Nämä yksityiskohdat on kuultu karsinoissa olevalta ja jatkoon päässeeltä henkilöltä.
Kilpailussa on tuotannon esikarsinta, jonka läpäistyään pääsee varsinaisen tuomaristonelikon eteen. Esikarsinnassa otetaan myös mukaan ns. viihteellisiä artisteja; täysin pellejä sekä laulajia, jotka osaavat mielestään laulaa hyvin ja oikein. Esikarsintaa hoitaa osin TV-tuotanto, joka haluaa tehdä viihteellistä ohjelmaa laulutaidoista tai levytysyhtiön tarpeista huolimatta. Tuomaristonelikon karsinta sitten keskittyy varsinaiseen musiikilliseen osaamiseen.
Esikarsinnassa voitaisiin ottaa aivan hyvin nämä säälittävät pois. Mutta ilmeisesti huonojen laulajien tv-ohjelmaviihdearvo on niin suuri, että niitä kannattaa pitää mukana tv-ohjelmassa.
Säälittävää on se, että nämä lapsiparat luulevat osaavansa laulaa ja vielä esikarsinnasta läpäisy voimistaa tätä uskoa. Läpäistyään ensimmäisen karsinnan, nämä luulevat osaavansa oikeasti laulaa. Totuus kuullaan vasta tuomaristonelikon edessä. Ei näillä säälittävillä ole todellakaan ketään tuttua, vanhempaa, perheenjäsentä tai kaveria, jotka osaisivat sanoa laulun kulkevan täysin penkin alle ja epävireisesti?
Välillä näkyy tuomaristonelikon säälivistä ja vinoista hymyistä sen, että taas on arvosteltavana esikarsinnan läpäissyt idolsina itseään pitävä epävireisyys.
Toinen seikka on sitten pelleosasto; nämä kandidaatit tietävät, etteivät osaa laulaa. He haluavat vain nauttia ehkä julkisuuden valokiilasta muutaman sekunnin tai muuten vain pitää hauskaa ja pelleillä. He tietävät, että tippuvat heti, eivätkä välitä siitä tuon taivaallista.
FAKTATIETOA!! Totuus tuomariston toiminnasta ja karsinnasta.
Idols-kilpailijan tu
2
569
Vastaukset
- Onnea matkaan!
Joka sanoi heti kun hylättiin, että minusta tulee lvi-asentaja. Hyvä että oli kakkossuunnitelma jo valmiina. Ei jää märehtimään pudotusta, eikä tarvitse kriisiapua.
- jouka
siinä tapauksessa tää Pablo ei olis läpäissyt esikarsintaakaan, vaikka oli laulajana parhaita, mutta kun ei osannut "kunnolla suomea"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä20311846- 298208
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586256Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1725174- 514938
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai474492Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1164398- 1183880
- 813383
- 511897