Tuota sopii pohtia täälläkin:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9616950
Tekosyitä taikauskolle riittää
6
230
Vastaukset
- yijokläåp
Miksi? Siksi koska ovat ihan oikeasti typeryksiä, ja ovat vieläpä niin suuria typeryksiä että luulevat olevansa oikeassa. Siinä on pojat kuule luuloja luulojen päällä vuorenkorkuinen pino.
- Kosminen nauraja
se mahtaakaan olla oikea typeryyden HUIPPU ?
No tietysti usko esim.täysin todistamattomaan vedenpaisumukseen.
Joten pidä jb turpas kiinni ! - ylämummo.
evoluutio on tosiasia.
- Apo-Calypso
Senpä vuoksi joudutkin olemaan tyhjäpäinen ja taikauskoinen kreationisti. Eikös olekin surkeata?
Evoluutiohan on luonnonhavainto ja evoluutioteoria taas nuo havainnot selittävä malli. Jos luottaa ylipäätään ihmisen kykyyn tehdä havaintoja, niin tällöin evoluutioteoria on ehdottomasti täysin perusteltu, koska kaikki tunnetut evoluutiohavainnot sopivat evoluutioteoriaan. Todistettuja teorioitahan ei luonnotieteissä ole lainkaan (todistaminen mahdollista vain matemaattisissa tieteissä), mutta havainnoin tuettuja falsifioimatomia teorioita, kuten evoluutioteoria, sitäkin enemmän.
Jos teoria sitten osoittautuu vääräksi, niin tällöin luonnosta on saatu jokin uusi aiemmin tuntematon havainto, joka ei nykykäsitykseen sovi. Tuollaista havaintoa ei evoluutioon liity. Jos sellainen havainto joskus saadaan ja teoriaa joudutaan joltakin osin tarkistamaan, niin tällöinkään tuo muutos ei tee aiempaan käsitykseen "uskomista" typeräksi, koska tuo vallitsevan käsityksen synty on koko ajan perustunut saatavilla olevaan tietoon.
Tajuatko mitä sanoin jeesuspelle? Tieteeseen uskominen on uskoa ihmisen kykyyn saada tietoa ja oppia, sinun uskosi taas on hevonpaskaa, joka perustuu sokeaan uskoon johonkin täysin perusteettomaan.
Mietipäs sitä.- asianharrastaja
Kosminen nauraja kirjoitti:
se mahtaakaan olla oikea typeryyden HUIPPU ?
No tietysti usko esim.täysin todistamattomaan vedenpaisumukseen.
Joten pidä jb turpas kiinni !..todistamattomaan uskominen. Tieteilijätkin tekevät sitä melko paljon ja uskovaiset kaiken aikaa.
Vedenpaisumus sensijaan on vankasti falsifioitu objektiivisin havainnoin. Sen väittäminen tieteellisesti osoitetuksi ilmiöksi on todella typeryyden - tai sitten sokean uskon - huippu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 193727
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit233011En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m322285- 912095
- 191966
- 261622
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui401576- 321502
Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91414Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta
Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava4701393