Uutisissa kerrottiin että miinalaiva Pohjanmaa on nyt saapunut Somalian edustalle.
Mitä veikkaatte, kuinka monta päivää menee ennen kuin afrikan sarven huippuosaajat kaappaavat sen ja vaativat lunnaita elinikäistä elintasopakolaisen asemaa suomessa?
Mitä veikkaatte, kuinka monta päivää menee ennen kuin afrikan sarven huippuosaajat kaappaavat sen ja vaativat lunnaita elinikäistä elintasopakolaisen asemaa suomessa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Suomessahan on yritetty herätellä ajatusta palkka-armeijasta. Idea on varmaan se, että ne somalit jotka onnistuu kaappaamaan Pohjanmaan pääsee tähän palkka-armeijaan. Sitten ne somalit jotka kaappaa sen edellisiltä somaleilta pääsee kans jne. ja sitten kun jengi on täynnä aletaan pudottaan vanhemmasta eli huonoimmasta päästä jengiä pois. Myös nopeasta kaappauksesta saa lisäpisteitä.
)
Mikähän tuon laivan lähettämisen hyötysuhde mahtaa olla? Maksaa nimitäin aika suuren rahan. Sama olisi ollut lähettää joillekin merirosvoille tuo raha suoraan jos luupaavat olla muutaman kuukauden hyökkäilemättä.
Kun ne laivat nyt siellä kerran ovat niin pitäisi vaan panna kova kovaa vastaa ja upottaa jokaikinen merirosvojen "risteilijä" eli ne kumiveneet armoa antamatta. En ymmärrä tuota kissa hiiri leikkiä.
Mitäs jos Pohjanmaa upottaakin pari rosvovenettä ? Pyydättekö mollaajat anteeksi halveksivia kommenttejanna ?
Tuskinpa pyydätte, sillä anteeksipyytöminen ei suomijuntille sovi.
olisi hyvä alku.