Jokunen vuosi sitten suomalaiset äänestivät Marskin kautta aikain suurimmaksi suomalaiseksi. Suomalaisilla on kuitenkin asiasta väärää tietoa. Ei Marski ollut suurin suomalainen: http://fi.wikipedia.org/wiki/Väinö_Myllyrinne
Masrski suurin suomalainen?
.................
13381
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Oltaisi tarjottu Myllyrinnettä Aatun henkivartijaksi. hahahah
Siinä ois hujoppi Gunschekin ihmetellyt. Hitlerillä oli noin joku kymmenen vakituista henkivartijaa sodan alettua. Tehtävät oli ne perushommat. Tarkastukse, suojelu sun muu.
TV:ssa näytettiin pätkä Hitlerin vierailusta Mannerheimin syntymäpäiville.
Heidän astellessaan rinnakkain, näytti siltä, että Hitler olisi ollut huomattavasti tavallista pidempi.
Olikohan Aatulla kenkien sisällä valekorot ja korotettu hattu?
"Olikohan Aatulla kenkien sisällä valekorot ja korotettu hattu?"
Aatulla oli saappaaat. On vaikea sanoa, kummassa oli hattu. Ehkä molemmissa?
Ainakin päässä oli koppalakki. Se oli tiettävästi teräslevyin vahvistettu. Aatu vaikutta kuvan perusteella noin 175-senttiseltä. Ei hän siis mikään pieni mies aikalaisekseen ollut. Kuvan perusteella Mannerheim olisi toistakymmentä senttiä pitempi.
vähintään Leibstandarten pataljoona sisäkehällä ja Wehrmachtin pataljoona ulkokehällä suojanaan. Välittömässä läheisyydessä ( siis asuin- ja toimitiloissa) oli yleensä noin 15 erikseen valikoitua miestä. Juna oli suojattu mm ilmatoprjunnalla ja lentokoneella oli aina suojahävittäjät.
Todettakoon, että Marskin suojavartio käsitti kaikkiaan 15 miestä, pääasiassa rauhan ajan poliiseja.
Äitiiiii tuuuu pyyyhkiiiin mulla on taaaas paaaaskat pöksyissä hyh kun haisee pahalle ja nyt tulee itkuakin kaikki mua sorsii miksen minä ole yhtä viisas kuin kääkät kaikki ovat ja katin jormakin äiiitiiiiiiiiii
oman kansan tapattajana. Ei edes Klaus Fleming Nuijasotaa kaataessaan yltänyt väkilukuun suhteutettuna lähellekään samaan.
suomalaisten surmaaja eli Neuvostoliitto. Kun otetaan vainoissa NL:ssa tapetut mennään reilusti yli 100 000. Mannerheim yritti kyllä pitää luvun mahdollisimman pienenä. Hieman tietysti lohduttaa että venäläisiä meni Mannerheimin joukkojen tuhoamina moninkertainen määrä.
Marski pelasti Suomen ainakin kolmasti. Suurin suomalainen, ehdottomasti.
Kirjoittaja sanoo että suurin oman kansansa tapaattaja. Puna-armeija ei kuulunut Suomen kansaan että siinä sinulla pieni aukko tiedoissasi, toveri hyvä.
tapattaja, vaan pelastaja. Tapattajia olivat lähinnä v. 1918 punikkijohtajat.
"Puna-armeija ei kuulunut Suomen kansaan että siinä sinulla pieni aukko tiedoissasi, toveri hyvä."
Aivan, mutta viime sodssa suomalaisia surmasi puna-armeija, ei omat kansalaiset. Avaajan väite on palstan tavanomaista mustamaalausta.
kuin Marski.
tuhosivat ensin Venäjän ja sitten Neuvostoliiton. Saamme viimeinkin olla ryssiltä rauhassa. Eikä kotikommunistejakaan enää ole kuin yhden taksin takapenkille - ja tilaakin jää.
Mul tulee ain kokoomus ripuli-paskat housuun kun ajattelen mannerheimistä. se on ollu kovakarju ja osaa nää aanuksen tuppi hommat.
hevosmies tietää mitä mies haluaa.
On olemassa monta syytä, jonka vuoksi Mannerheimiä voidaan pitää suurimpana suomalaisena:
1. Loi suomalaisen armeijan tyhjästä ja kukisti kapinan v.1918.
2. Hanki suhteilla länsimaiden tunnustuksen Suomen itsenäisyydelle.
3. Mannerheimin nimelle perustettiin lastensuojelu-järjestö (MLL).
4. Pyrki parantamaan v.1918 haavat 1930-luvulla juliastamalla, että kaikki ovat suomalaisia riipumatta siitä, missä kukin oli v.1918. Lopeti v.1918 voittoparaatin pidon v.1940.
5. Toimi Suomen armeijan ylipäällikönä Suomen sodissa 1939-1945 ja pelasti maan miehitykseltä jotamistaidollaan.
6. Johti Suomen rauhaan maan presidentinä v.1944-46.
En tiedä, mitä vielä voisi vaatia päästäkseen kansalliseksi suurmieheksi.
Ryti sai kakkossijaan lähinä vankilatuomion ansiosta. Tuomitiin "sotasyyllisenä" eli oman maan puolustamisesta paikkaan, joka olisi kuulunut maanpettureille.