Onko kenellekään tehty ko. liftaus kartiolangoilla, olisi kiva tietää kokemuksista? Onko kokemuksia/tietoa kuinka kauan tulokset suunnilleen kestävät? Mitä maksaa ja onko toimenpiteen jälkeen esim. mustelmia ja kuinka kauan? Olisin todella kiitollinen asiallisista vastauksista. Vakaassa harkinnassa olisi toteuttaa tämä kunhan saisin ensiksi tarpeeksi tietoa.
Silhouette lift -kokemuksia?
-65
268706
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
kysymys väkäslanka kohotuksista.Kartiolanka kohotuksista en ole kuullutkaan.
Kartiolankasysteemi on vissiin joku uudempi, termiä silhouette lift tästä myös käytetään.
Eikö kukaan tiedä tai eikö kenelläkään ole kokemuksia silhouette liftistä?
en kai ole ensimmäinen suomessa, kelle ne langat laitettu..kärsin sitä tosi paljon...tein sen City-klinikalla...poskeissa on neulan rejat..:( en tekisi..ise asiassa nyt tehty kasvot on sellainen, ettei ulos voi mennä...
Kokemusta on, ja olen tyytyväinen! Kartiolanka-kohotus on vanhoja väkäslankoja kehittyneempi vaihtoehto, miellyttävämpi ja turvallisempi. Tämä on Suomessa ilmeisesti vielä melko uusi juttu, sen takia ei löydy kokemuksia tai tietoa niin paljon kuin vaikka rintaimplanteista, mutta kun surffailin netistä niin ulkomailta löytyy paljon tietoa ja jopa videoita Youtubesta! Itse kävin Helsingissä toimenpiteessä mutta löysin netistä että tätä tehdään myös joissain muissa kaupungeissa.
Toimenpide itsessään kesti vain alle tunnin, ei tarvitse jäädä sairaalaan yöksi tms, ja heti seuraavana päivänä olin jo töissä (teen kevyttä toimistotyötä). Mitään mustelmia ei tullut, ja ohimolle tehty viilto parani nopeasti. Eihän tämä kuitenkaan ole sama asia kuin täydellinen kirurginen facelift, mutta selvästi edullisempi, ja tulos oli ainakin omalla kohdallani erinomainen.
Lisää tietoa osaa varmasti kertoa kirurgi parhaiten, ei kannata täällä annettuihin tietoihin hirveästi luottaa..
olisin kyllä mielillan poistsnut näitä langoja, osako joku neuvoa missä
Ihanaa kun joku vastasi, kiitokset! Saanko kysyä vielä mitä suunnilleen maksoi, kuinka kauan tulokset kestävät, koskiko toimenpide? Kiinnostaisi kovasti!
Ystävälleni tehtiin äskettäin. On kyllä tosi tyytyväinen. Tukiteippejä pidettiin toimenpiteen jälkeen 3 vrk ja toipuminen hyvin nopeaa muutenkin. Kivuton juttu. Voi kuulemma tehdä kasvojen lisäksi kaulaaan. Plastiikkakirurgina Riitta Martikainen, jolla on eniten kokemusta Suomessa noista Silhouette lifteistä. Leikkaa ja pitää vastaanottoa Joensuussa ITE:ssä ja Kuopiossa IteLasaretissa.
Kiitos näistä tiedoista. Kiinnostaa tosi paljon mutta myös pelottaa. Osaako kukaan arvioida kuinka monta vuotta tulokset kestävät? Ja tietty se kustannus myös kiinnostaisi.
Menen itse Budapestiin tällaiseen Silhouette liftiin, joka tehdään kartiolangoilla, kesäkuun alussa. Tarkoituksena on kohottaa kulmakarvat. Toimenpiteen hinta on 800,- euroa eli vähintään puolet halvempi kuin Suomessa tehtävä. Budapestissa ovat kaikenlaiset kauneuskirurgiset toimenpiteet huippulaatua ja luulen, että suunnilleen puolet halvempaa kuin Suomessa. Järjestävät tarvittaessa majoituksen ja kuljetukset (lentokenttä, klinikka). Samalla voi pitää vaikkapa kaupunkiloman Budapestissa, matkathan sinne ovat halpoja. Helmikuussa kävin Budapestissa pikalomalla ja samalla hampaiden valkaisussa. Perusteellinen puhdistus kiillotus valkaisu, yhteensä 115,- euroa. Oli kylläkin tarjoushinta, normaalisti ko. toimenpide maksaa noin 150 euroa. Lopputulos on oikein onnistunut ja hammaslääkäri oli huippuhyvä. Suosittelen lämpimästi Budapestia.
