Se tuli sitten tehtyä - päätös vasektomiasta. Lääkärin ensi vastaanotto on loppuviikosta ja muutaman viikon päästä sitten katkotaan siemenjohtimet. Lapsiluku on täysi, ikääkin alkaa jo olla, joten asia on jälkikasvun suhteen selvä. Vaimo lopetti ehkäisyn reilu vuosi sitten ja viime aikoina on käytetty kondomia. Pari kertaa on tullut läheltä piti- tilannekin ja on jouduttu turvautumaan jälkiehkäisyyn. Päätös vasektomiasta on ja pysyy. Ainoa asia, joka tällä hetkellä huolettaa, on itse toimenpide ja siitä toipuminen. Minkälaisia kokemuksia muilla miehillä on operaatiosta? Oliko se kivulias, kestikö toipuminen kauan, miten seksi lähti sujumaan leikkauksen jälkeen jne? Kaduttaako, vai oletteko olleet tyytyväisiä ratkaisuunne?
Nyt napsaistaan piuhat poikki
4
565
Vastaukset
- ei
10/2010 kävin operaatiossa joka sujui hienosti. Ei mitään valittamista. . Puudutuksen ja esilääkityksen hävittyä otin 3x400 buranaa, siis kerralla. Sen jälkeen en tarvinnut mitään kipulääkettä. Siis tosi pienillä kivuilla pääsi. Seuraavana päivänä touhuilin kotona (lauantai) suht normaalisti. Mitään raskaanpaa ei pystynyt nostelemaan .Haavat parani nopeesti. 4 tai 5 päivän jälkeen operaatiosta tuli kokeiltua vaimon kanssa pelaako "laitteisto" ja hyvin pelitti ; ]. Jälkitarkastuksessa käyty ja nyt ei oo muuta kuin kovaa käyttöä vailla.
Muutamat tutut on kanssa käynneet operaatiossa ja ovat olleet tyytyväisiä. Minä myös olen tosi tyytyväinen.
Pikku vinkkinä, että kannattaa ottaa sellaiset napakat kalsarit jalkaan niin saa toimenpiteen jälkeen "kassit" pois jalkojen välistä, etupuolelle niin on helpompi lähteä liikkeelle. Päällys housut ei saa olla tiukat, mutta kalsarit pitää olla napakat.
Turha huoli pois kyllä se mukavasti menee.Kävin sitten tapaamassa kirurgia ja hän kertoi kattavasti operaatiosta ja mahdollisista komplikaatioista. Loppuviikosta on sitten operaation vuoro. Levollisin mielin tässä ollaan. Eiköhän homma hoidu ihan hyvin.
anglia66 kirjoitti:
Kävin sitten tapaamassa kirurgia ja hän kertoi kattavasti operaatiosta ja mahdollisista komplikaatioista. Loppuviikosta on sitten operaation vuoro. Levollisin mielin tässä ollaan. Eiköhän homma hoidu ihan hyvin.
Viime viikolla se sitten tehtiin. Leikkaus kesti vajaa puoli tuntia ja oli puudutuspiikkiä lukuun ottamatta täysin kivuton. Leikkauksen jälkeen söin pari päivää särkylääkettä. Eilen tuli todettua, että peli toimii edelleen mainiosti. Nyt vain odotellaan kesää, jotta siemenettömyys voidaan todeta. Tähän asti olen todella tyytyväinen ja voin suositella leikkausta kaikille miehille, joiden "lisääntymiskiintiö" on jo täynnä.
Nyt on sitten annettu siemennestenäytekin ja operaatio onnistuneeksi todettu. Koko hoito oli yllättävn helppoa. Nyt ei ole enää ehkäisymurheita meillä. Hienoa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti27345814Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!5011430Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy23311028Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump399820Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908658Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2856718Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti23405Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j13207Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.253113Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle42973