maalämpö, muutama kysymys

maalämpöönkö

Täystehomitoitettu vai osatehomitoitettu maalämpöpumppu?

Mistä ihmeestä tiedän, kumpi on edullisempi meidän käytössä? Lämmitettävä kaksi paritaloa (kuutiotilavuus vajaa 800). Vuosittainen lämmitysenergiantarve (käyttövesi mukana) noin 46 000 kWh.

Mitä noissa tarjouksissa on osattava huomioida eli mitä myyjät jättävät kertomatta?

6

484

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LVI-INSSI

      hankkeessa kannattaa käyttää hyvää suunnittelijaa eikä lähteä ominpäin touhuamaan.Koko lämmitysjärjestelmä vaatii jo ammattilaisen ja luvatkin tulee asiallisesti tehdyksi.Sama koskee myös omakotitaloja.

    • > Täystehomitoitettu vai osatehomitoitettu maalämpöpumppu?

      tosin ristiriitaisia näkemyksiä sielläkin ..

    • mj

      Itse kyllä panostaisin täystehomitoitukseen. Yhdeksän vuoden kokemuksella ainakin rakentamassamme saman kokoluokan talossa sähkölaskut ovat pysyneet täystehoisellä laitteella varsin alhaisina. Osatehoisessa ratkaisussa sähkövastuksen kuluttama energia on jokatapauksessa kompressorin tuottamaan energiaan verrattuna selkeästi kalliimpaa. Hintaeron osatehoisen ja täystehoisen välillä tuo käsittääkseni käytännössä pykälää suurempi kompressori ja lämmönvaihtimet. Omaa laitetta hankkiessani kiinnitin huomiota täystehoisuuden lisäksi käyttöveden tuottamiseen ns. tulistustekniikan avulla ilman sähkövastusta ja vesivaraajan suurehkoon kokoon. Noin 400 litraisella pöntöstä on lämmintä vettä kyllä riittänyt hyvin isommallakin porukalle.

      Etälukusähkömittareiden yleistyessä ollaan käsittääkseni lähitulevaisuudessa siirtymässä sähkön hinnoittelussa ns. tasahinnoittelusta huippukuormien mukaiseen hinnoitteluun. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että kovilla pakkasilla sähkö on kallista ja tällöin lämmön tuottaminen suoralla sähköllä on anyway huono vaihtoehto.

      Laitteen teknisten ominaisuuksien lisäksi takuuajan pituus ja huollon toimivuus ovat ainakin asioita, joita kannattaa vertailla.

      • AM

        "Etälukusähkömittareiden yleistyessä ollaan käsittääkseni lähitulevaisuudessa siirtymässä sähkön hinnoittelussa ns. tasahinnoittelusta huippukuormien mukaiseen hinnoitteluun."

        Mihin tämä tieto perustuu? Tätä jaetaan täällä faktana, mutta mistä tieto on saanut alkunsa? Mikään pakkohan sähköyhtiön ei ole hinnoitella kulutuksen mukaan. Kilpailu voi pakottaa sähköyhtiöt hinnoittelemaan nykyiseen malliin, koska eihän kaikki kuluttajat halua pörssihinnoiteltuun sähköön mennä.


      • sentään

        Nykyiset mittarit pystytään kyllä etälukemaan mutta mittareiden pitää vielä kehittyä hurjasti ennenkuin voidaan puhua reaaliaikaisesta sähkön laskutuksesta. Kuluttajan pitäisi nähdä mittarista kulloinkin voimassa oleva sähkön hinta voidakseen päättää ostaako kyseisellä hinnalla vai vähentääkö kulutusta.
        Vai luuletko että menisi läpi sopimus jossa sähköyhtiö vain jälkikäteen ilmoittaisi että sähkösi maksoi silloin ja silloin sen ja sen verran ja että maksapa vaan kiltisti laskusi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1261
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      888
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe