Oikomishoidon palautuminen ennalleen

Onko oikomishoidosta tullut pysyvä lopputulos? Itselläni oli aika paha purentavika ja jota korjattiin jopa suurella leikkauksella. Oli rautaa suussa, kuminauha vetoja ristiin rastiin. Parhaimmillaan 18 kuminauhaa sikin sokin suussa. Nyt kokeilin yökiskoa jota en ole tarvinnut muutamaan vuoteen, niin eipähän se enää mennytkään ja kun katsoin purentaani tarkemmin niin kaikki hampaat eivät enää olekaan yhteistyössä toistensa kanssa (ylä ja alahampaiden vastakappale eivät ole kohdakkain) Pitääkö tässä aloittaa sama rojekti uudelleen?
3326
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En ole kovin paljon näihin oikomisasioihin perehtynyt, mutta eikö sinulle ole laitettu retentiolankaa? Sehän usein jätetään ihan pysyvästi ja se pitää hampaita rivissä oikomisen päätyttyä.

Onko hampaat pahastikin siirtyneet paikoiltaan? Kaikilla meillä hampaat siirtyvät vuosien myötä hieman ja jos monta vuotta käyttämättä ollut yökisko ei sovi suuhun enää, niin se ei ole mikään ihme.

Äänestä

Minulla osa hampaista palautui oikomisen jälkeen miltei vanhoille paikoilleen ja nyt on uusi oikominen meneillään. Silloin, vuosia sitten, ei mitään lankoja laitettu tai edes ehdotettu, enkä osannut vaatia kun en tiennyt. Nyt laitetaan, ihan varmasti. En halua enää tähän rumbaan kolmatta kertaa.

Äänestä

Itse huomasin kuukausi sitten, että toinen etuhampaani on todella hyvää vauhtia palautumassa entiselle paikalleen.

Minulle isohko (revitty hampaita pois tilan saamiseksi) oikomishoito on tehty vajaa 30 v sitten. Ei silloin ole ollut mitään puhetta mistään langoista, mitkä jätetään suuhun pitämään hampaita paikoillaan. Nyt tosiaan on toinen etuhammas alkanut liikkua ja rivakasti liikkuukin :/ Tämän kuukauden aikana se on liikkunut ehkä pari milliä ja nyt on alkanut jo ässäkin suhahtaa :( Pari viikkoa sitten meinasin, että katson, mihin tämä asettuu, että tarviiko oikoa ollenkaan. Nyt en enää uskalla odottaa, pelkään, että mitä kauemmin odotan, sen isompi remontti tulee. Ongelma on vaan se, että nyt ei olisi rahaa tuollaisia hirvittäviä summia.

Soitin kunnallisellekin, mutta heillä ei ole edes sen vertaa resursseja, että olisivat katsoneet, mitä ihmettä suussani tapahtuu, kun hampaan liikkuminen on näin nopeaa. Pitää alkaa soitella yksityisiä läpi ja vertailla hintoja. Ja sitten pankista lainaa, jos ei muuten maksaminen onnistu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


+++ kirjoitti:

Onko oikomishoidosta tullut pysyvä lopputulos? Itselläni oli aika paha purentavika ja jota korjattiin jopa suurella leikkauksella. Oli rautaa suussa, kuminauha vetoja ristiin rastiin. Parhaimmillaan 18 kuminauhaa sikin sokin suussa. Nyt kokeilin yökiskoa jota en ole tarvinnut muutamaan vuoteen, niin eipähän se enää mennytkään ja kun katsoin purentaani tarkemmin niin kaikki hampaat eivät enää olekaan yhteistyössä toistensa kanssa (ylä ja alahampaiden vastakappale eivät ole kohdakkain) Pitääkö tässä aloittaa sama rojekti uudelleen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu