Ruskea, niukka vuoto

Harrastin hieman yli kuukausi sitten poikaystäväni kanssa seksiä, kondomi repesi ja poikaystävä ei lauennut sisälleni. Hain kuitenkin tunnin päästä jälkiehkäisytabletin. Viikon päästä tuli tyhjennysvuoto, muita sivuoireita ei ollut. Viime viikolla normaaliin kuukautisteni alkamisaikaan tuli muutaman päivän ajan ruskeaa ja niukkaa vuotoa. Oliko tämä vielä normaali jälkiehkäisyn sivuvaikutus?
5523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kertoo raskaustesti????????????


"Viikon päästä tuli tyhjennysvuoto" Käytätkö jotain hormonaalista ehkäisyäkin sen kondomin lisäksi??

Äänestä

Tosiaan kun kukaan meistä ei ole selvännäkijä. Emme voi tietää oliko tuo jälkiehkäisyn sivuvaikutus vai onko kyse esimerkiksi raskauden oireista. Tee raskaustesti.

Äänestä
  • tästä keskustelusta. Itsellä piti alkaa menkat jo pari päivää sitten ainakin yleensä on tuo 2päivää pillereiden tauon aloittamisesta. Tänään sitten ollut vähäistä kyseistä ruskeaa vuotoa. Siis mullakin(ko) tuo testin osto edessä.

    Äänestä

  • inttileski II/10 kirjoitti:

    tästä keskustelusta. Itsellä piti alkaa menkat jo pari päivää sitten ainakin yleensä on tuo 2päivää pillereiden tauon aloittamisesta. Tänään sitten ollut vähäistä kyseistä ruskeaa vuotoa. Siis mullakin(ko) tuo testin osto edessä.

    pitäisi tehdä raskaustesti?
    On normaalia että tyhj.vuoto alkaa eri päivinä ja koostumus on erilaista. Eiä sinulla ole menkkoja jos käytät yhdistelmiä....ei kellään yhdistelmien käyttäjällä ole menkkoja....

    Aloittajalla ei liene e-pillerit käytössään, hän kirjoittaa virheellisesti tyhjennysvuodosta je-pillerin yhteydessä!!"Viikon päästä tuli tyhjennysvuoto, muita sivuoireita ei ollut. " Pitää tyhjennysvuotoa sivuvaikutuksena. Jota se ei ole....

    Äänestä

  • , kirjoitti:

    pitäisi tehdä raskaustesti?
    On normaalia että tyhj.vuoto alkaa eri päivinä ja koostumus on erilaista. Eiä sinulla ole menkkoja jos käytät yhdistelmiä....ei kellään yhdistelmien käyttäjällä ole menkkoja....

    Aloittajalla ei liene e-pillerit käytössään, hän kirjoittaa virheellisesti tyhjennysvuodosta je-pillerin yhteydessä!!"Viikon päästä tuli tyhjennysvuoto, muita sivuoireita ei ollut. " Pitää tyhjennysvuotoa sivuvaikutuksena. Jota se ei ole....

    Jälkiehkäisyn haittoina on kuukautishäiriöt, jota voi mm. tuo ruskea vuoto olla. Raskaustesti kannattaa tehdä, niin ei tarvi murehtia :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paniikki! kirjoitti:

Harrastin hieman yli kuukausi sitten poikaystäväni kanssa seksiä, kondomi repesi ja poikaystävä ei lauennut sisälleni. Hain kuitenkin tunnin päästä jälkiehkäisytabletin. Viikon päästä tuli tyhjennysvuoto, muita sivuoireita ei ollut. Viime viikolla normaaliin kuukautisteni alkamisaikaan tuli muutaman päivän ajan ruskeaa ja niukkaa vuotoa. Oliko tämä vielä normaali jälkiehkäisyn sivuvaikutus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu