Nyt napsaistaan piuhat poikki

Se tuli sitten tehtyä - päätös vasektomiasta. Lääkärin ensi vastaanotto on loppuviikosta ja muutaman viikon päästä sitten katkotaan siemenjohtimet. Lapsiluku on täysi, ikääkin alkaa jo olla, joten asia on jälkikasvun suhteen selvä. Vaimo lopetti ehkäisyn reilu vuosi sitten ja viime aikoina on käytetty kondomia. Pari kertaa on tullut läheltä piti- tilannekin ja on jouduttu turvautumaan jälkiehkäisyyn. Päätös vasektomiasta on ja pysyy. Ainoa asia, joka tällä hetkellä huolettaa, on itse toimenpide ja siitä toipuminen. Minkälaisia kokemuksia muilla miehillä on operaatiosta? Oliko se kivulias, kestikö toipuminen kauan, miten seksi lähti sujumaan leikkauksen jälkeen jne? Kaduttaako, vai oletteko olleet tyytyväisiä ratkaisuunne?

4

601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei

      10/2010 kävin operaatiossa joka sujui hienosti. Ei mitään valittamista. . Puudutuksen ja esilääkityksen hävittyä otin 3x400 buranaa, siis kerralla. Sen jälkeen en tarvinnut mitään kipulääkettä. Siis tosi pienillä kivuilla pääsi. Seuraavana päivänä touhuilin kotona (lauantai) suht normaalisti. Mitään raskaanpaa ei pystynyt nostelemaan .Haavat parani nopeesti. 4 tai 5 päivän jälkeen operaatiosta tuli kokeiltua vaimon kanssa pelaako "laitteisto" ja hyvin pelitti ; ]. Jälkitarkastuksessa käyty ja nyt ei oo muuta kuin kovaa käyttöä vailla.
      Muutamat tutut on kanssa käynneet operaatiossa ja ovat olleet tyytyväisiä. Minä myös olen tosi tyytyväinen.
      Pikku vinkkinä, että kannattaa ottaa sellaiset napakat kalsarit jalkaan niin saa toimenpiteen jälkeen "kassit" pois jalkojen välistä, etupuolelle niin on helpompi lähteä liikkeelle. Päällys housut ei saa olla tiukat, mutta kalsarit pitää olla napakat.
      Turha huoli pois kyllä se mukavasti menee.

      • Kävin sitten tapaamassa kirurgia ja hän kertoi kattavasti operaatiosta ja mahdollisista komplikaatioista. Loppuviikosta on sitten operaation vuoro. Levollisin mielin tässä ollaan. Eiköhän homma hoidu ihan hyvin.


      • anglia66 kirjoitti:

        Kävin sitten tapaamassa kirurgia ja hän kertoi kattavasti operaatiosta ja mahdollisista komplikaatioista. Loppuviikosta on sitten operaation vuoro. Levollisin mielin tässä ollaan. Eiköhän homma hoidu ihan hyvin.

        Viime viikolla se sitten tehtiin. Leikkaus kesti vajaa puoli tuntia ja oli puudutuspiikkiä lukuun ottamatta täysin kivuton. Leikkauksen jälkeen söin pari päivää särkylääkettä. Eilen tuli todettua, että peli toimii edelleen mainiosti. Nyt vain odotellaan kesää, jotta siemenettömyys voidaan todeta. Tähän asti olen todella tyytyväinen ja voin suositella leikkausta kaikille miehille, joiden "lisääntymiskiintiö" on jo täynnä.


    • Nyt on sitten annettu siemennestenäytekin ja operaatio onnistuneeksi todettu. Koko hoito oli yllättävn helppoa. Nyt ei ole enää ehkäisymurheita meillä. Hienoa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7520
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2946
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1659
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1468
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1419
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1163
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      863
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      755
    Aihe