Turvonnut imusolmuke ja kipua.

Jorppa18

Elikkä viime päivinä on oikean korvan alapuolella turvonnut imusolmuke, ainakin siksi sitä epäilen. Olen jo ennen tuntenut siinä pienen muljuvan patin, mutta nyt se on siitä hieman suurentunut ja on kosketusarka. Mistä voi olla kyse? Flunssaa tai muuta vastaavaa en ole aikoihin sairastanut, joten se ei voi olla syynä. Narskutan nykyään hampaitani öisin niin paljon että leuka aamuisin on todella hellänä, voiko olla mahdollista että tämä olisi patin syy? Syöpää nyt en uskalla pelätä vaikka kaikenlaista olenkin netistä lukenut. Olen suht laiha 185/70, joten yleensä imusolmukkeet kuitenkin ovat tunnettavissa sormella. Ikää on 18. Kertokaa jos on itse ollut vastaavanlaista.

4

10943

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsekin kokenut

      eihän se vaadikaan mitään huomattavaa flunssaa tai infektiota aina, vaan imusolmukkeiden turpoaminen juuri kaulalla on kovin yksilöllistä. Itselläkin ne tuppasivat turpoilemaan vähän oudosti ilman mitään syytä jokusia kertoja aikanaan aika huomattavastikin ja niitä ultrattiin ja ihan varmuudeksi otettiin koepalakin, vaikkei ultrassa mitään näkynytkään kummoista. Kauan olivat rauhallisia, mutta poikkeuksetta aina kovemman flunssan yhteydessä etenkin herkemmän toisen puolen solmuke turpoaa ja laskee hyvin kauan takaisin normaaliksi. Jos joku flunssakierre on tms. niin voi olla kuukausikaupalla koholla ja esim. partaa ajaessa hyvin kiusallista kun kohoaa paikkaan, jossa tekee kovinkin kipeää kun on niin pinnassa, vaikka kuinka varoen yrität "mennä yli".

      Mutta oikeastaan kaksi nyrkkisääntöä rauhasten suhteen:

      -Jos rauhanen on turvoksissa ilman mitään oireita ja sen selvästi tuntee, niin kannattaisi käydä katsotuttamassa pitäisikö asiaa tutkia. Aina taustalla on kuitenkin poikkeuksetta jokin syy ja herkistymä, koska rauhaset aikamoisia kehon indikaattoreita. Tosin on ihmisiä, joilla on ns. vähän koholla aina eikä ole varsinaisesti edes koholla... On vain vähän "pattimaisempi" etenkin jos kokeilee lääkäri joka ei ole kys. potilaan kanssa ollut aiemmin tekemisissä.

      -Mutta toisaalta taas toinen aika perusjuttu, etenkin kaulan alueen solmukkeita koskien: Jos solmuke on selvästi kipeä, niin tällöin ei kyseessä useimmiten ole mikään sen vakavampi. Vaarallisista syistä johtuvat turvotuksethan useimmin ovatkin muissa solmukkeissa ja siten, että niissä ei ole mitään tuntemuksia. Ovat vain tunnettavissa. Sinulla nyt tietysti yhdistyy muutamakin eri kohta toisiinsa, eli on ollut terveenä ollessa tunnoton, silti mielestäsi koholla, mutta nyt kasvanut sekä kipeä, ja kun kerran koholla on eikä ole aiemmin katsottu niin tokihan sitä voisi näyttää. Ihan jo mielenrauhan ja sen suhteen, että sinulla nyt sitten on mielestäsi kipeä imusolmuke joka jo yksinään on merkki jostain. Esim. jostain oireettomasta hyvin pitkäaikaisesta infektiosta tai muusta herkistymästä (joskus allergiatkin voivat aiheuttaa tms), jonka syy olisi tietysti ihan suotavaa koettaa vähän kartoittaa.

      Lopputoteamuksena: Varaa aika lääkäriltäsi ja kerro asiasta. Tuo nyt menee aristava rauhanen jo ihan täysin sellaisen käynnin piikkiinkin, joka on verrattavissa akuuttiin flunssan vuoksi lekurille menoon.

      • Jorppa18

        Kiitos paljon, tämä auttoi. Täytynee käydä näyttämässä, jos ei muuten niin ainakin sen mielenrauhan saamisen vuoksi.


