Miksi tiede eikä uskonto ?

14

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EL

      Tieteen peruskysymys on MITEN, uskontojen puolestaan MIKSI. Kumpikin kysymys on yhtä tärkeä!

      • pekka-

        Kysymykseen "miten" saamme toimivia vastauksia.

        Kysymys "miksi" on sellainen, johon emme voi saada vastausta, voimme vain tehdä toinen toistaan huonompia arvauksia.


      • EL
        pekka- kirjoitti:

        Kysymykseen "miten" saamme toimivia vastauksia.

        Kysymys "miksi" on sellainen, johon emme voi saada vastausta, voimme vain tehdä toinen toistaan huonompia arvauksia.

        Vaan kun ihmisen luontoon kuuluu etsiä vastauksia kaikkeen mahdolliseen. Pelkän kysymyksen "miten" antamat vastaukset ovat vain osa kaikkeuden/luonnon suurta mysteeriä.


      • EL kirjoitti:

        Vaan kun ihmisen luontoon kuuluu etsiä vastauksia kaikkeen mahdolliseen. Pelkän kysymyksen "miten" antamat vastaukset ovat vain osa kaikkeuden/luonnon suurta mysteeriä.

        On varmasti kysymyksiä, joihin tieteellä ei ole ainakaan nykyisellään vastausta. Sinun täydellinen virheesi on kuitenkin siinä, että kuvittelet uskonnoilla puolestaan olevan todellisia vastauksia moisiin kysymyksiin.

        Ei ole.


    • Kyselijä kysyy

      Eivät tiedeuskovaiset osaa edes kertoa miten.

      Miten heidän jumalansa eli laajeneva tila muka laajenee?

      he eivät osaa kertoa MITEN tila laajenee, mutta silti kyseisen uskonlahkon ylipapit julistavat että laajeneva tila on niin sata varma asia ettei ole mitään syytä kyseenalaistaa kyseistä jumalaa.

      Se siitä tieteestä.

      Fundamentalisteja hekin siis ovat.

      • Minun puolestani sinä voit tunkea sen OSP:si työntävää voimaa hyväksikäyttäen hanuriisi. Ehkä sieltä löytyy sen jälkeen myös se laajeneva tila.


      • KvasiKide
        illuminatus kirjoitti:

        Minun puolestani sinä voit tunkea sen OSP:si työntävää voimaa hyväksikäyttäen hanuriisi. Ehkä sieltä löytyy sen jälkeen myös se laajeneva tila.

        Sekö on tieteen näkemys laajenevasta tilasta?


      • 34
        KvasiKide kirjoitti:

        Sekö on tieteen näkemys laajenevasta tilasta?

        Katso peiliin ja kyky kuka ensimmäisenä käytti ilmaisua 'laajeneva paska'...


      • KvasiKide kirjoitti:

        Sekö on tieteen näkemys laajenevasta tilasta?

        Jos OSP:ssä on mitään substanssia, niin kyllä sillä Savorisen alias Jukterin alias MrPressuren hanuri laajenee - oli tuo OSP paskaa sitten tai ei.


    • Ei edes paskaa

      "3 ulottuvuutta laajenee
      6 kutistuu hyvin pieniksi"

      http://www.helsinki.fi/~enqvist/

      Kumpula-kollokvion esitelmä kevät 2005: Mitä oli ennen alkuräjähdystä? (Powerpoint, 1.1 M)

      Slide 35"


      Mitä ovat nämä ylimääräiset tilaulottuvuudet jotka käpertyvät pienemmiksi?

      Jos jollakin asialla on tilavuus ja se käpertyy pienemmäksi, se tekee sen tilassa jonka ei tarvitse itse olla yhtään mitään.

      On täysin naurettavaa väittää että ylimääräiset tilaulottuvuudet käpertyvät pienemmiksi ja kolme isoa laajenee isommaksi.

      Vain energiasta muodostuvat energiatihentymät voivat käpertyä tiheämmiksi ja avautua eli laajentua vähemmän tiheiksi energiatihentymiksi tilassa joka on ei yhtään mitään.

      Siten idiootit käyttää koko elämänsä ja kehittävät tällaisiin satuihin matematiikkaa.

      No ehkäpä tuota matematiikkaa myöhemmin voidaan käyttää ajatuksiin joissa on oikea ajatus maailmankaikkeudesta.


      Jos taas paskaan tulee ulkoapäin paljon energiaa, lämpenee paska, samalla kun paska laajenee ja missäpä muualla kuin jo olemassa olevassa ikuisessa tilassa joka ei laajene.

