unohdetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6052
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      334
      5309
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      21
      2686
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1875
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1697
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1571
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1533
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1454
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1413
    Aihe