Autoilijat A ja B lähestyvät risteystä vierekkäisillä kaistoilla rinnakkain nopeudella 54 km/h. He näkevät vihreän liikennevalon vaihtuvan keltaiseksi. A alkaa jarruttaa reaktioajan 0,5 s päätyttyä, jolloin auto pysähtyy tasaisesti hidastuen risteysalueen reunaan juuri, kun valo vaihtuu punaiseksi. B jatkaa samalla nopeudella edelleen, jolloin valo vaihtuu punaiseksi juuri, kun hän on ylittänyt 20 m risteysalueen. Kuinka kauan keltaisen valon jakso kestää? Miten hiivatissa tää tehdään?!
Auttakaa tässä tehtävässä!
13
1065
Vastaukset
- ????
joskus pähkäilin ja tommoiseen päädyin. Nyt tosin on yhtäkkiä vaikea sanoa että miten...
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8570872 - perusfyysikko
B siis liikkuu nopeudella 54 km/h (15 m/s) 20 metriä pidemmän matkan kuin A tasaisesti hidastaessaan. Tasaisesti nollaan hidastuvan kappaleen keskinopeus on puolet aloitusnopeudesta. Tässä tapauksessa A:n keskinopeus jarrutuksen aikana on siis 27 km/h eli 7.5 m/s. Kun se jarrutuksen aikana jää B:stä 20 metriä, jarrutus kestää ... jaa, enpä kerrokaan, laske itse. Älä unohda sitä puolta sekuntia.
Minä sain vastaukseksi 3.2 s.- Laskin.
Tuo on väärä vastaus.
- perusfyysikko
Laskin. kirjoitti:
Tuo on väärä vastaus.
Tarkistus: keltaisen syttyessä menee puoli sekuntia jarrutuksen aloittamiseen eli jarrutukselle jää aikaa 2.7 s. Hidastuvuudeksi tulee 15 / 2.7 = 5.6 m/s^2. Jarrutusmatkaksi tulee (2.7^2 * 5.6)/2 = 20 m. Jarrutuksen aikana B liikkuu 2.7 * 15 = 40 m eli 20 metriä pidemmälle. Oikein näyttäisi olevan.
- ????
Laskin. kirjoitti:
Tuo on väärä vastaus.
jos nimittäin saivartelee, mitä eroa on lauseilla:
ylittänyt 20 m risteysalueen
ylittänyt 20 metrin levyisen risteysalueen
Alkuperäisessä tehtävässä on tuo jälkimmäinen lause, ja siihen tehtävään tuo on oikea vastaus.
Tuon ensimmäisen lauseen voi käsittää niinkin, että B ylittää risteysalueen kahdellakymmenellä metrillä, ja silloin tehtävän ratkaisemiseksi tarvittaisiin myös risteysalueen leveys. Pitäisikö se ratkaisu sitten ilmoittaa risteysalueen leveyden ollessa parametrina ? - perusfyysikko
???? kirjoitti:
jos nimittäin saivartelee, mitä eroa on lauseilla:
ylittänyt 20 m risteysalueen
ylittänyt 20 metrin levyisen risteysalueen
Alkuperäisessä tehtävässä on tuo jälkimmäinen lause, ja siihen tehtävään tuo on oikea vastaus.
Tuon ensimmäisen lauseen voi käsittää niinkin, että B ylittää risteysalueen kahdellakymmenellä metrillä, ja silloin tehtävän ratkaisemiseksi tarvittaisiin myös risteysalueen leveys. Pitäisikö se ratkaisu sitten ilmoittaa risteysalueen leveyden ollessa parametrina ?Tämä on vanha yo-tehtävä, kuten toisen viestin linkistä näkyy. Meteli nousisi jos siellä olisi tuollainen kieliopillinen kompa. Ne on laskettavissa annettujen arvojen perusteella.
- Anonyymi
perusfyysikko kirjoitti:
Tarkistus: keltaisen syttyessä menee puoli sekuntia jarrutuksen aloittamiseen eli jarrutukselle jää aikaa 2.7 s. Hidastuvuudeksi tulee 15 / 2.7 = 5.6 m/s^2. Jarrutusmatkaksi tulee (2.7^2 * 5.6)/2 = 20 m. Jarrutuksen aikana B liikkuu 2.7 * 15 = 40 m eli 20 metriä pidemmälle. Oikein näyttäisi olevan.
Väärä se on edelleenkin.
- Anonyymi
If your happy
- Anonyymi
A aloittaa jarrutuksen hetkellä t = 0.
Jarrutusaika on T ja hidastuvuus on vakio a. Alkunopeus molemmilla on v(0) = 54 km/h = 15 m/s. B jatkaa koko ajan tuolla nopeudella.A kulkee ajassa T matkan s(T).
v(T) = v(0) - a T = 0 joten v(0) = aT
s(T) = v(0) T - 1/2 * a* T^2 = 1/2 v(0) T
s(T) + 20 = v(0) T
v(0) T - 20 = 1/2 v(0) T
v(0) T = 40 joten T = 40/15 = 8/3 = 2,666... (s)
Keltainen valo palaa ajan 8/3 + 1/2 = (16+3)/6 = 19/6 = 3,1666... 3,2 (s)
Tark. a = 15/(8/3) = 45/8 (m/s^2)
s(T) = 15*8/3 - 1/2 * 45/8 * 64/9 = 20
20+20 = 40 = 15*8/3- Anonyymi
Tehtävässä jarrutus alkaa hetkellä t=0,5 s.
Autojen kulkemille matkoille saadaan yhtälö:
15*t =15*0,5 + 15/2*(t-0,5) + 20
Kirjoitin pelkät lukuarvot, dimensiot varmaan ymmärrät ja tuloksen t= 19/6 s - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tehtävässä jarrutus alkaa hetkellä t=0,5 s.
Autojen kulkemille matkoille saadaan yhtälö:
15*t =15*0,5 15/2*(t-0,5) 20
Kirjoitin pelkät lukuarvot, dimensiot varmaan ymmärrät ja tuloksen t= 19/6 sEt näköjään ymmärrä tekstiäni. Sanoin nimenomaan, että valitsin ajan siten, että jarrutus alkaa hetkellä t=0.
Tuon 0,5 s lisäsin sitten lopussa jarrutusaikaan jolloin keltaisen valon paloaika on 19/6 s. - Anonyymi
Olisin voinut kirjoittaa tuon lakonisemmin näin:
15 = at. 15 t - 1/2*15 t + 20 = 15 t. t= 8/3. 8/3 + 1/2= 19/6 (= keltaisen paloaika)..
Mutta tuollainen vastaus on mielestäni keikailua eikä osoita todellista halua auttaa oppia kaipaavaa.
- Anonyymi
Lukekaa tehtävä huolellisemmin!
B etenee kysytyssä ajassa 20 metriä plus auton B pituus pitemmälle kuin A. Ei 20m pitemmälle kuten tehtävän vastaisesti oletatte.
B on ylittänyt risteysalueen kun B:n takapuskurikin on ylittänyt, ei jo silloin kun etupuskuri poistuu risteysalueelta ja muu osa autoa on vielä risteysalueella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1308275Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4567453SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2195646Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en914607Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1374580Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1044432Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104142Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03820Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p162960Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132690