Autoilijat A ja B lähestyvät risteystä vierekkäisillä kaistoilla rinnakkain nopeudella 54 km/h. He näkevät vihreän liikennevalon vaihtuvan keltaiseksi. A alkaa jarruttaa reaktioajan 0,5 s päätyttyä, jolloin auto pysähtyy tasaisesti hidastuen risteysalueen reunaan juuri, kun valo vaihtuu punaiseksi. B jatkaa samalla nopeudella edelleen, jolloin valo vaihtuu punaiseksi juuri, kun hän on ylittänyt 20 m risteysalueen. Kuinka kauan keltaisen valon jakso kestää? Miten hiivatissa tää tehdään?!
Auttakaa tässä tehtävässä!
13
1125
Vastaukset
- ????
joskus pähkäilin ja tommoiseen päädyin. Nyt tosin on yhtäkkiä vaikea sanoa että miten...
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8570872 - perusfyysikko
B siis liikkuu nopeudella 54 km/h (15 m/s) 20 metriä pidemmän matkan kuin A tasaisesti hidastaessaan. Tasaisesti nollaan hidastuvan kappaleen keskinopeus on puolet aloitusnopeudesta. Tässä tapauksessa A:n keskinopeus jarrutuksen aikana on siis 27 km/h eli 7.5 m/s. Kun se jarrutuksen aikana jää B:stä 20 metriä, jarrutus kestää ... jaa, enpä kerrokaan, laske itse. Älä unohda sitä puolta sekuntia.
Minä sain vastaukseksi 3.2 s.- Laskin.
Tuo on väärä vastaus.
- perusfyysikko
Laskin. kirjoitti:
Tuo on väärä vastaus.
Tarkistus: keltaisen syttyessä menee puoli sekuntia jarrutuksen aloittamiseen eli jarrutukselle jää aikaa 2.7 s. Hidastuvuudeksi tulee 15 / 2.7 = 5.6 m/s^2. Jarrutusmatkaksi tulee (2.7^2 * 5.6)/2 = 20 m. Jarrutuksen aikana B liikkuu 2.7 * 15 = 40 m eli 20 metriä pidemmälle. Oikein näyttäisi olevan.
- ????
Laskin. kirjoitti:
Tuo on väärä vastaus.
jos nimittäin saivartelee, mitä eroa on lauseilla:
ylittänyt 20 m risteysalueen
ylittänyt 20 metrin levyisen risteysalueen
Alkuperäisessä tehtävässä on tuo jälkimmäinen lause, ja siihen tehtävään tuo on oikea vastaus.
Tuon ensimmäisen lauseen voi käsittää niinkin, että B ylittää risteysalueen kahdellakymmenellä metrillä, ja silloin tehtävän ratkaisemiseksi tarvittaisiin myös risteysalueen leveys. Pitäisikö se ratkaisu sitten ilmoittaa risteysalueen leveyden ollessa parametrina ? - perusfyysikko
???? kirjoitti:
jos nimittäin saivartelee, mitä eroa on lauseilla:
ylittänyt 20 m risteysalueen
ylittänyt 20 metrin levyisen risteysalueen
Alkuperäisessä tehtävässä on tuo jälkimmäinen lause, ja siihen tehtävään tuo on oikea vastaus.
Tuon ensimmäisen lauseen voi käsittää niinkin, että B ylittää risteysalueen kahdellakymmenellä metrillä, ja silloin tehtävän ratkaisemiseksi tarvittaisiin myös risteysalueen leveys. Pitäisikö se ratkaisu sitten ilmoittaa risteysalueen leveyden ollessa parametrina ?Tämä on vanha yo-tehtävä, kuten toisen viestin linkistä näkyy. Meteli nousisi jos siellä olisi tuollainen kieliopillinen kompa. Ne on laskettavissa annettujen arvojen perusteella.
- Anonyymi
perusfyysikko kirjoitti:
Tarkistus: keltaisen syttyessä menee puoli sekuntia jarrutuksen aloittamiseen eli jarrutukselle jää aikaa 2.7 s. Hidastuvuudeksi tulee 15 / 2.7 = 5.6 m/s^2. Jarrutusmatkaksi tulee (2.7^2 * 5.6)/2 = 20 m. Jarrutuksen aikana B liikkuu 2.7 * 15 = 40 m eli 20 metriä pidemmälle. Oikein näyttäisi olevan.
Väärä se on edelleenkin.
- Anonyymi
If your happy
- Anonyymi
A aloittaa jarrutuksen hetkellä t = 0.
Jarrutusaika on T ja hidastuvuus on vakio a. Alkunopeus molemmilla on v(0) = 54 km/h = 15 m/s. B jatkaa koko ajan tuolla nopeudella.A kulkee ajassa T matkan s(T).
v(T) = v(0) - a T = 0 joten v(0) = aT
s(T) = v(0) T - 1/2 * a* T^2 = 1/2 v(0) T
s(T) + 20 = v(0) T
v(0) T - 20 = 1/2 v(0) T
v(0) T = 40 joten T = 40/15 = 8/3 = 2,666... (s)
Keltainen valo palaa ajan 8/3 + 1/2 = (16+3)/6 = 19/6 = 3,1666... 3,2 (s)
Tark. a = 15/(8/3) = 45/8 (m/s^2)
s(T) = 15*8/3 - 1/2 * 45/8 * 64/9 = 20
20+20 = 40 = 15*8/3- Anonyymi
Tehtävässä jarrutus alkaa hetkellä t=0,5 s.
Autojen kulkemille matkoille saadaan yhtälö:
15*t =15*0,5 + 15/2*(t-0,5) + 20
Kirjoitin pelkät lukuarvot, dimensiot varmaan ymmärrät ja tuloksen t= 19/6 s - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tehtävässä jarrutus alkaa hetkellä t=0,5 s.
Autojen kulkemille matkoille saadaan yhtälö:
15*t =15*0,5 15/2*(t-0,5) 20
Kirjoitin pelkät lukuarvot, dimensiot varmaan ymmärrät ja tuloksen t= 19/6 sEt näköjään ymmärrä tekstiäni. Sanoin nimenomaan, että valitsin ajan siten, että jarrutus alkaa hetkellä t=0.
Tuon 0,5 s lisäsin sitten lopussa jarrutusaikaan jolloin keltaisen valon paloaika on 19/6 s. - Anonyymi
Olisin voinut kirjoittaa tuon lakonisemmin näin:
15 = at. 15 t - 1/2*15 t + 20 = 15 t. t= 8/3. 8/3 + 1/2= 19/6 (= keltaisen paloaika)..
Mutta tuollainen vastaus on mielestäni keikailua eikä osoita todellista halua auttaa oppia kaipaavaa.
- Anonyymi
Lukekaa tehtävä huolellisemmin!
B etenee kysytyssä ajassa 20 metriä plus auton B pituus pitemmälle kuin A. Ei 20m pitemmälle kuten tehtävän vastaisesti oletatte.
B on ylittänyt risteysalueen kun B:n takapuskurikin on ylittänyt, ei jo silloin kun etupuskuri poistuu risteysalueelta ja muu osa autoa on vielä risteysalueella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83393395Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2192959Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy612460Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1771530Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har181359Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään581336Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j14965- 61962
- 90907
- 20844