Budapestiin menijä, olet ilmeisesti käynyt toimenpiteessä? Millainen kokemus? Oletko tyytyväinen lopputulokseen? Kertoisitko ko. klinikan nettiosoitteen?
Joo, olen käynyt jo kesäkuun alussa. Lopputulos on ERITTÄIN onnistunut. Itse asiassa minulta kohotettiin vain toinen kulmakarva, se joka oli valahtanut ja selkeästi alempana kuin toinen. Tämä myös aiheutti sen, että yläluomi "lurppasi" selkeästi, ja enemmän kuin toinen.Tavattuani ja keskusteltuani plastiikkakirurgini kanssa hän ehdotti, että paras lopputulos syntyisi, jos leikattaisiin molemmat yläluomet, koska molemmat lurppasivat jo ihan riittävästi (olen 55 v), ja lisäksi kohotettaisiin vain valahtanut kulmakarva. Mietin asiaa siinä vastaanotolla varmaan minuutin verran ja päätin, että anti mennä vaan, kun tänne asti olin kerran tullut. Operaatio tehtiin sitten siinä samantien. Operaatio tehtiin paikallispuudutuksessa ja ainoastaan puudutuspiikit sattuivat, muuten ei tuntunut miltään. Ehkä oli parempikin, että luomileikkaus tuli tavallaan "yllätyksenä", muuten olisin varmaan jännittänyt ihan hirveästi. Siis molemmat yläluomet leikattiin (ja ihan kirurgisesti veitsellä tai jollain, en nähnyt millä) ja toinen kulmakarva kohotettiin langalla ("Serdev suture", googleta netistä). Hinta oli yhteensä 1.200,- euroa, josta kulmakarvan osuus 400,- euroa. Leikkauksen jälkeen soitin miehelleni, että leikattiinkin myös yläluomet :) :) Leikkaus oli keskiviikkona ja torstaina ja perjantaina olin "kauheimmillani", mutta aurinkolasit päässä ei mitään ongelmaa. Olin kyllä ehkä hieman hurjan näköinen, mutta en välittänyt, eihän minua kukaan tuntenut. Leikkauksen jälkeen jatkoin lähes normaalisti oloani Budapestissa (esim. shoppailua ja illalla vielä terassilla, seur. iltana konsertissa, kylpylään en saanut kirurgiltani lupaa mennä), koska ei ollut juurikaan mitään kipuja, tosin otin kyllä hieman kipulääkettä "varmuuden vuoksi". Lauantai-iltana kun tulin kotiin, niin mieheni hämmästeli, miten hyvin olin jo siinä vaiheessa parantunut. Viikon päästä leikkauksesta olin jo ihan normaalisti vain silmälasit päässä ja joskus 2-3 viikon kuluttua kukaan tuskin edes huomasi mitään. Huomautan, että paranemisprosessi on toki aina yksilöllinen, mutta minulla meni kaikki tosi nopeasti ja helposti.Toimenpide onnistui siis yli odotusten ja olen erittäin tyytyväinen lopputulokseen, myös ystäväni ovat kehuneet kuinka luonnollinen lopputulos on. Näytän nyt paljon pirteämmältä kuin ennen - ilmeeni ei ole niin valahtanut ja väsynyt, samoin silmäni näyttävät avoimemmilta kuin ennen. Menin toimenpiteeseen paikallisen agentin kautta, joka järjesti kaiken puolestani: lentokenttäkuljetukset, asunnon (oli kiva kämppä: kaksio keskustassa ja maksoi 240,- euroa/5 vrk/2henkilöä, ystäväni oli mukana matkalla) jne. Ota yhteyttä Dr. Randy Simoriin, niin voit konsultoida hänen kanssaan tarkemmin. Kerro vaikka minulta terveisiä, olen Helsingistä ja samalla ensimmäinen suomalainen Randyn asiakas. Randy on itse myös lääkäri. Voit myös googlettaa Randya ja Meditoursia, netistä löytyy paljon tietoa. Email-osoite on: [email protected]. Toivottavasti näistä tiedoista on kysyjälle apua.
osako joku kuvitella, mitä tapahtu vuoden tai vaikka 5vuoden päästä
sinä tapauksessa kun on tehty kasvokohotus kartiolangalla
Ei varmaan mitään ihmeellistä tapahdu. Kartiolangat sulavat pois pikkuhiljaa ja iho "rupsahtaa" ja löystyy entiselleen, mitä se tekisi ilman lankojakin. Kyseessähän ei ole mikään lopullinen juttu. Kohotus kestää max 5 vuotta, ja sitä ei yleensä suositella enää yli 55-vuotiaille, toki PALJON riippuu ihon kunnosta ja kimmoisuudesta, toisilla kestää pitempään toisilla ei. Minulle ei ainakaan ole jäänyt minnekään mitään reikiä, eikä muitakaan merkkejä kulmakarvan kohotuksesta. Lanka on vedetty hiusrajaan asti. Onko tosiaan niin, että poskissasi on "reikiä"? Jos näin on, niin sitten operaatio on kyllä epäonnistunut. Tutkailin myös tuota Cityklinikkaa, enkä oikeastaan ihmettele, jos näin on tapahtunut.
ymmärsin että kartiot vaa sulavat, ja langat eivat:(
Jos sinulle on tehty liftaus väkälangoilla, niin ne myös sulavat. Väkälankakohotusta ei enää tosin pahemmin käytetä, koska tilalle on tullut kartiolankakohotus, joka on kestävämpi ja vaikutus on pidempiaikainen.
väkäslanka on vanhempi juttu, ja siitä olen kuullut myös noita reikiä poskissa juttuja ja muita kauhutarinoita. mutta tämä uusi kartiolanka on turvallisempi ja miellyttävämpi ratkaisu. googlatkaapa silhouette-liftillä ja kuvahaku päälle, löytyy aika makeita kuvia eri puolilta maailmaa tuloksista. ja näyttäisihän näistä löytyvät kotimainen nettisivukin www.silhouette-lift.fi
Nosto!
Älä missään tapauksessa mene ottamaan k.o. lankoja, koska minulle tehtiin acelift neurofibromatoosin takia ja nyt minulla on ollut yli vuoden märkivä avohaava kasvoissani. Silouettelangat ovat repineet irtipoikki kaikki pehmytkudokset, joihin ne on kiinnitetty. kivut ovat valtavat ja haavasta vuotava märkä lemuaa useiden metrien päähän. Kivut ovt ihan sietämttömät. käytän kipulääkkeeksi 100 mikrogrammaa fentanyyliä tunnissa sekä 120 milligraqmmaa oxycontiinia. langat ovat todellakin repineet poikki kaikki pehmytkuokset, joihin kirurgi suominen hyksistä on ne laittanut. asia oli ihan eri maailmasta, kun emeritaprofessori Sirpa Asko-Eljavaara oli vielä henkilääkärini. jos ahdot itsellesi ylimääräsiä synteettisiä materiaaleja, jotka repivät irti terveen kudoksen, seä alkavat mätänemään, niin siitävaan ottamaan silhoutettelankoja kehoosi.
Ikävä lukea, että noinkin pahasti on jollekin käynyt, kun tuota kartiolankakohotusta pidetään niin turvallisena. Eikä tuollaista repimistä pitäisi tapahtua. Kiinnostaisi tietää lisää, koska itselleni sitä juuri suositeltiin parhaana vaihtoehtona, kun en leikkausta halua. Tosin olen yli-ikäinen juuri tuohon, mutta lääkärin mukaan se voisi mulle kuitenkin sopia. Nyt vetää epävarmaksi, vaikka näyttää niin monella onnistuneen hyvin. Kiitos, jos kerrot lisää, että miksi noin kävi. Lääkärin selitys? Minkä ikäinen olet?
trolli ja täyttä humpuukiä tämä kirjoitus, jo noista kipulääkemääristä näkee, että ei tiedä mistä kirjoittaa nimimerkki elDuce 75 nf typus 1
Hyvät mömmöt on ainakin :D :D :D
Tuolla lääkityksellä ei varmaan paljon maalliset huolet paina.
Kiinnoostaa kanssa, miksi ongelmia vai onko se tuo perussairaus joka altistaa?
Löytyykö tuoreita kokemuksia vai kannattaako mieluummin kasvojenkohotus ottaa?
Kasvojen kohotus mieluummin.
Tai älä ainakaan ota kartiolankoja Cityllä. mä otin ja kadun. mitään tuloksia ei tullut ja rahan meno harmittaa. Olisi pitänyt säästää vähän vielä ja mennä faceliftiin.