Ramin automaatti reistailee. Kylmänä ei suostu vaihtamaan ylös eikä alas helposti. Lämpimänä meno helpompaa, mutta saattaa jättää kakkosen päälle valoihin pysähtyessä ja vinkaisee ikävästi liikkeelle lähdettäessä. Öljyt ja suodatin vaihdettu hiljakkoin.
Tunnistaako joku vian?
Saako jostain käytettynä laatikoita ja mitä mahtaa maksaa ? Uusi on kalliimpi kun auto!
Tunnistaako joku vian?
Saako jostain käytettynä laatikoita ja mitä mahtaa maksaa ? Uusi on kalliimpi kun auto!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Se on ainakin tärkeää että lootassa on öljyä sopivasti, ei liikaa eikä liian vähän
Toi öljyn määrä on kriittinen dodgen laatikossa. Lisäksi sen pitää olla oikeaa tyyppiä, en sitä nyt tähän hätään muista, olisiko ollut ATF 3, en ole varma. Ja se öljyn määrän tarkistus pitää tehdä oikein. Laatikon öljyt lämpimäksi, auto parkkiin tyhjäkäynnille minuutin ajaksi vaihde N-asemtoon, vaihdekaavion läpikäynti ja lopuksi N-asentoon ja tämän jälkeen kone tyhjäkäynnillä katsomaan öljyn määrä. Pitäisi olla lähellä ylärajaa. Ja vaihde nimen omaan pitää olla N-asennossa, ei P-asennossa niin kuin käsittääkseni on GM:n tuotteissa.
Laatikot on käsittääkseni aika hintavia, eikä remontointikaan ole kovin halpaa, ainakin jos laatikkona on A500.
Ei nuo oireet enää öljyilla selity. A500 ei ole maailman parhaimpia lootia. Nyt tarkeintä on korjauttaa se HETI jokainen ajettu kilsa tuo lisää hintaa remppaan. Rautaa on jo liikkeellä. Varaudu tonnin remonttiin ilman turbiinin vaihtoa.
Pois ottaminen ja asennus erikseen. Lootakorjaamot käsittelee pääasiassa irtolaatikoita.
Laatikon tuomio tuli. Metalli liikkuu joten öljyn ja suodattimen vaihto ei enään auttanut. Autokeskus tarjoili uutta lootaa 2.500 eurolla työ. Tuolla hinnalla taitaa muuten hyvä auto matkata vanien hautuumaalle ellei kellään ole parempaa ehdotusta!?!
Kiitos vastanneille!
No itse lähtisin kyllä etsimään vaihteistokorjaamoa, ja kyselisin kunnostushintoja niista. Sen tosin tiedän, että ei se ole halpaa sekään. Toi A500 (mikäli tuo laatikko on kyseessä) on aika kallis korjattava.