Tullimiehet ovat taas ahkeroineet Venäjällä. Kolme tullimiestä oli avustanut rikollisia tuomaan Suomen kautta autoja Venäjälle, jotta Karjalan köyhien mummojen ei tarvitsisi kävellä. Kovin uhrautuvaisia ovat nämä Venäjän tullimiehet, joten ei kai se homo sovjeticus läpeensä paha ole.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Kolmelle Venäjän tullin työntekijälle potkut Värtsilän rajanylityspaikalla/1135263560368
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Kolmelle Venäjän tullin työntekijälle potkut Värtsilän rajanylityspaikalla/1135263560368
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tämähän on Venäjällä normaali käytäntö. Pienipalkkaisten virkamiesten ikiaikaisiin oikeuksiin kuuluu palkkioiden saanti. Siksi sellaisia asioita ei viedä oikeuteen. Tässä hesarin raportoimassa tapauksessa virkamiehet ovat todellisuudessa syyllistyneet johonkin muuhun epärehellisyyteen, esimerkiksi eivät ole antaneet sovittuja osuuksia esimiehilleen.
Eikö meilläkin lahjota ihan samalla tavalla poliitikkoja ja muita päättäjiä. Meillä Venäjän käytäntöä ei tosin ole alemmilla tasoilla eikä meillä ole tapana ampua kilpailijoita bisnesmaailmassa. Meillä ei voi esim. ostaa kirurgin tai tohtorin papereita. Tosin terveyskeskuslääkäriksi pääsee itse tehdyillä papereilla.
Juu, lahjukset ja pikku rötöstely taitaa olla enemmän sääntö kuin poikkeus. En voi kuvitella, että Venäjän yliopistoista voi vieläkin saada kirurgin tai tohtorin oppiarvoja. Asia taisi olla näin kymmenisen vuotta sitten, ei enää.
Nykyisin tutkintoja taitaa kaupitella se toinen suuri ja mahtava maa, eli USA.
Kaikilla tasoilla korruptio ja vilppi on vain lisääntynyt. Äsken oli tv:ssä venäläinen näytelmä jossa oikeata kirurgia epäiltiin paperikirurgiksi.
Mikä mahti olisi saanut aikaan muutoksen?
Neuvostovallan aikana ei uskaltanut antaa lahjuksia tullimiehille tai miliisille. Mutta nyt tämä maan tapa jo sujuu!
Ei Jormalla ollut lapsenakaan enempää hampaita. Sehän söikin puukonkärjestä suoraan kaatamaansa kissaa. Seksi Jormalla on ollut kovaa aina. Se voitti naapurin-Osmon sillä, kumpi on pitempään ståndisselibaatissa. Jorkka veti 35 vuotta yhteen menoon.
Terveisin Tom Jorkan ex-poikakaveri
Minä olen kuule sellaisen karjalaisen itkuvirsivanhempien poju, joka kirjoitan ja itken ja kirjoitan. Se on mulle elämää!
Tuu kuule lämpimään niin pierrään ja haistaan! Otetaan samalla suulista isoissa dösissä, ku skutsissa pläägät sungaa ja sgriinaa... joo
Terveisin Jorma K. koomarööri, homoseuran reikä ja hauska mies kaikkien bi-kaveri!