      Näin ymmärrämme etteivät teoriat joissa on ylimääräisiä tilaulottuvuuksia ja tila joka laajenee ja kaareuu, ole edes paskaa.

      paskakin on parempaa kuin teoriat joissa heilutetaan käsiä joiden tyhjien väitteiden mukaisesti.

      ja niin se on.

      Miten uitussa tiedeyhteisö on sortunut uskonlahkoksi joka julistaa uskoaan asioihin joita voidaan verrata jumaliin, kysyn vaan.

      Säälittävää ei edes paskaa!

      .

      • Noudata nyt vaan kiltisti neuvoani, minua nuo sinun kylähullunhorinasi eivät kiinnosta.


    • Uppeeta

      Toisaalta, se ettei kukaan ennen minua keksinyt miten maailmankaikkeus oikeasti toimii, mahdollisti sen että sain pohtia asiaa ja sain myös mahdollisuuden selvittää miten maailmankaikkeus toimii.

      Sikäli voin vain sanoa kaikille tiedeyhteisön jäsenille, KIITOS, että johditte ihmisiä harhaan jumalillanne!


      Mutta eteenpäin.

      Eikö ole merkillistä miten uskoaisia pilkkaavat tiedeyhetisön jäsenet eivät ymmärrä itse uskovansa väitteisiin jotka eivät ole tieteellisiä?

      jos uskoo esim. laajenevaan tilaan ilman että kukaan on koskaan kertonut MITEN tila laajenee, uskoo vain väitteeseen joka on vastaava väite kuin jumalat ovat.

      Uskovaisten mukaan jumala loi maailmankaikkeuden ja nyt näiden tiedeuskovaisten mukaan laajeneva tila sai valon venymään eli punasiirtymään.

      Jumala loi ja jumala / laajeneva tila sai aikaan valon venymisen.

      Heh heh heh.


      Kun taas minä esitän tieteellisen väitteen, koska kerron MITEN energiatihetymät laajenevat, jolloin asiaa voidaan ajan kanssa tutkia tieteellisesti ja pyrkiä todistamaan että asia on niin kuin väitän.

      Tieteellisesti voimme siis osoittaa että onesimpleprinciple malli on tieteellinen malli ja laajenevan tilan "teoria" on uskonalhkon uskomus.

      .

    • Itte piru

      Kohtuuttoman vaikeita sanoja tuossa sinun linkissäsi: light, music, 25,000...

    • Kaksi miestä, Lauri Luonnontieteilijä ja Kaarlo Kreationisti, menevät kivääriensä kanssa ampumaradalle mittelemään siitä, kumpiko on tarkempi ampumaan. Kaarlo aloittaa. Hän ampuu kaikki viisi laukausta peräkanaan ilmeenkään värähtämättä ja antaa vuoron Laurille. Lauri ampuu yhden laukauksen. Laukauksen jälkeen hän käy tarkistamassa taulun ja tekee tähtäimiin tarvittavia korjauksia. Sama toistuu vielä muidenkin laukausten jälkeen.

      Kun kaikki laukaukset on ammuttu, menevät kaverukset tarkistamaan yhdessä toistensa tauluja, jotta voittaja voitaisiin julistaa. Laurin ensimmäinen laukaus on osunut aivan taulun reunaan. Seuraavat ovat aina järjestyksessä lähempänä keskustaa ja viimeinen on napakymppi. Kaarlo Kreationisti nauraa vieressä niin että on laskea alleen, kun katselee Laurin ampumaa epämääräistä hajontakuviota. Sitten hän osoittaa Laurille omat laukauksensa: "Katsohan nyt, poitsu! Kaikki viisi kutia osui samaan kohtaan kolikon kokoiselle alueelle! Minä voitin!"

      Kaarlo Kreationisti lähtee kinkereille retostelemaan ampumataidoillaan. Siellä hän julistaa, miten Lauri oli surkea ampuja kun ei kahdesti osunut samaan paikkaan ja joutui tähtäimiään jatkuvasti säätelemään. Lauri Luonnontieteilijä jää sanattomana tuijottamaan Kaarlon ampumaa tiivistä kasaa, joka tosin ei löytynyt taulusta vaan kahdeksan metriä sen sivussa olevasta männystä.

      Sen pituinen se.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4348
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      122
      2802
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2562
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1546
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      117
      1488
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1209
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1154
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      179
      984
    Aihe