Köyhän tuntomerkit

Käsi ojossa, alkoholille haiseva, asuu metsässä ja ei halua tehdä työtä.
7480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vai meneekö muuten liian hyvin?

Äänestä

Käteni ei ole ojossa, pikemminkin nyrkissä kun asenteet ovat tuollaiset. En myöskään haise alkoholille kuin ehkä joskus viikonloppuisin. En asu metsässä vaan omakotitalossa, ja siksipä taidan köyhä ollakin. Ja kukas meistä töitä haluaisi tehdä, mutta itseni, ja nyttemmin myös perheeni elättämiseksi olen kuitenkin raatanut sen 8 tuntia joka arkipäivä, jo parinkymmenen vuoden ajan. Se, että olen köyhä, johtuu pääosin siitä, että määrätyillä aloilla ja määrätyillä paikkakunnilla palkat ovat todella surkeita, ja jääneet koko ajan yhä enemmän jälkeen elinkustannusten noustessa. Mikä VITTU siinä on, että jos en työlläni tienaa neljässä viikossa kahta tonnia täyteen, niin olen heti kerjäläinen ja spurgu? Tai kun ajelen työmatkat vanhalla volkkarilla Audin sijaan. PERKELE! Itse asiassa olen sitä mieltä, ettei yhteiskunnan tulisi elämäntapatyöttömiä hyysätä yhtään, ei tippaakaan, koska hehän eivät ole köyhiä: Heillä on aikaa yltäkylläisesti! Ja usein ovat myös itse osansa valinneet. Ei rikkaus/köyhyys ihmiselämässä ole aina pelkästään rahassa mitattavissa. Nykyajan köyhiä ovat alipalkatut työssäkäyvät. Heillä ei ole aikaa eikä rahaa. Minimipalkkoja olisi nostettava roimasti jotta ne, jotka työn tekevät, todella eläisivät sillä. Työnteon täytyisi aina olla kannattavaa. Sitä vain en tiedä, miten se toteutettaisiin. Ei nykymeiningillä ainakaan.

Äänestä

:)

Äänestä

:DDDDDDDDD

Äänestä

olto! Kysyppä jos voisit saada sosiaalihuollosta avustusta tai jos ne hankkisivat työvoimatoimiston kanssa sulle vaikka jonkun työn. Mene rohkeesti kysymään, ennemmin joku alipalkattu työkin kuin että olisit katuojassa! Tsemppiä. Onneksi sulla on netti.. et siihen löytyy varaa....;)))

Äänestä
  • 410 8 E vittu mitä paskaa

    Äänestä

TODELLISTA HALVEKSIMISTA JA PASKAA!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pummimassa kirjoitti:

Käsi ojossa, alkoholille haiseva, asuu metsässä ja ei halua tehdä työtä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu