Suomen järjetön armeija on lopetettava ja pyydettävä NATOa miehittämään maa...säästyy veronmaksajat turhasta maksamisesta.
Armeija lopetettava
ETTÄ NÄIN
5279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olipa siinä taas sarkastinen aloitus, vaikka viimeisen parin päivän aikana noita on tupsahdellut palstalle enemmänkin. Huvittavinta lienee se, että käyt ihan itse vastaamassa omiin viesteihisi eri nimimerkeillä, jonka voi näppärästi päätellä viestien lähettämisajankohdasta ja kirjoitusasusta (joka on kohdallasi muuten huomattavan suppea). Kaikista tänne lähettämistäsi muka nato-myönteisistä kommenteista pilkistää aivan selvä sarkasmi.
Voisinpa myöntää näin kärkeen, ettei tällä palstalla ole ikinä ollut näin vilkasta. Eivät muut palstan kävijät päivystä täällä 24/7. Normaalisti palstan vakio-naamat käyvät vastaamassa viestiin korkeintaan kerran päivässä, mutta eivät vain parilla lauseella, kuten sinä. Onnea vain yrityksillesi jatkossakin, mutta et saa tuollaisilla viestiketjuilla muuta aikaan, kuin naurut muilta palstan kävijöiltä
ja eihän tässä ole mitään asiaakaan, mihin tarttua. Kyllä edelleen asialliset ja hyvällä huumorilla höystetyt jutut ja keskustelut löytävät lukijansa. Koitanpa löytää nyt parempaa luettavaa & kommentoitavaa. Sarkasmia Savon murteella, kiitos!
Ei armeijaa tarvitse lopettaa, mutta säästää voi järkevästi. Kenrlaalien virkoja voidaan kolmannes vähentää heti, eikä armeijan suorituskyky kärsi ollenkaan. Mihin näin pieni armeija tarvitsee tällaista määrää kenraaleja, tähän voisi joku vastata.....
ottakaa lopputili, ei teitä tarvita nyt, eikä huomenna.
Olla esim. komentaja, joka haluaa pilkkoa pienemmäksi armeijaamme ja paremmin kriisinhallintaan suuntatuvaksi ansaitsee potkut perseeseen välittömästi epäluotettavien mielipiteittensä kanssa!! Tulkaa vaan rohkeasti kaapeistanne ulos ja mahdolliset massa potkut järjestää seuraava Suomen Tasavallan Presidentti. Noin eksyksiin ei saisi mennä tällaisinakaan aikoina, se on henkistä velttoutta ja mukavuuden halun kaipausta väärässä paikassa!!
Eihän ryssää edes pysäytetä millään kriisinhaalinta formaattiin muodostuneella armeijalla, vaan siinä tarvitaan koko kansa, pelkästään maavoimissa arviolta 200 000 – 700 000 hyvin varustettua ja kohtuullisesti, koulutettua reservinsotilasta.
Ei voi olla ylivoimainen tehtävä hankkia kaikille näille modernit varusteet ja kunnolliset rynnäkkökiväärit 300 päivän tuliannoksella patruunoita, ne ei vanhene esim. täysin kunnossa olevat patruunat on voitu tehdä esim. pistoolille konepistoolille vuonna 1944. Oikein säilytettynä patruunat säilyivät käyttökelpoisina lähes likipitäen sata vuotta, jos ne koko olemansa olon aikana ovat olleet esimerkillisesti säilöttynä ja laadultaan erinomaisia.
..alle 100 vuotta ja maailmalla käytetään kenties laseraseiden kaltaisia aseita, joiden valosuihkulla hitsaisi ja viipaloisi vihollisen panssaroidunkaluston, halki ja pinoon, Kuka tietäneen..??
Joka tapauksessa ruutiaseiden käyttö tulee häviämään sadassa vuodessa.
Mahdoton täysi varmuus tästä ei voi olla, koska kukaan ei ainakaan vielä ole esittänyt esim. voimakkaan lasersäteen polttavaa tehokkuutta ja kun vaikka sellainen voitaisiinkin, ehkä jo nyt valmistaa, tarvitsee se niin valtavat akut. Tosin, jos 0,200 sekuntia/per ”laukaus” valon välähdys/ laukaus riittäisi, ei se välttämättä kovin suuria akkuja tarvitsisi, jos akun konaisteho olisi 1-3 sekuttia, siis "yhtenä soittona" Lippaiden tilalla vain noin 15-50 tappavaan välähdykseen tarvittavaa akkua, eli jonkinlaista vaihdettavaa lipasta.
Sadan vuodenkaan kuluttua, ei pelkillä ilmavoimilla ja ilma-aluksilla selvittäne vaan tarvitaan jalkautuvia miehiä ja / tai pienempi suihkuvoimalla liikkuvia robotteja, jotka kykenevät liikkumaan ja pysähtymään sekä laukaisemaan aseensa maaston ja tilanteen mukaisesti.
Täytyykin hankkia tästä patentti ja saman tien. :)
"Ei voi olla ylivoimainen tehtävä hankkia kaikille näille modernit varusteet ja kunnolliset rynnäkkökiväärit 300 päivän tuliannoksella patruunoita, ne ei vanhene esim. täysin kunnossa olevat patruunat on voitu tehdä esim. pistoolille konepistoolille vuonna 1944. Oikein säilytettynä patruunat säilyivät käyttökelpoisina lähes likipitäen sata vuotta, jos ne koko olemansa olon aikana ovat olleet esimerkillisesti säilöttynä ja laadultaan erinomaisia."
http://www.saul-masson.info
-masson