      • Jorppa18
        Jorppa18 kirjoitti:

        Kiitos paljon, tämä auttoi. Täytynee käydä näyttämässä, jos ei muuten niin ainakin sen mielenrauhan saamisen vuoksi.

        Kävin lääkärissä. Sanoi että olisi sylkirauhastulehdus, ja määräsi antibioottikuurin. Sanoi että ellei suurene entisestään, tai en koe haitalliseksi niin ei tarvitse muita toimenpiteitä. Sen myös sanoi että kasvaimet eivät ole kipeitä. Joten kai se on lääkäriin nyt luottaminen.


      • Itsekin kokenut
        Jorppa18 kirjoitti:

        Kävin lääkärissä. Sanoi että olisi sylkirauhastulehdus, ja määräsi antibioottikuurin. Sanoi että ellei suurene entisestään, tai en koe haitalliseksi niin ei tarvitse muita toimenpiteitä. Sen myös sanoi että kasvaimet eivät ole kipeitä. Joten kai se on lääkäriin nyt luottaminen.

        Sen verran ihan omasta kokemuksestani ja itsellenikin tohtorien sanomasta, niin silloin kun etenkin joku tuollainen infektiosyy taustalta on löytynyt (joita ovat n.99% tapauksista muutenkin kaulan alueen ollessa kyseessä kipeine suurentuneine solmukkeineen nuorella ihmisellä), niin niitä tosiaan kantsii seurailla vähän sen puoleen, ettei pääse jokin infektiotila tms. kroonistumaan.

        Solmukkeet (imurauhanen hieno nimi) on siitä kenkku, että kun se on koholla niin on vähän magneettimainen saamaan pöpöjä korva-nenä-kurkkualueelle ja sitten vielä aina tuppaa laskemaan todella hitaasti muutenkin. Itsellä joskus aika arvuuttelua onko nyt joku vanha pöpö jyllännyt iankaiken ja on siksi koholla, vai onko vain taas jälkitila sen syyn johdosta miksi alunperinkin nousi. Etenkin kesäisenä allergia-aikana varsinkaan itse (kuten lekurienkin) aika vaikea päätellä mitään, koska jos tulehduskokeetkin ovat normaalit ja ei mitään kummoista näkyvää punoitusta tms. missään, niin käteen jää lähinnä "täytyy toivoa, että se tuosta laskisi pian ettei pitäisi sellaista puolikuntoista tilaa päällä jolloin sitten huomattavasti helpommin saa kaikkea muutakin kun immuniteetti on alhaisempi".

        Itse olen varsinkin huomannut tuon, että aika noidankehä. Kun solmuke on turvoksissa, niin se on sitten aina sekä turvonnut omastakin syystään miksi on koholla, ja sitten vielä tosiaan on immuniteetti alentunut paljon. Uutta pöpöä puskee erittäin helposti, jos tuo on koholla. Kun sitten taas on laskenut kunnolla niin voi mennä koko talvi, että muutkin oikein ihmettelevät jotta johan on kumma kun sulle ei tule mikään vaikka kaikilla ympärillä influenssat kiertävät moneen kertaan. Eli aika yksilöllistä.

        Ainuthan mikä on hyvin yleistä (tohtorienkin mukaan), että jos jostain tuollaisesta "koholla kauan, mutta en ole edes kipeä." -toipuminen kestää iankaiken, niin on tyypillisesti solmuke jää pitkäksi aikaa tai mahdollisesti pysyvästikin aika herkäksi aina menemään uudestaan epävakaaksi. Eli toisin sanoen jokainen heinänuha voi sen taas ponnauttaa, tai sitten se on vain yksi kerta eikä turpoa enää näkyvästi ollenkaan vaikka millaisia sikalentsuja saisi. Eihän se vaarallista, mutta itselle kiusallista jos saa riesaksi.

        Eli ei nyt kannata lekurissa alkaa tietty jo tohtoreita hermostuttavalla tahdilla ravaamaan, mutta jos nyt aina vain on koholla niin joidenkin viikkojen välein voi tietysti ainakin hoitajalle soitella, että ei meinaa laskea joten pitäisikö taas vähän tohtorin painella ja katsoa ettei ole ainakaan suurentunut. (Mutta älä ala 20 kertaa päivässä niitä ronkkia katsoen onko koholla vai ei, ne saa painellenkin kyllä sitten ärtymään:) )


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5132
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      34
      4523
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      12
      3169
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      260
      3070
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      83
      1872
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1815
    Aihe