Nyt Venäjällä leviää aika varmana pidetty tieto, että Moskovan lentokenttäiskun pommimies olisikin etnisesti venäläinen.
Keneen Putin nyt kohdistaa kostoiskunsa, jos tuo tieto pitää paikkansa?
Hajoaako Moskovassa jälleen muutama kerrostalo vai mitä tulevaisuus tuo tullessaan, mikäli Putin ei heittäydy armomieliseksi?
Kykenevätkö edes venäjämieliset iiroilijat vastaamaan näihin kiperiin kysymyksiin?
Keneen Putin nyt kohdistaa kostoiskunsa, jos tuo tieto pitää paikkansa?
Hajoaako Moskovassa jälleen muutama kerrostalo vai mitä tulevaisuus tuo tullessaan, mikäli Putin ei heittäydy armomieliseksi?
Kykenevätkö edes venäjämieliset iiroilijat vastaamaan näihin kiperiin kysymyksiin?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Venäjä on perseestä siinä missä uuesseikin
Yhdysvallat ei sentään sorru niin korneihin mauttomuuksiin kuin Venäjän johtokaksikko.
Kyllä sieltä yhteys muslimiterroristeihin löytyy vaikka väkisin.
Eikö se Litvinenkon murhaajaksi epäilty miekkonen ole nykysin duuman jäsen ja näin turvassa kaikilta syytteiltä?
Jos tuo pommimieskin on venäläinen, ehkä hänetkin voi ottaa duuman edustajaksi ja turvaan, jolloin varasyyllisiksi löytyykin joku koko asiasta tietämätön muslimi!
Olet ihan sekaisin Timo!
Olitko jo etukäteen aivan varma, että tekijät olivat kiihkomielisiä islamisteja, mutta nyt järkytyit tekijän mahdollisista venäläisjuurista ja aloitkin haukkua uutisesta allekirjoittanutta etkä niitä uutislähteitä, jotka uutista välittävät?
venäläinen EI VOI OLLA kiihkomuslimi?
Voiko vai ei?
En löydä Hitmanin viestistä sellaista väitettä, että hän kiistäisi mahdollisuuden venäläiseen kiihkomielisyyteen.
Löysitkö sinä sellaista?
muslimi ?
Voiko vai ei ?
Väitätkö sinä sitten, ettei terroristi voi olla muuta kuin muslimi?
pitää sitä kommentista päätellen mitä selvimmin suurena ihmeenä!
Etkö huomannut sitä suurta ihmetystään?
"Kykenevätkö edes...etc."??????????
käytät useampaa nickiä..
Ei silti kiinnosta, koska ole vielä lapsi.
Ymmärrän kyllä Hitmanin ihmetyksen, sillä yleensä iirot kyukenevät vain haukkumaan USA:ta tai Israelia, kun Venäjää arvostellaan.
varoitetaan. No aloittajan kaltaiselle venäjäneurootikko/foobikolle mikä tahansa uutinen käy kunhan sillä pystyy kirjoittamaan venäjästä negatiiviseen sävyyn.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/Oliko tämä mies Moskovan pommi-iskun takana/art-1288365089211.html
"Venäjän sisäministeriö julkisti torstaina kuvan Vitaly Razdobudko -nimisestä miehestä, jota epäillään osuudesta pommi-iskuun.
Ria-Novosti-uutistoimiston mukaan miestä epäiltiin aluksi itsemurhapommittajaksi, mutta lentokentältä löytynyt pommimiehen irronnut pää ei vaikuttanut kuuluvan hänelle. Sittemmin häntä on epäilty iskun organisoijaksi.
Stavropolin alue sijaitsee Kaukasusvuorten kupeessa levottomien Kaukasian tasavaltojen lähellä.
Miehen epäillään kuuluneen militanttiin islamilaiseen Nogaiski Dzhamaat -ryhmään. Sukulaiset kertovat hänen kadonneen lokakuussa.
Ryhmän jäseniä on ollut syksystä asti pidätettynä, ja johtajaksi arveltu mies sai surmansa pidätysten yhteydessä.
Saman ryhmän epäillään suunnitelleen iskua uudenvuodenaatoksi Punaiselle torille.
Kommersant-lehden haastattelema viranomainen sanoi kuitenkin, ettei mies ole ainoa iskuun liittyvä epäilty, ja varoitti hätäisistä johtopäätöksistä.
Maanantainen lentokenttäisku vaati 35 kuolonuhria."
Eipä Hitmankaan ihan vuorenvarmana pidä sitä, että tekijä olisi venäläinen.
Ehkä tuokin tapaus jää monen aikaisemman tapauksen lisäksi ikuiseksi arvoitukseksi?
vastailemassa itselleen. Tarvisit saamiesi pakkien jotka Ljudalta sait, sijaan kunnon hoidon Natalialta niin kaunasi vähenisi ja ja olosi olisi kevyempi.
Kun pommimies lieneekin etninen venäläinen, ja tuo kaksikko ehti jo uhota suurta venäläistä sotaa kaukasuksen kansojen rankaisemiseksi venäläisen veren vuodattamisesta.
Ketäpä nyt rangaista? Ehkä ne pommikoneet pitääkin ohjata mattopommitusreissulle moskovalaisiin kohteisiin, jotta pommit osuvat mahdollisimman nappiin terrori-iskun suunnittelijoiden ympäristöön.