Leponex 100mg ja alkoholi?

Eli minulla on käytössä Leponex 100mg (annostus puolikas tapletti aamulla, puolikas päivällä ja 4 taplettia illalla). Kysyisinkin voinko juoda kuinka reippaasti alkoholia? Muutamia paukkuja olen juonut väkeviä ja 4 pulloa mietoja (erikertoina), eikä niistä ole ollut haittaa. Mutta onko kukaan juonut itsesä ihan humalaan asti leponex lääkityksen aikana?
Muita lääkkeitä minulla on Venlafaxin 75mg, mutta sen kanssa kai voi ainakin juoda alkoholia?
510162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pienet määrät OK, mutta isot määrät ei suotavia. Viime vappuna join kaksi litraa väkevää siideriä ja muisti meni 8-(

Äänestä

Itse juonut noin 2,5L kolmos olutta noin 1,5 tunnin aikana ja annoksena 100mg leponexia joka ollut päällä jo parisen vuotta, pystyssä olen ja järki pelaa, pientä kömpelyyttä, ei sen pahempaa. Tosin juomista ollut parisen kertaa viikossa ja painoa 95kg. Voin rehellisesti sanoa, ei suuret määrät kannata, mutta joskus tulee juotua ja näin pienillä annoksilla se tuskin koituu vaaralliseksi. Ei siitä terveeksi tule, mutta messissä pysyy.

Äänestä

Minä olen sössinyt vuosia leponexin ja alkon kanssa. Juonti määrät alkoi kasvaa. Sitten alkoi hälytyskellot soida! Vaikka kuinka aattelin että pystyn omin voimin
pitämään kohtuullisena niin paskan marjat. Sitten rupes muisti menemään, Vasta
siitten kun sain monta päivää kestävän krapulan. Tajusi olevani menossa kohti
itsetuhoa. Päätin alottaa Antabuksen, vaikka kyseinen ilmiö aiheuttaakin häpeää, olen tajunnut että mulle se on paras ratkaisu. En halua enää leikkiä terveydelläni ja se miten paljon säästyy rahaan oikeesti johonkin mukavaan. tsemppiä kaikille!

Äänestä

Mua varoitettiin, että maksan toiminta olisi voinut pysähtyä. Join silloin 5-15 keskikaljaa päivässä. Yleisimmin 5.

Äänestä

Mulla lääkityksenä aamuin 75mg leponexia ja päivällä 75mg ja illalla 500, lähdössä laivalle niin uskaltaako juoda

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Epätietoinen? kirjoitti:

Eli minulla on käytössä Leponex 100mg (annostus puolikas tapletti aamulla, puolikas päivällä ja 4 taplettia illalla). Kysyisinkin voinko juoda kuinka reippaasti alkoholia? Muutamia paukkuja olen juonut väkeviä ja 4 pulloa mietoja (erikertoina), eikä niistä ole ollut haittaa. Mutta onko kukaan juonut itsesä ihan humalaan asti leponex lääkityksen aikana?
Muita lääkkeitä minulla on Venlafaxin 75mg, mutta sen kanssa kai voi ainakin juoda alkoholia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu