Monet ilmaisia virustorjuntoja tarjoavat yritykset kauppaavat myös maksullisia ja paremmin varusteltuja versioita karvalakkimallistaan. Tuttu sanoi että turhaa on tuollaista ilmaisversiota ladata kun saa helposti sen paremmankin ilmaiseksi. Vuosia olen käyttänyt Avast antivirus free editionia.
Kaveri sanoi että voi huoletta ladata joltain Torrent sivustolta sen paremman version ja se on täysin vastaava, vain eri kautta saatu. Luotettavimmat tiedostot jotka on ladattu tuhansia kertoja ja analysoitu niin niihin voi jo kuulemma luottaa. Riski että virustorjunta olisikin vain naamioitu virukseksi on kuulemma pieni.
Itse latasin kokeilumielessä vanhalle koneelleni tuon Avast antivirus Pron. Asennus oli tuttu eikä mitään hämärää näkynyt, päivitti itsensä mukisematta ja tunnisttaa viruksia edelleen. Rekisteröintitiedostokin oli Avastin oma teknologiaa mikä kirjoitti vain nämä tiedot ohjelmalle.
Ei siis mikään .exe tai muu sovelluskikkailu. Avast ei näköjään huolehdi antamistaan lisensseistään kun omanikin on joku WESTERN APPRAISERS & CLAIMS (jordan@datadrive biz) ja toimii silti vuoden 2012 lopulle asti.
Mikä riski on käyttää tällaista virustorjuntaa?? Näyttäisi kyllä siltä ettei tuossa ole mitään poikkeavaa vaikka olisin sen Avastilta ostanut. Yleisesti vaikka keskustelua vaikka kopeloiduista käyttöjärjestelmistä ja muista tärkeistä tietokoneen ohjelmista. Tiedän että lataus on laitonta!
Piraatti virustorjunta
9
780
Vastaukset
- nettiviisas
Itse suhtautuisin äärimmäisen varovasti torrent-jakeluissa oleviin piraattisoftiin.
Ilmaiset virustorjuntaohjelmat taitavat olla useimmiten sellaisia, joissa on rajoitetun ajan voimassa oleva lisenssi ilman uutta rekisteröintiä tai joitakin ominaisuuksia (esimerkiksi ohjelmallinen palomuuri) jätetty pois tai säätömahdollisuuksia rajoitettu. Jos ei halua investoida maksulliseen versioon, niin kyllä niitä voi ihan hyvin käyttää. Netistä löytynee testituloksia niiden kyvyistä.
Kannattaa huomata, että erityisesti piraattisaiteilta löytyvät "keygen"-ohjelmat, joilla voi generoida lisenssiavaimia, sisältävät lähes aina jotain ylimääräistä. Itse ohjelmapaketti voi siis olla puhdaskin, mutta kräkkäyssoftasta saakin pöpön koneelle.- varmuuskummi
Ehkäpä se keygen kannattaa ajaa virtuaalikoneessa, jos windowsia käyttää.
Macin keygeneissä ei tietääkseni ole koskaan ollut mac-örkkiä.
Moni windowsin turvaohjelma kuulemma väittää keygenejä haittiksiksi silloinkin kun ne ovat absoluuttisen puhtaita. - pelastakaa mubarak
"Itse suhtautuisin äärimmäisen varovasti torrent-jakeluissa oleviin piraattisoftiin."
Et kai sä virkasi puolesta mitenkään muuten voikaan niihin suhtautua. Kaikkihan me koetetaan työpaikkamme pitää ja lausunnot on sen mukaisia. - tonteero
Tottakai ne visurscannerit ilmoittaa keygenit haittaohjelmia sisältäväksi, koska ne auttavat sinua saamaat laittomasti hankittuja ohjelmia ilmaiseksi käyttöösi. Harva niistä mitään oikeasti sisältää... scannerit vain tunnistavat ne ja saavat näin osan ihmisistä perumaan tarkoituksensa laittaa laitonta tavaraa koneelleen.
- jepmastera
- nettiviisas
Lyhytlinkit ja hakukonelinkit ovat muuten aina sellaisia, joiden klikkaaminen vähän hermostuttaa, niistähän ei välttämättä näe senkään vertaa mitä tavallisesti, että mitä linkin takaa löytyy.
http://www.avast.com/en-eu/pr-avast-software-over-770-000-pirates-plus-2-in-the-vatican
Artikkeli on sinänsä ihan kiinnostava ja kuvaa varmaan nykymaailmaa hyvin. Siinä muistutetaan myös, että piraattisaiteilta löytyy usein haittaohjelmilla höystettyjä ohjelmia.
--
Ari Husa, CERT-FI - Cruzan
nettiviisas kirjoitti:
Lyhytlinkit ja hakukonelinkit ovat muuten aina sellaisia, joiden klikkaaminen vähän hermostuttaa, niistähän ei välttämättä näe senkään vertaa mitä tavallisesti, että mitä linkin takaa löytyy.
http://www.avast.com/en-eu/pr-avast-software-over-770-000-pirates-plus-2-in-the-vatican
Artikkeli on sinänsä ihan kiinnostava ja kuvaa varmaan nykymaailmaa hyvin. Siinä muistutetaan myös, että piraattisaiteilta löytyy usein haittaohjelmilla höystettyjä ohjelmia.
--
Ari Husa, CERT-FILyhytlinkkien ja hakukonelinkkien avaamista turvaavat esim. sellaiset ilmaiset lisäosat kuin WOT eli Web of Trust ja OpenDNS:n ilmainen nimipalvelu jossa on hyvät suodatukset.
--
Olli Haukkovaara
Pienempi riski on olla ilman tälläistä virustorjuntaa kuin ihan itse asentelee ne troijalaiset sinne koneelle piraattiohjelmien muodossa.
- sekotekstiä
Taitaa monella "nykyajan" aikuisilla olla ensimmäiset piraatit DOS-ajalta(ok amiga ja commodore sitä ennen), silloin käytettiin fixejä mitkä ohitti nää pyöriteltävät pahviläpykät että pääsi pelaamaan/ohjelmaan (stunts, disney joku, yms.). Ehkä mulla ollu tuuria tai jotain, kun olen käyttänyt keygenejä jo n.15v. On niitäkin todella huvittavia tilanteita ollu, että laillisesti hommattu softa on pitänyt cräkätä, kun ei ole toiminut "as-is".
Jokainen muistaa varmasti no-cd-patchit/crakit yms.
Niin ja itsellä on "vain" microsoftin security essentials virustorjunta ja winukan oma muuri natti. Ei tuu kyllä edes ajeltua mitää loveletter.txt.exejä :D
Joku jos epäilyttää niin voi laittaa filen http://www.virustotal.com/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5489130Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656264Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3785316Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli704798Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004421Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664083SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2074026- 1032094
- 1141548
- 531086