Mitämieltä olitte ko.henkilön haastatelusta tv:ssä eilen.Mulle vähän karahti kun hän sanoi että suomella ja suomalaisilla ei ole mitään annettavaa muille pohjoismaille, haastattelija oli tanskalainen.
Sofi Oksasen haastatelu tv:ssä
toimihenkilö
11427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mitä hyvää me pohjpoismailta saamme? Pakkoruotsin.
Sofi on tavallaan oikeassa. Pohjoismainen yhteys on keinotekoinen käsite, olemmehan me suomalaiset eri kansaa kuin skandinaavit. Suomalaisten pakonomainen halu olla pohjoismaalaisia on seurausta ryssävihasta (-pelosta?) ja heikosta kansallisesta itsetunnosta. Sotasaavutuksilla kyllä ylpeillään mutta varsinaista suomalaisuutta ja suomalaista kulttuuria häpeillään jostain syystä yhä vieläkin. Todellisuudessa Suomi ja Ruotsi ovat henkisesti yhtä kaukana toisistaan kuin Turkki ja Kreikka jotka nekin ovat rajanaapureita. Tämän tajuaa kun tutustuu oikeaan, ruotsalaiseen Ruotsiin. Pohjoisen Ruotsin suomalaisalueilla tai etelän suurissa monikulttuurisissa asutuskeskuksissa tätä ruotsalaista kansaluonnetta ei niinkään koe ja suomalainenkin voi tuntea kuuluvansa joukkoon.
ylivalistunut intellektuELLI. Suosittelen muuttoa ulkomaille,parikymmentä vuotta aivan sama missä maassa hyvänsä,niin kyllä osaa vastata kysymykseen--MITÄ ANNETTAVAA SUOMELLA ON MUILLE MAILLE.
Sofi on hyvin arjalaisen nakoinen ja siksi kannattaakin arjalaisten rotupuhdistusta euroopassa,kaiken sen jalkeen arjalaiset saivat Israelin itselleen ja marttyyrin viitan harteilleen,uskokoon keta tahtoo.
Sofi on hyvin juutalaisen näköinen, kuin suoraan Der Stürmer -lehden juutalaiskarikatyyristä.
suomalaiset!
Tyhmempiä, rumempia ja tyylitajuttomimpia ihmisiä saa ihan oikeasti hakea! Kaikki nauraa suomalaisille, varsinkin me Venäläiset!
Meneppäs hörppimään partavettä niinkuin teikäläisillä on tapana tehdä kun vodka loppuu.
Mitähän tuokin nyt sitten tarkoittaa,tuskinpa ns"me venäläiset "on paljon varaa puhua tyylitajuttomista,tyhmistä, ja rumista ihmisistä.Ei ole kauan aikaa siitä toppatakki kansasta vai oliko se jutesäkkitoppatakki kansaa mitä itsekkin muistan.
Suomalaisella ei ole mitään hävettävää eikä kumartamista missään päin maailmaa kun vain muistaa pitää oman identtiteettinsä ja onhan tää kansakunta pärjännyt aika hyvin kun ottaa kuitenkin huomioon miten pieni kansakunta ollaan.Tälläiset virolais taustaiset oksaset voisivat mennä takaisin omaan maahansa ja katsoa miten hyvin siellä menee.Sinänsä on ihan hyvä että tuodaan julki se neuvostomiehityksen ajan elämä ja touhu ihan relistisena sieltä virosta. Oksasen mukaan suomi ei ole sinut menneisyytensä kanssa mä luulen että on vähän enemmän kuin esim tää viro,tuo vapaus 20v on kuienkin aika lyhyt aika.
Ovat arjalaisia aivan kuten nekin jotka vaittavat olevansa arabeja ja intialaisia(mustalaiset).
Lapset ja lapsenmieliset kiinnittavat tarpeetonta huomiota ulkonakoon ja vaatteisiin.Joskus aikoinaan Suomalaiset naiset haukkuivat miehia heidan housumuodeistaan mm.pussihousut ja hip hop tyyliset farkut,mutta kun ne tehtiin Pariisissa muodiksi niin kaikkihan tyylitaitoiset niita kayttivat,jopa naisetkin pussihousuja ja ei niita ketaan haukkunut.
Puhdistus on kuitenkin hyvä ja totuudenmukainen kirja.